Home Biznes 5 wskazówek jak wypromować aplikację mobilną

5 wskazówek jak wypromować aplikację mobilną

0
0
107

3/4 Polaków korzysta z aplikacji mobilnych. Możliwość wykonania szybkich płatności w aplikacji sprawia, że coraz więcej użytkowników decyduje się na spontaniczne zakupy. Wydają średnio o 1/3 więcej niż konsumenci korzystający z m-strony, choć wciąż jeszcze o 1/5 mniej niż klienci kupujący online za pośrednictwem laptopa czy komputera stacjonarnego. 

W czym tkwi siła aplikacji mobilnych? Powstają po to, aby odpowiadać na potrzeby klienta, który np. szuka niedrogiej restauracji, gdzie mógłby wybrać się na obiad lub chce poznać najszybszy sposób dotarcia w dane miejsce. Ułatwiają konsumentowi komunikację, a także skłaniają do spontanicznych zakupów. Eksperci z Sociomantic Labs podpowiadają jak skutecznie promować aplikację, aby użytkownik ją zainstalował i aktywnie z niej korzystał.

Wybierz właściwy cel sprzedażowy

Pierwszym krokiem jest wybór celu, który marketer chce osiągnąć. Zwiększenie liczby pobrań aplikacji, poprawienie współczynnika konwersji, wzrost sprzedaży poprzez aplikację – ważne, aby cel był jasno sprecyzowany. Coraz częściej zdarza się, że problemu nie stanowi instalacja aplikacji, bowiem wielu użytkowników już ją ma, lecz niski odsetek osób z niej korzystających. Jak wynika z badań firmy Appboy, im więcej czasu upływa od pierwszego użycia zainstalowanej aplikacji, tym mniej użytkowników do niej wraca. Na drugi dzień po instalacji korzysta z niej ponownie 24 proc. użytkowników, po dwóch tygodniach już tylko 14 proc., a po dwóch miesiącach zaledwie 5 proc.

Optymalizuj pozycję w AppStore

Szacuje się, że w 2017 roku na świecie będzie już niemal 269 mld aplikacji mobilnych do pobrania.Oznacza to, że będzie ich 33 razy więcej niż ludzi. Nic dziwnego, że twórcy aplikacji muszą zawzięcie walczyć z konkurencją – choć 2/3 właścicieli smartfonów ma zainstalowanych na telefonie ponad 10 aplikacji, to aktywnie korzysta zaledwie z kilku. Dlatego kolejnym krokiem w promocji aplikacji jest zawalczenie o jak najwyższą pozycję w AppStore. Badania pokazują, że to tutaj ponad połowa właścicieli smartfonów szuka ciekawych aplikacji. I chociaż do tej pory pozycjonowanie i optymalizacja (SEO) kojarzyły się wielu marketerom głównie ze stronami internetowymi, to jednak w dobie stale rosnącego znaczenia kanału mobile zwiększa się konieczność zadbania również o ASO (App Store Optimalization), czyli optymalizację i pozycjonowanie aplikacji mobilnych. Wśród głównych czynników, które mogą wpłynąć na ASO, można zaliczyć przede wszystkim: tytuł aplikacji, słowa kluczowe dla aplikacji, ale również liczba pobrań, oceny i recenzje.

Skuteczny partner techniczny to podstawa

Blisko 80 proc. wydatków na mobilne aplikacje w USA jest przeznaczanych na kampanie promujące instalacje aplikacji. Jak podkreślają eksperci z Sociomantic Labs, ważnym elementem w skutecznej promocji aplikacji mobilnej jest wybór właściwego partnera technicznego, którego narzędzia umożliwią skuteczną realizację założeń kampanii marketingowych w mobile’u oraz śledzenia ich wyników. Właściwa integracja SDK partnera z aplikacją firmy pozwoli zredukować koszty i zwiększy efektywność planowanych działań np. poprzez zapewnienie dodatkowych funkcjonalności takich jak śledzenie zdarzeń w aplikacji. W efekcie wykorzystane rozwiązania technologiczne umożliwią m.in. zwiększenie zaangażowania użytkowników oraz obniżenie liczby porzuceń aplikacji.

Buduj lojalność klienta – to inwestycja, która się opłaca

Badania pokazują, że nawet 2/3 zainstalowanych aplikacji nigdy nie zostaje użytych przez właścicieli smartfonów. Jednocześnie tylko 16 proc. z nich zostaje wykorzystanych więcej niż dwa razy. Brak inwestycji w działania mające służyć budowaniu lojalności klienta mogą zaprzepaścić efekty nawet najlepszej kampanii, której celem byłaby instalacja aplikacji. Lojalność nie rodzi się z dnia na dzień. Marketerzy muszą prowadzić działania długoterminowe i przede wszystkim poznać cykl życia klienta. Użytkownik zainstalował aplikację, ponieważ uznał, że prawdopodobnie mu się do czegoś przyda albo może przydać w przyszłości. Twórcy aplikacji muszą dołożyć wszelkich starań, aby zwiększać funkcjonalność oraz użyteczność aplikacji, a potem o tym użytkownikowi przypominać. Warto robić wszystko, aby go zaangażować, np. stosować spersonalizowane powiadomienia, tzw. Mobile Push-e, wysyłane do użytkownika w chwili, gdy ten nie korzysta z aplikacji. Jak wynika z danych Insidera, powiadomienia push zwiększają zaangażowanie użytkowników aplikacji o nawet 84 proc.

Aplikacje mobilne stanowią jedno z najskuteczniejszych m-narzędzi zarówno pod kątem wysokiego współczynnika konwersji dla reklam (o 70 proc. wyższe w porównaniu do m-stron), jak i samej sprzedaży odbywającej się za ich pośrednictwem (o 50 proc. większa sprzedaż w stosunku do stron mobilnych). Ich olbrzymi potencjał w e-reklamie jest obecnie wykorzystywany w niewielkim stopniu. To jednak powinno się już wkrótce zmienić. Przyszłość reklamy online jest bowiem coraz bardziej mobilna.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

APPLE „naprawił” wysyłanie SMS

16 września, wraz z premierą systemu iOS 18, Apple oficjalnie wprowadza obsługę RCS (Rich …