Home Maszyneria Niezmienna będzie już tylko zmiana

Niezmienna będzie już tylko zmiana

0
0
2,455

Czasy pandemii i powtarzające się lockdown’y nauczyły nas jednego – trzeba być gotowym na zmiany. Szczególnie dotyczy to firm, które dla ciągłości działania potrzebują pewnej i niezawodnej infrastruktury sieciowej.

Dla wielu firm podstawą działania jest chmura. Przenoszenie procesów, aplikacji, zabezpieczeń i innych funkcji do chmur publicznych, prywatnych lub hybrydowych nie tylko rozszerza dostęp rozproszonym zespołom, ale także zapewnia elastyczność i efektywność działom IT. Rozwiązania chmurowe pozwalają jednocześnie na zwiększenie efektywności przy mniejszych nakładach w zdecentralizowanych lokalizacjach.

Przejście do cyfrowego miejsca pracy wymaga, aby infrastruktura technologiczna Twojej firmy miała solidne, bezpieczne i mocne podstawy. Bez względu na wielkość Twojego biznesu, najprawdopodobniej szukasz sposobów na zminimalizowanie czasu, który spędzasz na rutynowych czynnościach i zmaksymalizowanie wykorzystania zasobów przeznaczanych na cyfrowe innowacje. Dzięki platformie sieciowej opartej na chmurze Twoja firma uzyska elastyczność niezbędną do dokonania tej zmiany.

Szansą na zmianę myślenia o kosztach związanych z rozwojem infrastruktury informatycznej jest outsourcing. Już dzisiaj korzysta z niego wiele firm powierzających obsługę komputerów specjalistom z firm informatycznych. Przedsiębiorstwa posiadające wiele oddziałów decydują się na współpracę z firmami takimi jak Orange. Ta ostatnia od dawna oferuje rozwiązania zapewniające komunikację pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami wraz z niezbędnym sprzętem i serwisem.

Wraz z urządzeniami Cisco oferuje wsparcie techniczne przez cały czas trwania umowy. Jeśli tylko klient wyrazi na to zgodę, niemal wszystkie czynności administracyjne, w tym również odblokowywanie kolejnych portów, może odbywać się zdalnie, bez konieczności oczekiwania na wizytę specjalisty. W przypadku, gdyby urządzenie uległo awarii, zostanie bezpłatnie wymienione na nowe. Dzięki rozwiązaniom Cisco stworzysz wydajną i bezpieczną sieć w Twojej firmie.

Urządzenia Cisco Business

Firma Cisco jest często postrzegana jako dostawca drogich rozwiązań dla dużych koncernów. Nic bardziej mylnego!

Cisco Business to linia produktów dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw. Przy pomocy tych urządzeń w prosty sposób stworzysz w swojej firmie bezpieczne, elastyczne i łatwe do utrzymania środowisko. Seria Cisco Business obejmuje m.in. routery, przełączniki, punkty dostępowe, wzmacniacze sygnału. W każdym przypadku to urządzenia, które gwarantują najlepsze rozwiązania sieciowe niezależne od sposoby przesyłania danych. Łączą w sobie cechy sieci WAN, MPLS (Multiprotocol Label Switching) co pozwala zredukować koszty eksploatacji.

Za pomocą panelu Cisco Business Dashboard możesz zarządzać urządzeniami z jednego centralnego punktu. Panel pozwala na monitoring sieci, umożliwia konfigurację i zarządzanie systemami operacyjnymi na urządzeniach, a także pozwala na różne formy wdrożenia (w chmurze lub lokalnie). Najważniejsze jednak, że rozwiązania Cisco są skalowalne, co oznacza, że mogą „rosnąć” wraz z firmą.

Przełączniki

Dobrze działająca sieć to taka, która działa bez zbędnych opóźnień i nie zawiesza się wraz ze wzrostem obciążenia. W przeciwieństwie do sieci domowych, gdzie wystarczy jedynie router wyposażony w przełączniki – nawet mała firma potrzebuje oddzielnego, niezawodnego urządzenia. Przełącznik (switch) umożliwia podłączenie i obsługę kilku, a nawet kilkudziesięciu urządzeń. Przełączniki przeznaczone dla firm to urządzenia inteligentne i zarządzane.  Dzięki temu możesz precyzyjnie regulować transfer danych pomiędzy wybranymi urządzeniami. Możliwe jest również monitorowanie działania całej sieci. Co ważne – przełącznik pozwala na stworzenie własnej sieci, umożliwiając korzystanie ze wspólnych folderów lub plików również bez połączenia z Internetem. Ponadto nowoczesne, inteligentne i zarządzane  przełączniki zagwarantują Ci najlepszą ochronę przed ewentualnymi atakami na Twoją sieć i próbami przechwycenia danych.

