Home Biznes Wznoszenie się na falach używanych samochodów: Arval Service Lease Polska przełamuje stereotypy

Wznoszenie się na falach używanych samochodów: Arval Service Lease Polska przełamuje stereotypy

0
0
139

W świecie motoryzacji, gdzie nowości na co dzień przestają robić wrażenie, Arval Service Lease Polska pokazuje, że prawdziwa wartość czasami kryje się w miejscach, które większość z nas ma tendencję przeoczać — w samochodach używanych. Rok 2023 dla Arval był czasem dynamicznego wzrostu, który w branży, gdzie nowości często przyćmiewają używki, wydaje się niemal rewolucyjny. Wzrost sprzedaży o 66% w stosunku do poprzedniego roku i zwiększenie liczby wynajmów o 47% to liczby, które nie tylko robią wrażenie, ale także mówią wiele o zmieniających się trendach konsumenckich i adaptacyjnych strategiach firmy.

Popyt na pokontraktowe auta rośnie w siłę, co Arval wykorzystuje, oferując klientom możliwość wynajmu aut Re-lease – model, który zdaje się idealnie wpasować w obecne nastroje rynkowe pragnące równowagi między jakością a ceną. Arval nie tylko sprzedał ponad 12 tysięcy samochodów, ale zrobił to, zachowując wysokie standardy jakości, czego dowodem jest wzrost średniego wieku sprzedawanych pojazdów do 4 lat oraz średniego przebiegu do 108 000 km.

W tym kontekście, marki takie jak Škoda, Renault i Volkswagen stają się nie tyle wyborem z konieczności, ile świadomą decyzją o wysokiej wartości resztkowej i niezawodności, co w dłuższej perspektywie przekłada się na mniejsze koszty dla konsumenta. Pierwszy kwartał 2024 roku nie tylko potwierdził tendencje z poprzedniego roku, ale także ustanowił nowe standardy w liczbie sprzedanych (4400) i wynajętych (260) samochodów poleasingowych, sugerując, że Arval ma nie tylko dobre wyczucie rynku, ale jest również kilka kroków przed konkurencją.

W obliczu coraz wyższych cen nowych pojazdów, widzimy bardzo duży wzrost zainteresowania pojazdami używanymi z naszej floty. Mamy tę przewagę na rynku wtórnym, że w Arval oferujemy samochody od pierwszego właściciela, bardzo zadbane, serwisowane zgodnie z zaleceniami producentów oraz z udokumentowaną pełną historią. Wszystkie pochodzą z polskich źródeł i dla klientów Arval AutoSelect są objęte rękojmią – mówi Mikołaj Bąk, Head of Remarketing w Arval Service Lease Polska. – Klienci doceniają bezpieczeństwo, jakie gwarantuje im zakup auta używanego w Arval. Widzimy, że zmalały obawy nabywców przed zakupem samochodów, które miały mniejsze lub większe uszkodzenia. Do każdego pojazdu dołączamy historię szkodową ze zdjęciami i dokumentację naprawy. To przekonuje klientów – dodaje.

 Wynajem aut używanych nowym trendem

Arval rozwija też intensywnie ofertę ponownego wynajmu aut po kontrakcie – Arval Re-lease. W 2023 roku firma podpisała umowy najmu na ponad 1000 używanych pojazdów. To wzrost o niemal połowę względem 2022 roku.

Re-leasing cieszy się rosnącym powodzeniem wśród klientów, którzy poszukują wysokiej jakości za atrakcyjną cenę. Ta usługa ma wszystkie zalety wynajmu długoterminowego, a wyróżnia ją niższa rata. Firmy korzystają z tego rozwiązania także po to, by podwyższyć klasę pojazdów we flotach, nie zwiększając wydatków – mówi Mikołaj Bąk. – Wydłużenie cyklu życia samochodów w wynajmie to również sposób na bardziej odpowiedzialne podejście do korzystania z aut, w duchu ESG. Pojazd po 3-4 latach użytkowania jest wciąż w pełni funkcjonalny i znakomicie sprawdzi się w użytkowaniu, także w usłudze wynajmu – dodaje.

Najpopularniejsze samochody używane

Jak wynika z danych Arval, średni wiek sprzedawanego w 2023 roku samochodu używanego wynosił 4 lata, a przebieg wynosił 108 000 km. Podobnie jak w ubiegłym roku, największym powodzeniem cieszyły się marki: Škoda, Renault i Volkswagen, natomiast w pierwszej piątce pojawiła się także nieobecna rok wcześniej KIA.

 TOP 5 najchętniej wybieranych marek aut poleasingowych:

  • Škoda
  • Renault
  • Volkswagen
  • Ford
  • KIA

TOP 5 najchętniej kupowanych modeli aut poleasingowych:

  • Renault Clio
  • Škoda Fabia
  • Škoda Octavia
  • Renault Megane
  • Citroën C3

Ciekawym ubiegłorocznym trendem było duże zainteresowanie usportowionymi wersjami aut, czyli takimi modelami jak: Hyundai i30 N, Skoda Octavia RS, Seat Leon Cupra czy Volkswagen
T-Roc R.

Rozwój kanałów sprzedaży

Arval w ostatnich latach mocno inwestuje w rozwój kanałów dystrybucji pojazdów używanych. W 2022 roku firma uruchomiła nową platformę internetową autoselect.arval.pl, która umożliwia łatwy zakup lub wynajem używanych aut z floty Arval, a w 2023 roku otworzyła nowe biuro sprzedaży i przebudowany plac w podwarszawskich Radziejowicach. W tym roku firma wprowadziła ofertę re-leasingu pojazdów pokontraktowych w nowym miejscu – salonie Arval Store na warszawskim Mokotowie. Dzięki temu klienci mogą obejrzeć używane auta dostępne w wynajmie, w wygodnym, dobrze skomunikowanym punkcie miasta.

Niech nikt się nie łudzi: to, co Arval osiągnął w 2023 roku, to nie jest chwilowy wzrost spowodowany zewnętrznymi czynnikami rynkowymi, to jest wynik świadomej strategii i przewidywania trendów, które zdefiniują przyszłość rynku motoryzacyjnego w Polsce i na świecie. Co nas czeka dalej? Jeżeli trendy te utrzymają się, możemy spodziewać się dalszego wzrostu zainteresowania samochodami używanymi, co z pewnością będzie miało swoje odzwierciedlenie w strategiach innych graczy na rynku. Ale na dzień dzisiejszy, Arval wydaje się być pionierem, który wyznacza kierunek.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Open source – bezpieczniejszy wybór dla biznesu?

Jeszcze kilkanaście lat temu wiele firm obawiało się korzystać z oprogramowania open sourc…