Home Bezpieczeństwo Obawiasz się podsłuchów? Te rozwiązania wyeliminują „gumowe ucho”!

Obawiasz się podsłuchów? Te rozwiązania wyeliminują „gumowe ucho”!

7 min
0
0
64

Na szczęście istnieją metody ochrony naszej prywatności – na rynku dostępne są wysoce skuteczne technologie chroniące przed szpiegowaniem, po które chętnie sięgają nie tylko biznesmeni i przedsiębiorcy (obawiający się szpiegostwa gospodarczego), ale coraz częściej również zwykli użytkownicy.

Ochrona informacji jest dziś równie ważna jak zabezpieczenie mienia. Dlatego też coraz więcej osób sięga po urządzenia antyszpiegowskie – wykrywacze podsłuchów, zagłuszacze oraz systemy przeciwpodsłuchowe czy telefony szyfrujące.

Wykrywasz czy zagłuszasz?

Skuteczną ochronę przed podsłuchem w pomieszczeniu zapewniają urządzenia pozwalające na wykrycie rejestratora dźwięku. „Już niedrogi skaner częstotliwości radiowych wychwyci wszelkie transmisje analogowe i cyfrowe. Skuteczniejszym rozwiązaniem jest tzw. detektor złącz nieliniowych, który wykryje każde urządzenie elektroniczne niezależnie od jego rodzaju, a nawet tego, czy w danym momencie jest aktywne. Oba rozwiązania można stosować poza biurem, w budynkach kontrahentów lub wspólników” – mówi Paweł Wujcikowski, właściciel sieci sklepów detektywistycznych Spy Shop i dodaje: „Poza wykrywaczami warto zastanowić się nad wyborem zagłuszacza sygnałów radiowych. Taki sprzęt jak Pro HJ-125A zabezpiecza przed sygnałami sieci CDMA, GSM 900, GSM 1800, GSM 1900, 3G, a także LTE i WiMax. Urządzenie skutecznie pracuje w promieniu do 15 m, dzięki czemu można je wykorzystać zarówno wewnątrz, jak i w terenie.”

Zaawansowane urządzenia inwigilacyjne pozwalają na nagrywanie rozmowy bez wchodzenia do pomieszczenia. Przykładem takiego rozwiązania są mikrofony laserowe, które umożliwiają rejestrację z zewnątrz budynku. Ale i przed tym można się zabezpieczyć korzystając z systemu akustycznego np. Druid DS-600, który zabezpiecza całe pomieszczenie przed nagraniem, przechwyceniem i zinterpretowaniem rozmowy. Jak działa takie urządzenie? „Rozmówcy porozumiewają się ze sobą za pomocą specjalnych zestawów słuchawkowych. Stojący w ich pobliżu nadajnik generuje zakłócenia akustyczne – niemożliwe do usunięcia z nagrania. Osoba, która nagra rozmowę, usłyszy jedynie niezrozumiały szum” – wyjaśnia Paweł Wujcikowski.

Enigma nierozszyfrowana

W świecie biznesu wiele ważnych decyzji czy informacji przekazywanych jest podczas rozmów telefonicznych. Jest to umiarkowanie bezpieczna metoda komunikacji, dlatego warto korzystać z urządzeń gwarantujących szyfrowanie sprzętowe inne, niż to stosowane w telefonach opartych o rozwiązania programowe. „Sprzętowe szyfrowanie rozmów to najskuteczniejsza metoda ochrony poufności komunikacji w sieci GSM, stosowana np. w telefonie Enigma E2, którego skuteczność to efekt dwuetapowego procesu szyfrowania – uwierzytelnienia i kodowania rozmowy. Bardzo istotną cechą jest całkowite odseparowanie modułu szyfrującego od części komunikującej się przez sieci GSM – żadne niezabezpieczone dane nie są transmitowane. Przeprowadzenie szyfrowanego połączenia wymaga użycia dwóch telefonów szyfrujących w tym samym standardzie – obaj rozmówcy muszą korzystać z Enigmy E2 aby nawiązać bezpieczne połączenie, gwarantujące poufność rozmowy” – podkreśla właściciel sieci Spy Shop.

Warto zaznaczyć, że brak technologii WiFi i aplikacji stale łączących się z Internetem – powodują, że telefon bazujący na dwuetapowym szyfrowaniu sprzętowym jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w kwestii zabezpieczania rozmów telefonicznych.

Wykorzystanie urządzeń antyszpiegowskich nie dotyczy tylko osób, które „mają coś na sumieniu”, ale przede wszystkim tych prowadzących działalność gospodarczą, ceniących dyskrecję i poufność w biznesie. Cenne dane, planowane fuzje, globalne wydarzenia wpływające na kondycję całej gospodarki łączą się z koniunkturą prowadzonej firmy. Dlatego też nie dziwi fakt, że biznesmeni coraz częściej wykorzystują przeciwpodsłuchowe urządzenia gwarantujące bezpieczeństwo rozmów czy negocjacji. 

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

4 nieoczywiste zastosowania kamer wewnętrznych

Jeszcze kilkanaście lat temu inwestowały w nie głównie mniejsze i większe firmy. Obecnie m…