Home Na czasie Dlaczego warto budować firmowe aplikacje z cyfrowych klocków?

Dlaczego warto budować firmowe aplikacje z cyfrowych klocków?

0
0
117

Według Project Management Institute, aż 86% osób odpowiedzialnych za IT w firmie uważa, że tworzenie aplikacji przy pomocy platform low-code rozwiązuje problem niewystarczającej liczby programistów na rynku pracy. Dzięki takim narzędziom można zbudować aplikacje spełniające praktycznie każdą potrzebę biznesową. Na TOP4 cechy low-code rewolucjonizujące firmy wskazuje Mike Fitzmaurice, Wiceprezes WEBCON na Amerykę Północną.

Tworzenie aplikacji z pomocą platform low-code przypomina budowanie konstrukcji z klocków. Prostota używania tego typu narzędzi sprawia, że zyskują one ogromną popularność wśród użytkowników biznesowych (zwanych Citizen Developers), którzy wykorzystują je do budowania aplikacji optymalizujących procesy w duchu popularnego dziś nurtu Citizen Development. Platformy tej klasy to jednak przede wszystkim as w rękawie specjalistów IT, którzy za jej pomocą mogą znacznie szybciej tworzyć nowe aplikacje, niż gdyby miały powstawać klasycznymi metodami.

Elastyczność technologii low-code sprawia, że tego typu platformy sprawdzają się w każdej branży i dowolnym obszarze biznesu. Nie tylko do tworzenia obiegów dokumentów, budowy aplikacji do obsługi wewnętrznych procedur, usprawniania łańcucha dostaw czy codziennej pracy działów HR. Także do digitalizacji i automatyzacji procesów krytycznych z punktu widzenia biznesu. Powstałe w ten sposób oprogramowanie optymalizuje zarówno pracę specjalistów IT jak i całej firmy.

Tworzenie aplikacji biznesowych w oparciu o platformy low-code od lat zyskuje na popularności i  nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się zmienić. Atrakcyjność tego typu narzędzi polega przede wszystkim na tym, że umożliwiają szybkie tworzenie aplikacji za pomocą interfejsu graficznego, bez konieczności używania kodu. Platformy low-code stanowią zatem ogromne wsparcie działów IT, które praktycznie zawsze borykają się ze zbyt skromnymi zasobami w stosunku do zapotrzebowania ze strony biznesu. Dzięki low-code, wydajność departamentów IT znacznie wzrasta: z pomocą platform tej klasy mogą tworzyć więcej aplikacji w krótszym czasie i z udziałem mniejszej liczby osób. Rolę platform low-code potwierdzają przewidywania jednej z najważniejszych agencji analityczno-doradczych na świecie: Gartner przewiduje, że do 2025 r. aż 70% aplikacji będzie powstawać właśnie za pomocą platform klasy low-code – podkreśla Mike Fitzmaurice, Wiceprezes WEBCON na Amerykę Północną.

Organizacje, które w pełni wykorzystają potencjał tej technologii mogą liczyć na to, że zbudowane za ich pomocą aplikacje będą długoterminowo wspierać ich rozwój. Pytanie więc: jak to zrobić? Przede wszystkim – mądrze wykorzystując ich zalety.

Współpraca

Często zapominamy, że realizacja projektu nowej aplikacji to znacznie więcej niż sama jego budowa. Ten etap to szacunkowo ok. 10% pracy, którą należy wykonać. Na cały proces składa się wiele innych aspektów takich jak zbieranie wymagań biznesowych, negocjacje, wybranie narzędzia, za pomocą którego powstanie aplikacja, ocena bezpieczeństwa, audyty, testy, szkolenie użytkowników, utrzymanie, zarządzanie zmianami. Wszystkie te kwestie muszą być odpowiednio zaadresowane, by aplikacje faktycznie spełniały swój cel i ułatwiały codzienną pracę, zamiast ją utrudniać.

Dojrzałe platformy low-code wspierają cały proces realizacji aplikacji, a nie ograniczają się jedynie do przyspieszenia etapu, jakim jest budowa rozwiązania. I dodatkowo angażują nie tylko specjalistów IT, ale i użytkowników biznesowych. W ten sposób wykorzystujemy jednocześnie potencjał platformy low-code oraz wiedzę i doświadczenie potrzebne do zbudowania trwałego rozwiązania.

Cyfrowy recykling

Platformy low-code umożliwiają organizacjom ponowne wykorzystywanie już raz stworzonych aplikacji, reguł biznesowych, baz danych etc. Ta „wbudowana” standaryzacja umożliwia reużywanie już sprawdzonych rozwiązań, co znacznie przyspiesza pracę nad nowymi aplikacjami i nie wymaga od deweloperów każdorazowego wymyślania koła na nowo. To również zmniejszenie ryzyka związanego z rotacją pracowników w dziale IT – jeśli wszystkie aplikacje są zbudowane na podstawie modułów platformy low-code, przejęcie opieki nad ich utrzymaniem i rozwojem jest znacznie prostsze, niż w przypadku pisanych „pod klienta” rozwiązań.

To również duże ułatwienie dla użytkowników. Każda kolejna aplikacja wygląda podobnie do poprzedniej, pracownicy intuicyjnie wiedzą jak jej używać i nie potrzebują czasochłonnych szkoleń czy rozbudowanych instrukcji.

Skalowalność

Kluczem do długofalowego sukcesu projektów wspieranych technologią low-code jest wykorzystanie możliwości ich skalowania. Zamiast od razu tworzyć rozbudowane rozwiązania, adresujące każdy z możliwych wariantów i wyjątków procesu, możemy zwinnie tworzyć aplikacje realizujące podstawową potrzebę biznesową, a następnie rozwijać je i z czasem łączyć z kolejnymi tak powstałymi aplikacjami, tworząc spójny ekosystem. W ten sposób szybko czerpiemy korzyści z digitalizacji, a jednocześnie krok po kroku obejmujemy cyfryzacją kolejne obszary w firmie, tworząc synergię pomiędzy nimi.

Zwinność

Ciągła optymalizacja jest wpisana w DNA projektów digitalizacji procesów. Razem z ewoluującymi potrzebami biznesu, zmieniać muszą się również wspierające je aplikacje. Dlatego nie powinniśmy bać się uruchamiania „nieidealnych” rozwiązań i wkraczania w fazę ciągłego ich udoskonalania. Po uruchomieniu, zaczynamy zbierać realne dane o wykorzystaniu aplikacji oraz feedback użytkowników, którzy zgłaszają konieczne usprawnienia.  W ten sposób, rozwijamy rozwiązania bazując na faktycznych potrzebach i w efekcie otrzymujemy lepszą aplikację, tworzoną zwinnie wspólnie z biznesem. W praktyce, to znacznie efektywniejszy sposób, niż prowadzenie czasochłonnej, wielotygodniowej analizy wymagań biznesowych.

Kluczem do sukcesu cyfryzacji w firmie są holistyczne podejście oraz odpowiedni wybór narzędzi. Platformy low-code mogą stanowić realne, długofalowe wsparcie organizacji w zakresie budowy stabilnej infrastruktury IT, ułatwić współpracę na linii IT a biznes oraz znacząco usprawnić działanie firmy.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Majówka 2024 – raport drogowy

Przed nami pierwszy długi weekend majowy. W związku z okazją do odpoczynku poza domem, kie…