Home Na czasie Leasing z tarczą

Leasing z tarczą

934 min
0
0
78

Choć samochód stanowi podstawowe dobro w gospodarstwie domowym oraz w firmie, wzrost pesymistycznych nastrojów w społeczeństwie prowadzi niejednokrotnie do tego, że nabywcy aut decydują się na gorsze lub mniejsze auto, a nawet całkowicie powstrzymują się od zakupu. Z sondażu przeprowadzonego przez Carsmile wynika, że w ostatnich 12 miesiącach co czwarta osoba poszukująca auta wybrała pojazd tańszy, a spora grupa badanych była zmuszonych zrezygnować z zawarcia umowy, m.in. dlatego, że oferta tradycyjnego leasingu okazała się dla nich nieatrakcyjna.

Strach przed wysoką ratą

Główną barierą, która powstrzymuje przedsiębiorców i konsumentów przed zakupem lub wynajmem auta jest wysoka rata. Respondenci obawiają się nadmiernych obciążeń finansowych, gdy ich sytuacja ekonomiczna jest niepewna (21% ankietowanych), a także wzrostu raty w następstwie podwyżek stóp procentowych (41% badanych). Mają też obawy, że w razie wystąpienia jakichś turbulencji, nie będą w stanie opłacać raty za samochód.

LEASING Z TARCZĄ = niska rata + bezpieczeństwo

– Rozwiązaniem większości tych problemów jest LEASING Z TARCZĄ. Dzięki mechanizmowi wysokiego wykupu pozwala on obniżyć miesięczną ratę do minimum. Brak obowiązku wykupu auta połączony z możliwością rezygnacji z umowy w dowolnym momencie, dają z kolei poczucie bezpieczeństwa finansowego osobie kupującej samochód w czasach niepewności – wylicza Michał Knitter z Carsmile.

Celem nowego rozwiązania, stworzonego przez Carsmile wspólnie z firmą VEHIS, jest ograniczenie do minimum wysokości raty z tytułu leasingu samochodu, a także wyeliminowanie ryzyka związanego z zaciąganiem zobowiązań finansowych w trudnych czasach.

LEASING Z TARCZĄ opiera się na 3 kluczowych założeniach:

  1. Niska rata dzięki wysokiemu wykupowi (maksymalnie 50%)
  2. Brak obowiązku wykupu auta
  3. Możliwość zwrotu pojazdu i rezygnacji z umowy w dowolnym momencie

Rata niższa o 1/3

W przypadku maksymalnego poziomu wykupu LEASING Z TARCZĄ czerpie z najlepszych rynkowych wzorców. Przykładowo dla okresu 3-letniego, oznacza to możliwość ustanowienia wykupu na poziomie 50% wartości początkowej auta, znacznie przekraczającego rynkową średnią. Tak wysoki wykup pozwala obniżyć miesięczna ratę o jedną trzecią: z 4 466 zł netto (wykup 10%) do 3 026 zł netto dla samochodu o wartości 150 tys. zł.

Wykup samochodu? Nie musisz

Nabywca auta, finansujący jego zakup LEASINGIEM Z TARCZĄ, nie musi martwić się o to, czy za wspomniane 3 lata będzie miał środki na wykup samochodu. Będzie bowiem mógł odstąpić od wykupu. Tradycyjny leasing nie daje tak szerokich możliwości. Przegląd praktyk rynkowych pokazuje, że odstąpienie od wykupu, w szczególności, gdy została wybrana opcja maksymalna, może uruchomić bardzo kosztowną procedurę windykacyjną (opłata 1000 zł + koszty firmy windykacyjnej). Może się też zdarzyć sytuacja, że firma leasingowa zażąda zwrotu auta, następnie je sprzeda, a różnicę w cenie w stosunku do wartości wykupu będzie musiał pokryć leasingobiorca. – Jedynym warunkiem, jaki stawiamy w przypadku odstąpienia od wykupu auta w przypadku LEASINGU Z TARCZĄ jest to, aby samochód nie był zniszczony – wyjaśnia Ireneusz Meller, członek zarządu VEHIS.

Zwrot auta w każdej chwili

Kolejnym ułatwieniem dla korzystających z LEASINGU Z TARCZĄ jest możliwość zwrotu pojazdu i zakończenia umowy w dowolnym momencie. – To zabezpieczenie stworzyliśmy z myślą o osobach, których sytuacja finansowa obecnie jest dobra, ale obawiają się one, że nadchodzące 2-3 lata mogą być trudne i pełne niespodzianek. Gdyby nie LEASING Z TARCZĄ, takie osoby najprawdopodobniej zrezygnowałyby z zakupu auta – przyznaje Łukasz Domański, prezes Carsmile. W przypadku tradycyjnego leasingu, rozwiązanie umowy przed terminem wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi i zwykle możliwe jest dopiero po 2 latach trwania kontraktu. Przykładowa prowizja z tego tytułu może wynieść 750-2200 zł netto. Firma leasingowa może też zażądać całkowitej spłaty zadłużenia.

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Najbardziej skuteczne portale pracy dla pracowników biurowych w 2022 roku

Według raportu TRAFFIT za 2022 rok, grupa portali pracy Just Join IT i Rocket Jobs odpowia…