Home Po godzinach 7 wskazówek, jak wybrać telewizor i nie przepłacić

7 wskazówek, jak wybrać telewizor i nie przepłacić

0
0
125

Dynamiczny postęp technologiczny w branży RTV sprawia, że konsumenci nie mają świadomości, jak nowoczesne rozwiązania mogą otrzymać za całkiem rozsądną cenę. Wystarczy tylko zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów.

Kupno telewizora kojarzone jest z inwestycją na lata i decydując się na nią, nie zakładamy, że wymienimy go po roku czy dwóch, jak często ma to miejsce w przypadku telefonów komórkowych. Zdecydowana większość odbiorników to popularne „smart TV” – tutaj producenci prześcigają się w usprawnianiu możliwości systemów operacyjnych. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest produkt z systemem operacyjnym Android, ale wielu producentów wgrywa autorskie systemy w swoich telewizorach. Dzięki nim otrzymujemy dostęp do treści online, takich jak YouTube czy Netflix. Jednak w dalszym ciągu to tylko kwestia oprogramowania, które z łatwością można zaktualizować. Na co zatem zwrócić uwagę przy kupnie telewizora?

1. Technologia 4k, czyli Ultra HD

Wybierając telewizor na lata, warto pominąć odchodzące powoli w przeszłość modele Full HD. Ultra HD to format 3840 × 2160 pikseli, czyli w obu płaszczyznach dwa razy więcej niż w przypadku Full HD. To format stale rozwijający się i przenikający konsekwentnie do świata gier video, zdjęć czy filmów – docelowo powinien znaleźć się na wyposażeniu stacji telewizyjnych. Wymaga również mniejszego oddalenia od ekranu, dzięki czemu sprawdzi się doskonale w nieco mniejszych pomieszczeniach.

2.  Rozmiar ma znaczenie

Rozmiar telewizora to długość przekątnej ekranu podawana w calach. Na rynku dużą popularnością cieszą się modele od 40” do 65”. Jeśli nie mamy pewności jaki rozmiar ekranu wybrać, warto posiłkować się jednym sprytnym obliczeniem. Wartość przekątnej w calach należy pomnożyć przez 3 w przypadku Ultra HD i 5 wybierając Full HD. Uzyskany w ten sposób wynik to odległość od ekranu mierzona w centymetrach. Przykładowo: 55” telewizor 4K to 55×3, czyli odległość od sofy, z której najczęściej oglądamy tv do naszego odbiornika powinna wynosić ok. 150 cm (1,5m). Największą popularnością cieszą się jednak modele powyżej 50 cali i to w nich producenci najczęściej wprowadzają nowe technologiczne.

3.  HDR

To technologia, która sprawia, że obraz ma szeroki zakres totalny (High Dynamic Range), porównywalny z możliwościami ludzkiego wzroku. Dzięki temu odbiór przekazu jest bardziej realistyczny, co uatrakcyjnia oglądanie np. wydarzeń sportowych, programów przyrodniczych czy gier video. To kierunek, na który stawia cała branża, więc warto wziąć HDR pod uwagę przy zakupie nowego telewizora.

4.  OLED czy QLED?

OLED bazuje na matrycy organicznej, a QLED to technologia Quantum Dot, czyli kropki kwantowej, dzięki której możemy oglądać niezwykle szeroką paletę barw – Oba typy ekranów są w tej chwili najlepszymi możliwymi rozwiązaniami. Każda z technologii ma swoje zalety. Za to, w chwili obecnej, różnica cenowa między nimi jest dosyć spora – tutaj QLEDy wypadają korzystniej. Dodatkowo, objętość (nasycenie) kolorów oraz jasność obrazu, która bezpośrednio wpływa na komfort oglądania to przewaga konkurencyjna QLEDów – tłumaczy Marek Maciejewski, Dyrektor rozwoju produktu w Europie w firmie TCL, producenta telewizorów, którego fabryka znajduje się w Żyrardowie.

5.  Zakrzywiony ekran

Zakrzywienie ekranu nie polepsza wrażeń wizualnych z odległości, z której najczęściej oglądamy telewizję, czyli 2-4 metrów. Dodatkowo, modele z takim ekranem zajmują więcej przestrzeni i trzeba za ten wariant dodatkowo zapłacić. Warto wziąć to pod uwagę przy zakupie nowego sprzętu. Zakrzywione ekrany zostały zaprojektowane z myślą o zdolnościach odbiorczych ludzkich oczu, dlatego lepiej sprawdzają się jako monitory desktopowe używane do pracy biurowej, w której odległość odbiorcy od ekranu jest znacznie krótsza. W przypadku telewizorów tego typu, aby w pełni doświadczać ich możliwości, użytkownicy muszą siedzieć bardzo blisko ekranu (1-2m przy 55 calach).

6.  Dźwięk

Najlepszy dźwięk otrzymamy podłączając do telewizora kolumny z systemem nagłośnienia, ale w niektórych flagowych modelach znajdziemy rozwiązania zaspokajające potrzeby wymagającego audiofila – Telewizory robią się coraz cieńsze, a to sprawia, że na głośniki pozostaje coraz mniej miejsca. Alternatywnym rozwiązaniem są głośniki wysunięte z przodu telewizora, które dają efekt porównywalny do systemu nagłośnienia (soundbar) lub możliwość bezprzewodowego podłączenia np. słuchawek przez Bluetooth – dodaje Marek Maciejewski.

7.  Design i akcesoria

Telewizor coraz częściej funkcjonuje w przestrzeni jako element dekoracyjny i m.in. dlatego producenci telewizorów zatrudniają wysokiej klasy specjalistów, którzy tworzą produkty o ponadczasowym designie. Szeroki wybór modeli pozwala na dobranie idealnego do swojego pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i przed zakupem obejrzeć telewizor z każdej strony, aby upewnić się, czy odpowiada naszym wymaganiom i obietnicom producenta. To szczególnie ważne w przypadku telewizorów z półki cenowej do 3tyś. zł. – tutaj warto sprawdzić, czy elementy wykonane są z aluminium, czy jest to zwykły plastik. Do tego dochodzi szereg akcesoriów, które ulepszają lub ułatwiają korzystanie z telewizora. Mogą to być soundbary, funkcjonalne piloty połączone z możliwościami smart TV lub smart remote – czyli dodatkowy pilot do serowania głosowego.

Powodów wyboru konkretnego telewizora może być wiele. Należy jednak pamiętać, że najważniejsza jest wysoka jakość wykonania połączona z nowościami i możliwościami technologicznymi. Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani, to warto skorzystać z porady niezależnych ekspertów, jak np. stowarzyszenia EISA, które co roku nagradza najlepsze produkty na rynku.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Nowe abonenckie routery premium FRITZ!: wzrost wydajności dzięki Wi-Fi 7

Firma AVM po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje nowe, topowe routery FRITZ!Box, które zape…