Home Bezpieczeństwo Obawiasz się podsłuchów? Te rozwiązania wyeliminują „gumowe ucho”!

Obawiasz się podsłuchów? Te rozwiązania wyeliminują „gumowe ucho”!

0
0
175

Na szczęście istnieją metody ochrony naszej prywatności – na rynku dostępne są wysoce skuteczne technologie chroniące przed szpiegowaniem, po które chętnie sięgają nie tylko biznesmeni i przedsiębiorcy (obawiający się szpiegostwa gospodarczego), ale coraz częściej również zwykli użytkownicy.

Ochrona informacji jest dziś równie ważna jak zabezpieczenie mienia. Dlatego też coraz więcej osób sięga po urządzenia antyszpiegowskie – wykrywacze podsłuchów, zagłuszacze oraz systemy przeciwpodsłuchowe czy telefony szyfrujące.

Wykrywasz czy zagłuszasz?

Skuteczną ochronę przed podsłuchem w pomieszczeniu zapewniają urządzenia pozwalające na wykrycie rejestratora dźwięku. „Już niedrogi skaner częstotliwości radiowych wychwyci wszelkie transmisje analogowe i cyfrowe. Skuteczniejszym rozwiązaniem jest tzw. detektor złącz nieliniowych, który wykryje każde urządzenie elektroniczne niezależnie od jego rodzaju, a nawet tego, czy w danym momencie jest aktywne. Oba rozwiązania można stosować poza biurem, w budynkach kontrahentów lub wspólników” – mówi Paweł Wujcikowski, właściciel sieci sklepów detektywistycznych Spy Shop i dodaje: „Poza wykrywaczami warto zastanowić się nad wyborem zagłuszacza sygnałów radiowych. Taki sprzęt jak Pro HJ-125A zabezpiecza przed sygnałami sieci CDMA, GSM 900, GSM 1800, GSM 1900, 3G, a także LTE i WiMax. Urządzenie skutecznie pracuje w promieniu do 15 m, dzięki czemu można je wykorzystać zarówno wewnątrz, jak i w terenie.”

Zaawansowane urządzenia inwigilacyjne pozwalają na nagrywanie rozmowy bez wchodzenia do pomieszczenia. Przykładem takiego rozwiązania są mikrofony laserowe, które umożliwiają rejestrację z zewnątrz budynku. Ale i przed tym można się zabezpieczyć korzystając z systemu akustycznego np. Druid DS-600, który zabezpiecza całe pomieszczenie przed nagraniem, przechwyceniem i zinterpretowaniem rozmowy. Jak działa takie urządzenie? „Rozmówcy porozumiewają się ze sobą za pomocą specjalnych zestawów słuchawkowych. Stojący w ich pobliżu nadajnik generuje zakłócenia akustyczne – niemożliwe do usunięcia z nagrania. Osoba, która nagra rozmowę, usłyszy jedynie niezrozumiały szum” – wyjaśnia Paweł Wujcikowski.

Enigma nierozszyfrowana

W świecie biznesu wiele ważnych decyzji czy informacji przekazywanych jest podczas rozmów telefonicznych. Jest to umiarkowanie bezpieczna metoda komunikacji, dlatego warto korzystać z urządzeń gwarantujących szyfrowanie sprzętowe inne, niż to stosowane w telefonach opartych o rozwiązania programowe. „Sprzętowe szyfrowanie rozmów to najskuteczniejsza metoda ochrony poufności komunikacji w sieci GSM, stosowana np. w telefonie Enigma E2, którego skuteczność to efekt dwuetapowego procesu szyfrowania – uwierzytelnienia i kodowania rozmowy. Bardzo istotną cechą jest całkowite odseparowanie modułu szyfrującego od części komunikującej się przez sieci GSM – żadne niezabezpieczone dane nie są transmitowane. Przeprowadzenie szyfrowanego połączenia wymaga użycia dwóch telefonów szyfrujących w tym samym standardzie – obaj rozmówcy muszą korzystać z Enigmy E2 aby nawiązać bezpieczne połączenie, gwarantujące poufność rozmowy” – podkreśla właściciel sieci Spy Shop.

Warto zaznaczyć, że brak technologii WiFi i aplikacji stale łączących się z Internetem – powodują, że telefon bazujący na dwuetapowym szyfrowaniu sprzętowym jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w kwestii zabezpieczania rozmów telefonicznych.

Wykorzystanie urządzeń antyszpiegowskich nie dotyczy tylko osób, które „mają coś na sumieniu”, ale przede wszystkim tych prowadzących działalność gospodarczą, ceniących dyskrecję i poufność w biznesie. Cenne dane, planowane fuzje, globalne wydarzenia wpływające na kondycję całej gospodarki łączą się z koniunkturą prowadzonej firmy. Dlatego też nie dziwi fakt, że biznesmeni coraz częściej wykorzystują przeciwpodsłuchowe urządzenia gwarantujące bezpieczeństwo rozmów czy negocjacji. 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Aż 56% polskich menadżerów uważa, że koszt wdrożenia nie powinien być głównym kryterium wyboru technologii.

Rola kosztów w decyzjach technologicznych, podejmowanych przez polskie przedsiębiorstwa je…