Rodzina przełączników biznesowych Cisco jest dostępna w czterech seriach oferujących kombinację od 5 do 48 portów 10/100/1000BASE-T. Możesz nimi łatwo zarządzać za pomocą jednego narzędzia i panelu Cisco Business.

Routery

Router dla firmy powinien być niezawodny, dzięki czemu zapewni komfortową pracę nie narażając przy tym firmy na ewentualne przestoje związane z problemami z siecią. Ponadto istotna jest stabilność i wydajność, która łączy się z ilością przesyłanych pakietów. W firmie szczególnie istotne jest bezpieczeństwo, a co za tym idzie pożądaną funkcją jest możliwość blokowania anonimowych połączeń internetowych, wybranych stron internetowych i skryptów, oraz ochrona przed atakami Denial of Service. Kolejną ważną cechą jest możliwość obsługi połączeń VPN (Virtual Private Network). Sieci VPN pozwalają na bezpiecznie łączenie sieci i komputerów, a wymiana danych odbywa się przy wykorzystaniu szyfrowania. W przypadku routerów  dla firm ważna jest również funkcja QoS (Quality of Service), pozwalająca na zredukowanie wpływu połączeń, które wykorzystują dużą przepustowość łącza. QoS poprzez nadawanie konkretnym aplikacjom priorytetów, umożliwi uniknięcie problemów związanych z połączeniem.

Mała czy średnia firma, nie musi inwestować w rozbudowany router np. z rodziny Catalyst. W ofercie Cisco Business są urządzenia z serii RV. Od budżetowej serii RV100 przewidziany dla sieci poniżej 50 użytkowników, poprzez wydajniejszą serię RV200, aż po zaawansowane funkcje serii RV300. Konsola Cisco Business ułatwia zarządzanie siecią biznesową, automatyzując wdrażanie i zarządzanie.

Punkty dostępowe

Wraz ze wzrostem popularności bezprzewodowych sieci LAN, firmy instalują bezprzewodowe punkty dostępowe. WLAN zapewnia użytkownikom mobilność, która wpływa na zwiększenie efektywności i wydajności, oraz lepszą organizację pracy. W halach magazynowych, salach sklepowych i innych pomieszczeniach, w których doprowadzenie sieci przewodowej byłoby zbyt kosztowne czy trudne technicznie może całkowicie zastąpić sieć kablową. Jednak najczęściej WLAN wdrażany jest jako uzupełnienie sieci stacjonarnej – zwłaszcza w takich miejscach, jak sale konferencyjne, pokoje spotkań, itp.

Zaprojektowanie prostej bezprzewodowej sieci lokalnej jest nieskomplikowane. Instalacja pojedynczego punktu dostępowego Cisco Aironet sprowadza się do kilku łatwych do wykonania czynności typu „plug and play”. Nowoczesne bezprzewodowe punkty dostępowe takie, jak Cisco Aironet 1800 i 2800 pozwalają na obsługę zaawansowanych technologii sieciowych, jak np. VLAN (Virtual Local Area Network), QoS (Quality of Service) oraz proxy Mobile IP – znanych z rozwiązań korporacyjnych, a także obsługę hot-standby czy funkcji równoważenia obciążenia umożliwiające wdrażanie zarówno w dużych sieciach, jak i w małych biurach.

Lokalne punkty dostępu – Cisco Aironet z serii 1800, obsługują od 250 do 499 użytkowników. Z najnowszą technologią Wi-Fi 802.11ac Wave 2. Cisco Aironet z serii 2800 – od 500 użytkowników. Cisco Aironet są zgodne ze standardem Wave 2 i obsługują technologię MIMO.

Korzystając z oferty Cisco od Orange przedsiębiorstwa przerzucają na dostawcę sprzętu ryzyko awarii, pojawienia się nowych technologii, wreszcie rozwoju firmy. Outsourcing sprawia, że właściciele firm nie muszą martwić się niespodziewanymi wydatkami – wraz ze wzrostem zatrudnienia wzrastają koszty (trudno, żeby było inaczej) ale jest to wzrost proporcjonalny do rozwoju firmy, a nie skokowy.

W dzisiejszych czasach sieci są niezbędne prawie każdej firmie. Dlatego ważne jest, aby zatrudnić niezawodnego dostawcę sieci, takiego jak Cisco lub Orange, który będzie w stanie zapewnić Ci wysokiej jakości usługi i wsparcie, jeśli coś pójdzie nie tak!

 

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Przekazanie zarządzania w AVM: Imker Capital Partners nowym inwestorem

Firma AVM, ogłosiła plan przekazania zarządzania na rzecz nowego pokolenia. Nowym długoter…