Home Na czasie 92 lata innowacji – 92 lata Motoroli

92 lata innowacji – 92 lata Motoroli

0
0
152

Albo bez radia w samochodzie? Łączność z Księżycem podczas lądowania, pierwszy telefon komórkowy i wiele innych rozwiązań zawdzięczamy Motoroli, która we wrześniu skończyła 92 lata.

Od 2 braci w USA do pierwszego składanego ekranu w smartfonie z klapką

Motorola została założona przez dwóch braci Paula i Josepha Galvinów, którzy pod koniec września 1928 roku przejęli upadającą fabrykę baterii. Ich innowatorskim rozwiązaniem było stworzenie radia samochodowego. Rozwój firmy sprawił, że w 1969 roku przekaźniki radiowe Motorola znalazły się na pokładzie Apollo 11 i umożliwiły milionom ludzi usłyszenie wysłanych z Księżyca słów Neila Armstronga – „to mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” – słów, które stały się inspiracją dla twórców literatury i filmów.

Kolejnym urządzeniem Motoroli, bez którego świat nie wyglądałby tak samo jest telefon komórkowy – Motorola DynaTAC 8000x. Pierwsza rozmowa za pomocą wynalazku odbyła się w 1973 roku. Dopiero po 10 latach można było kupić model do użytku prywatnego. Od tego czasu konkurencja rosła, lecz to Motorola stała się inicjatorem rewolucji, a później kultową marką, która stworzyła oszałamiający telefon z klapką motorola Razr V3. W 2004 roku każdy chciał go mieć, a gwiazdy takie jak David Beckham, Bono czy Paris Hilton chętnie się z nim fotografowały. Telefon wywarł też ogromne wrażenie na branży filmowej i trafił do wielu produkcji kinowych i telewizyjnych. Urządzenie pojawiło się np. w „Diabeł ubiera się u Prady”, „Dobrym roku”, „Plotkarze”, „Ekipie” czy niezwykle popularnym serialu „Zagubieni”.

2007 rok zapoczątkował erę smartfonów, w której Motorola również prezentowała wiele innowacji. Część z nich była odpowiedzią na potrzeby związane z rozmiarami urządzeń, jak supercienka motorola Droid RAZR 4G, która w dniu premiery była najcieńszym smartfonem na rynku, a do tego wyposażonym w kevlarową powłokę na pleckach zapewniającą urządzeniu niezwykłą wytrzymałość. Inne związane były z najsłabszym punktem smartfonów – ekranem, który łatwo ulegał pęknięciom. Motorola wprowadziła technologię Shutter Shield w modelu moto z force, dzięki której wyświetlacz pozostawał nietknięty pomimo celowego zrzucania na betonowe płyty.

Projektor w smartfonie? Moto mods, czyli moduły od Motoroli, to kolejna rewelacyjna innowacja firmy, która pozwala na rozbudowę urządzenia o np. przenośny projektor, obiektyw fotograficzny czy dodatkowy mocny głośnik. Wraz z pojawieniem się sieci 5G powstał mod umożliwiający uzyskanie do niej dostępu, nim jeszcze na rynek trafiły pierwsze smartfony z odpowiednim wyposażeniem!

Motorola w najnowszej historii zaprezentowała wiele innych świetnych innowacji – jak np. Motorola Atrix, którą można było podłączyć do lapdocka, by używać jej jak notebooka; Motorola Xoom, czyli pierwszy tablet z dostosowanym do tego typu urządzeń Androidem i wreszcie Motorola Droid RAZR Maxx z ogromną jak na tamte czasy baterią. Ta innowacja na stałe trafiła do urządzeń firmy i dziś długi czas pracy smartfonów jest znakiem rozpoznawczym marki.

Najnowszą innowacją firmy jest pierwszy składany ekran w smartfonie z klapką w modelu motorola razr, która nawiązuje do kultowego modelu z lat dwutysięcznych. Motorola razr przywołuje nostalgię i umożliwia ponowne poczucie ogromnej satysfakcji z zakończenia rozmowy zamknięciem klapki. Jednak jej wyjątkową innowacją i wyróżnikiem wśród konkurencji jest zewnętrzny ekran Quick View, który pozwala na wiele istotnych działań bez otwierania smartfonu. W tym miesiącu zaprezentowana została już jej druga odsłona – motorola razr 5G, która powstała w oparciu o doświadczenia użytkowników poprzedzającego modelu. Jego ambasadorką została Julia Garner – laureatka nagrody Grammy za rolę w serialu Ozark.

Polski wątek Motoroli

W historii firmy pojawia się też istotny wątek polskiego wkładu w jej osiągnięcia. W 1940 r. w firmie (wtedy jeszcze pod nazwą Galvin Manufacturing Corporation) zatrudnił się Henryk Magnuski – inżynier przybyły do USA w podróży służbowej tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. Polak wraz zespołem stworzył walkie-talkie, które dało znaczącą przewagę Amerykanom w działaniach wojennych i przyczyniło się do zwycięstwa Aliantów.

Co przyniesie przyszłość? Z pewnością Motorola zaskoczy świat jeszcze nie raz rozwiązaniami, które spowodują szybsze bicie serca wśród geeków i zachwyt szerokiej publiki czy twórców popkultury.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Telewizor, smartfon, pecet. W ten sposób Polacy spędzą najbliższe Święta

Wielkanoc będzie leniwa – wynika z badania online, przeprowadzonego przez firmę Komputroni…