Home Biznes Co napędza inwestycje w branży handlowej

Co napędza inwestycje w branży handlowej

0
0
80

Branża handlowa jest obecnie liderem w aspekcie inwestycji w rozwiązania informatyczne. Inwestycje IT w tym sektorze wzrosły o 29 proc. w porównaniu do roku 2022 i wyniosły ponad 4 mld PLN. Dzięki rosnącym nakładom na najnowocześniejsze usługi i produkty IT firmy z sektora handlu detalicznego mogą wypracować przewagi konkurencyjne.

Polacy bardzo chętnie robią zakupy w Internecie

Według danych zebranych w raporcie „Poznaj retail” przygotowanym przez firmę Adyen, w polskim sektorze handlu detalicznego istnieje nadal ogromny potencjał wzrostu wykorzystania najnowszych rozwiązań informatycznych. Jedynie 27 proc. polskich sprzedawców korzysta z narzędzi CRM (systemu do zarządzania relacjami z klientami) do tworzenia spersonalizowanych ścieżek zakupowych. Jeszcze mniej, 25 proc., używa baz danych umożliwiających przetwarzanie danych ze wszystkich kanałów sprzedażowych. Coraz więcej przedstawicieli branży widzi realne korzyści w rozwiązaniach data science – 27 proc. badanych chce jeszcze w tym roku zainwestować w analizę płatności. To wzrost o 23 proc. w stosunku do roku 2022.

Część unowocześnień jest „wymuszana” przez klientów, którzy oczekują od branży handlowej wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, usprawniających dokonywanie zakupów. Polacy wyróżniają się na tle Europejczyków pod tym względem. Ponad 2/3 polskich konsumentów stosuje kasy samoobsługowe –  to o 27 pkt. proc. więcej niż średnia europejska.

Coraz większa rola e-commerce, programów lojalnościowych, wszystkich systemów przetwarzających dane ma swoje negatywne odbicie w rosnącej liczbie zagrożeń cyberprzestępstwami. Mogą to być ataki ransomware, przejęcia danych dostępowych klientów, czy podszywanie się oszustów pod sklepy i sprzedawców. Retail i e-commerce musi inwestować w najnowsze rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa.– mówi Mariusz Juranek, Dyrektor Handlowy w Polcom.

Ponad 64 proc. Polaków między 16 a 74 r.ż. robi regularnie zakupy online, podaje GUS. To ponad 77 proc. ogółu osób korzystających z Internetu w kraju. Najczęstsze motywy wyboru tego kanału sprzedażowego to – według raportu Gemius Media „E-commerce w Polsce” –  całodobowa możliwość zrobienia zakupów, brak potrzeby wychodzenia z domu oraz konkurencyjna cena w stosunku do oferty stacjonarnej. Według prognoz, globalna sprzedaż detaliczna przekroczy w tym roku 29,7 bln USD, a w przyszłym roku sprzedaż online przewyższy sprzedaż sklepów stacjonarnych.

Sprzedawcy starają się dotrzymać kroku zmieniającym się trendom, ale tempo zmian może i powinno być szybsze. Według badania Gemiusa, Polacy najczęściej robią zakupy online za pomocą smartfona, a tylko 50 proc. stron sklepów Internetowych jest w pełni responsywna. Innym trendem, który można zauważyć to rosnąca sprzedaż z dostawą do paczkomaty. Rozwijają to wszyscy, nie tylko firmy logistyczne i platformy sprzedażowe – dodaje Mariusz Juranek.

Rola chmury w handlu detalicznym

Automatyzacja procesów oraz obsługi klienta może przynieść zauważalne oszczędności w sektorze sprzedaży detalicznej. Inwestycje w rozwiązania z tego obszaru stają się priorytetem m.in. na rynku amerykańskim. Wraz z rosnącą popularnością chatbotów i wirtualnych asystentów oraz rozwiązań big data, wzrasta również zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową. Rozwiązaniem tej kwestii może być chmura obliczeniowa. Wraz z pandemicznymi lockdownami drastycznie wzrosła rola e-commerce, która urosła o 34 proc. w pierwszym roku pandemii COVID-19. Prawie połowa kierowników ds. handlu detalicznego uważa, że pandemia znacząco przyspieszyła proces adopcji chmury obliczeniowej w ich firmach. Co więcej, eksperci firmy Forrester twierdzą, że rozwiązania chmurowe przyczyniają się do dalszego rozwoju sprzedaży online. To z kolei przekłada się na większe zapotrzebowanie na rozwiązania chmurowe w retailu.

Wykorzystanie cloud computingu pozwala również na wdrożenie zaawansowanych narzędzi z zakresu cyberbezpieczeństwa. – Bezpieczeństwo danych jest kluczowe dla retailu. Firmy z tego sektora przechowują wrażliwe informacje nt. swoich klientów. Nie tylko historię ich zakupów, ale również numery kart kredytowych czy kont bankowych. Wyciek takich danych to zagrożenie nie tylko wizerunkowe, ale może również powodować określone skutki prawne łącznie z  wysokimi karami finansowymi nakładanymi przez Urząd Ochrony Danych Osobowych i inne organy – mówi Stanisław Borkowski, Dyrektor Pionu Bezpieczeństwa i Jakości w Polcom.

Chmura obliczeniowa to również szansa na korzystanie z zaawansowanych rozwiązań informatycznych bez potrzeby budowania własnej infrastruktury IT, a elastyczność i skalowalność tego modelu umożliwia dostosowanie mocy obliczeniowej do bieżących potrzeb biznesowych danej firmy.

Handel detaliczny jest branżą, w której cyklicznie pojawiają się piki sprzedażowe, m.in. w okolicy Bożego Narodzenia. Jeden z naszych klientów większość przychodów z e-commerce generuje w 11 dni. Oznacza to, że przez te 11 dni IT musi działać na więcej niż 100% wydajności i niezawodności. Co więcej, nie jest to jednostkowy przypadek, coraz więcej sprzedawców notuje podobne zachowania klientów. To dla nich wyzwanie i konieczne inwestycje – podsumowuje Mariusz Juranek.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …