Home Na czasie Telewizory Mini-LED – czym są i dlaczego zasługują na Twoją uwagę?

Telewizory Mini-LED – czym są i dlaczego zasługują na Twoją uwagę?

0
0
210

Dynamiczny rozwój technologiczny i społeczny zapoczątkowały wiele zmian w sposobie konsumpcji filmów i seriali. Przede wszystkim coraz częściej (i chętniej) wybieramy seans w domowym zaciszu, zamiast tego na wielkim ekranie. Dzieje się tak bez konieczności rezygnacji z jakości, ponieważ obecne telewizory gwarantują wrażenia audiowizualne na najwyższym poziomie, co wcześniej oferowała jedynie sala kinowa. Dlatego, jeśli szukasz telewizora do domu, który sprawi, że seanse filmowe będą „miały to coś”, koniecznie zwróć uwagę na technologię Mini-LED.

Era przed Mini-LED

 Rosnąca świadomość konsumentów oraz coraz większe oczekiwania wobec jakości obrazu wymagają od producentów telewizorów nieustannej pracy nad wprowadzanymi na rynek urządzeniami. Jeszcze niedawno największą popularnością cieszyły się telewizory LCD, które, chociaż wyświetlają wysokiej obraz, mają jedną poważną wadę – brak głębokiej czerni, która w modelach z niższej półki przypominać może nawet szarość. Odpowiedzią na ograniczenia technologii LCD stały się telewizory OLED, które zachwycają szeroką paletą barw, wiarygodnie odwzorowanymi kolorami, a także kontrastem. Telewizory OLED pozwoliły wyświetlać obraz w jeszcze lepszej jakości, a różnice pomiędzy nimi a tymi z matrycą LCD widoczne były szczególnie w wyświetlaniu ciemnych scen. Ich wada okazała się ich żywotność oraz ryzyko wypalania się pojedynczych LED-ów. Chociaż obydwie technologie są popularne również teraz, konsumenci potrzebowali kompromisu pomiędzy nimi, który zapewniłby najwyższą jakość obrazu niczym OLED przy długoletniej żywotności matryc LCD. Takim kompromisem okazała się technologia Mini-LED.

Jak działają telewizory Mini-LED?

Technologia Mini-LED, podobnie jak LCD, do wyświetlenia obrazu wykorzystuje diody LED emitujące światło pod wpływem przepływającego prądu. Znaczącym przełomem, który wpłynął na rozwój, a następnie sukces telewizorów Mini-LED, było zmniejszenie diod LED, których średnica w opisywanej technologii nieraz jest mniejsza niż 1 mm. Tak mały rozmiar LED-ów pozwolił producentom, takim jak Hisense, na stworzenie niezależnych stref podświetlenia. Krótko mówiąc – diody LED w matrycy Mini-LED pogrupowane są w strefy. Każda ze stref jest niezależnie od siebie podświetlana lub wygaszana w zależności o danej sceny, co daje większy kontrast pomiędzy jasnymi i ciemnymi elementami obrazu. Naturalnie im więcej niezależnych stref podświetlania, tym wyższa jakość obrazu. A jak technologia Mini-LED sprawdza się w praktyce?

Zalety technologii Mini-LED

Zastosowanie lokalnych stref podświetlenia w telewizorach Mini-LED pozwala na bardzo precyzyjną kontrolę jasności oraz na uzyskanie głębokiej czerni. Dzięki nim telewizory Mini-LED mogą pochwalić się dużym kontrastem, szeroką gamą barw i wiarygodnie odwzorowanymi kolorami. Telewizory Mini-LED osiągają także wysoką jasność, która zwiększa komfort oglądania zarówno w ciągu dnia, jak i podczas wieczornych seansów, ponieważ obraz pozostaje wyraźny bez względu na oświetlenie zewnętrzne. Wysoka jasność gwarantuje również lepszy efekt HDR. Szereg zalet technologii Mini-LED sprawia, że jest ona coraz chętniej wykorzystywana przez światowych producentów, między innymi przez markę Hisense, która w 2023 roku do swojej oferty wprowadziła aż cztery serie telewizorów Mini-LED.

Dynamiczny rozwój technologii Mini-LED

Chociaż telewizory Mini-LED nadal stanowią pewnego rodzaju nowość na rynku, doczekały się już znaczącego rozwoju swojej technologii. Z roku na rok gwarantują one jeszcze lepsze wrażenia audiowizualne, czego przykładem jest oferta Hisense. Chiński producent w 2023 roku zaprezentował cztery serie Mini-LED – UXKQ, U8KQ, U7KQ oraz U6KQ różniące się  między sobą zastosowaną matrycą. Jak zmieniły się telewizory Mini-LED w ciągu roku i czy różnice są aż tak duże?

