Home Analizy Rynek laptopów ma się lepiej

Rynek laptopów ma się lepiej

0
0
147

Okres kanikuły przyniósł wzrost zainteresowania komputerami przenośnymi, co może być dobrą prognozą w nadchodzącym IV kwartale. Rosnący potencjalny popyt na laptopy wydaje się potwierdzać nadchodzące ożywienie w gospodarce.
W czołówce – przemeblowanie
III kwartał przyniósł roszadę – na pierwsze miejsce wysunął się Asus zamieniając się miejscem z Hewlett-Packardem, który przesunął się na trzecią pozycję. Pozycję wicelidera niezmiennie zajmuje Toshiba, kolejne zaś miejsca zajmują – Lenovo i Acer. Systematyczny wzrost odnotowuje Dell, natomiast zainteresowanie produktami Fujitsu spadło już poniżej 2%.   
Nudny standard  
Laptop uniwersalny nadal jest najbardziej poszukiwanym komputerem. Podobnie jak w minionych okresach szukamy niedrogiego sprzętu (cena poniżej 3000 zł), o wyświetlaczu 15,4”, pojemnym dysku (250GB) i pamięci (4 GB) która zaspokoi wymagania najnowszych systemów operacyjnych. W porównaniu do poprzedniego kwartału wzrosło zainteresowanie maszynami wyposażonymi w większą pamięć operacyjną.
Takiego notebooka poszukuje blisko połowa  internautów. Jest to jednak już o blisko 10 pp mniej niż w IV kwartale ubiegłego roku. Zainteresowanie netbookami osiągnęło stabilny poziom – nadal co czwarty internauta poszukuje tego typu komputera. Ustabilizował się również popyt na laptopy z nieco większymi przekątnymi ekranu (16”-18”).
Co ciekawe o 2 pp spadło zainteresowanie komputerami wyposażonymi w system Linux. Obecnie zainteresowanie tym systemem przejawia niecałe 8% internautów.  Wzrosło natomiast (o 4 pp) zainteresowanie laptopami oferowanymi bez systemu operacyjnego.
Prymat Intela
Prymat firmy Intel na rynku komputerów przenośnych jest niepodważalny. Nadal ponad 90% zapytań dotyczyło właśnie procesorów tej firmy. Największym zainteresowaniem nadal cieszą się procesory Core 2 Duo. Udziały w liczbie zapytań pozostałych procesorów pozostawały na podobnych poziomach, przy czym zainteresowanie procesorami konkurencyjnej firmy AMD ustabilizowało się – podobnie jak w poprzednim okresie – na poziomie 7% .
Notebook najbardziej pożądany:

  • sugerowany dostawca komputera:, HP, Toshiba lub Asus
  • cena poniżej 3000 zł
  • procesor Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz)
  • matryca 15,4 (1440×900)
  • dysk twardy 250-320 GB
  • RAM 4 GB

Źródło wiedzy
Porównywarka cen to nie tylko wygodne narzędzie dla kupującego, lecz również interesujący materiał do badań preferencji nabywców. Wspólnie z serwisem Skąpiec.pl  prowadzimy stały monitoring zachowań konsumentów w procesie wyboru sprzętu komputerowego. Preferencje konsumenckie są analizowane na podstawie rzeczywistej liczby odsłon strony www dla poszczególnych  kategorii.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Prawa autorskie w gamedevie – zadanie główne czy misja poboczna?

Branża gamedev wyrasta na lidera globalnego rynku rozrywki i mediów pod względem przychodó…