Seria U7 oraz U8 były obecne w ofercie Hisense już w zeszłym roku i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Producent zdecydował się ulepszyć tegoroczne modele, by odpowiadały one na potrzeby nawet najbardziej wymagających widzów.

Seria U7KQ jest wyposażona w tardycyjny panel Mini-LED. W ofercie marki dostępne są modele 55-, 65- oraz 75-calowe, oferujące kolejno 240, 384 oraz 512 lokalnych stref podświetlenia. Już tu należy podkreślić przeskok, z którym mamy doczynienia, gdyż zeszłoroczne modele tej serii oferowały zaledwie 32 lokalne strefy podświetlenia. Seria U7KQ może pochwalić się również o wiele jaśniejszym obrazem – jej szczytowa jasnośc to 1000 nitów (o 400 więcej niż modele z 2022 roku). Wszystkie modele z serii obsługują technologię Dolby Vision IQ, HDR10+ oraz Dolby Atmos. Telewizory U7KQ to także gwarancja płynności obrazu, o czym świadczy częstotliwość odświeżania na pozomi 144Hz. Sprawdzi się ona szczególnie w filach akcji, podczas oglądania wydarzeń sportowych, a także w grach video, którym dedykowany jest tryb 144Hz Game Mode PRO.

Zeszłoroczna seria U8 została wyróżniona prestiżową nagrodą EISA Awards. Jak można się domyślać, telewizory z nowej linii U8KQ ponownie zaskoczą konsumentów jeszcze lepszą jakością obrazu. Seria U8KQ dostępna jest w trzech rozmiarach: 55”, 65” oraz 75”. Wszystkie wyposażone są w panele Mini-LED PRO, które pozwoliły na osiągnięcie jeszcze lepszych parametrów. I tak model 55U8KQ oferuje 672 lokalnych stref wygaszania (model zeszłoroczny – 112), model 65U8KQ oferuje ich 1008 (model zeszłoroczny – 160). Natomiast największy z serii model 75U8KQ to aż 1056 lokalnych stref wygaszania (model zeszłoroczny – 528)! Dodatkowo szczytowa jasność  modeli to aż 1500 nitów. Wszystkie telewizory z serii U8KQ obsługują format Dolby Vision IQ,  HDR10+ Adaptive oraz Dolby Atmos. Dzięki dużej częstotliwości odświeżania i trybowi 144Hz Game Mode PRO opisywana seria sprawdzi się również do video gamingu.

W tym roku Hisense przedstawił równiez dwie zupełnie nowe linii Mini-LED – serię U6KQ oraz UXKQ. Pierwsza z nich to idealne rozwiązanie dla tych, którzy poszukują nowoczesnego telewizora w rozsądnej cenie. Seria U6KQ to tradycyjny panel Mini-LED. Dostepna jest w dwóch wariantach – 55” oraz 65”, oferujących kolejno 120 i 192 lokalne strefy podświetlenia. Wysokiej jakości obraz jest gwarantowany także przez nowoczesne technologie, takie jak Dolby Vision, HDR10+  oraz Dolby Atmos. Modele U6KQ pokazują, że wraz z rozwojem technologii Mini-LED, możliwe jest zaproponowanie telewizora wysokie jakości z przystepnej półki cenowej.

Ostatnia z tegorocznych serii Mini-LED Hisense to pokaz możliwości tej technologii. Seria UXKQ to mocny gracz na rynku. Wyposażona jest w najnowocześniejszy panel Mini-LED X, który gwarantuje ponad 5000 lokalnych stref podswietlania. W serii U8KQ dostępne są dwa warianty – 65 oraz 85 cali, które wyróżnia kolejno 1456 lokalnych stref wygaszania i 1500 nitów jasności (model 65”) oraz 5184 lokalne strefy wygaszania i 2500 nitów jasności (model 85”). Seria U8KQ wyposażona jest w matrycję o częstotliwości odświeżania 144HZ, która sprawdzi się nie tylko podczas seansów filmowych, ale i w grach video. Podobnie jak pozostałe linie Mini-LED, seria U8KQ obsługuje najnowsze formaty Dolby Vision IQ i HDR10+ Adaptive, a także Dolby Atmos, dzięki czemu zapewnia najlepsze wrażenia audiowizualne.

Dzięki swoim licznym zaletom technologia Mini-LED jest coraz bardziej popularna – również wśród wyborów konsumentów. Wysoka jakość obrazu i możliwości, które oferują telewizory Mini-LED, zaskakują tym bardziej, kiedy zestawimy je z ich rozsądnymi cenami. Korzyścią dla konsumentów jest także szeroki wybór modeli, pozwalający na wybór telewizora szytego na miarę własnych potrzeb.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Pranie nie musi być długie, żeby było skuteczne

Nowoczesne technologie coraz śmielej wchodzą do naszych domów, wnosząc ze sobą wygodę i wy…