Home Na czasie Co zwiększa szanse udanej rekrutacji?

Co zwiększa szanse udanej rekrutacji?

0
0
91

Tendencje rynkowe

Od 2017 roku po raz pierwszy od upadku komunizmu zaobserwowano, że rynek pracy stał się rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Obecnie to właśnie ta pierwsza grupa może przeglądać codziennie setki ofert, płynnie zmieniać miejsce zatrudnienia czy też stawiać własne warunki. Coraz trudniejszym zadaniem zatrudniających jest odpowiednie zachęcenie do siebie potencjalnych pracowników. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest rosnący Produkt Krajowy Brutto (PKB), rosnące kwoty wynagrodzeń, ciągłe zapotrzebowanie na pracownika oraz spadające z roku na rok bezrobocie.

W porównaniu z rokiem 2015 bezrobocie spadło o ponad 6 punktów procentowych i w dalszym ciągu maleje. Problemy kadrowe sprawiają, że firmy coraz częściej ograniczają plany inwestycyjne, co negatywnie wpływa na  rozwój gospodarczy.

Specjalistka portalu pracy Talinkme.pl, Beata Pisula, dostrzega, że mimo zauważonej już jakiś czas temu potrzeby szerszego otwarcia rynku HR na świat, w Polsce wciąż brakuje międzynarodowych  platform z ogłoszeniami widocznymi poza krajem. – Taka możliwość jest istotna nie tylko dla samych kandydatów, ale również dla firm, których profile i ogłoszenia będą obserwowane poza Polską – wyjaśnia ekspertka. – Rekruterzy wciąż za dużo czasu poświęcają procesom rekrutacji, które powinny być skracane do minimum poprzez odpowiednie wyszukiwarki na portalach pracy, dostosowane do oczekiwań pracodawców z jednoczesnym zapewnieniem bezpośredniego kontaktu pomiędzy firmą i kandydatem – komentuje Beata Pisula z portalu Talinkme.pl.

Istota właściwego doboru portalu pracy

W związku z powyżej przedstawionymi tendencjami nasuwa się pytanie, gdzie szukać, żeby znaleźć – oczywiście z pozytywnym skutkiem dla obu stron? Kluczowym czynnikiem jest wybór odpowiedniej platformy z ofertami. Niestety, spora część wiodących portali pracy funkcjonujących w naszym kraju nastawiona jest głównie na zysk, nie skupiając się przy tym na indywidualnych potrzebach pracodawców oraz potencjalnych pracowników.  – Rekruterzy narzekają, że ceny zamieszczania ofert na polskich portalach są wciąż za wysokie w stosunku do jakości oferowanych usług – tłumaczy specjalistka Beata Pisula.

Często zdarza się, że ogłoszenia na portalach są bardzo ubogie w treść, brakuje informacji o firmie, czasem nie wiadomo nawet gdzie składa się swoje CV. Dla portalu pracy żadna firma nie powinna być anonimowym podmiotem gospodarczym. Bo przecież zarówno firmie, jak i samej platformie, powinno zależeć, aby jak najwięcej przedsiębiorstw znalazło swoich przyszłych pracowników za jej pośrednictwem – dodaje ekspertka Talinkme.pl.

Cechy dobrego portalu

Nasuwa się więc pytanie, jaki portal pozwoli mi najszybciej i najwygodniej osiągnąć cel? Na co powinien stawiać największy nacisk? Liczy się tu przede wszystkim wypracowanie odpowiednich metod obsługi danego klienta, dopasowanych do jego potrzeb i oczekiwań, nie tylko poprzez pomoc techniczną, ale również merytoryczną. – Odpowiednio sformułowane ogłoszenia pracy, zbudowanie interesującego dla przyszłych pracowników profilu firmy czy odpowiednia promocja ogłoszeń pracy na portalach społecznościowych, które z roku na rok stają się coraz bardziej nośnym narzędziem rekruterów. Te aspekty mogą znacząco zwiększyć skuteczność działań rekrutacyjnych. Dlatego współpraca między pracodawcą a portalem pracy jest tak istotna – wyjaśnia Beata Pisula.

Strony z ofertami zatrudnienia powinny dostosowywać jakość swoich usług oraz innowacyjność do nieustannie zmieniającego się rynku pracy. – Rekruter powinien mieć również wgląd w liczbę kandydatów zainteresowanych ogłoszeniem oraz liczbę odpowiadających na nie osób. Jeśli dysproporcja będzie zbyt duża, powinien mieć możliwość przeredagowania ogłoszenia, aby wzbudzało większe zainteresowanie, a w konsekwencji ułatwiło znalezienie najlepszego kandydata – dodaje ekspertka portalu Talinkme.pl, Beata Pisula.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Jak wysłać wrażliwe dane, aby nie wpadły w niepowołane ręce

Technologie zajęły tak istotną rolę w naszym życiu, że korzystamy z nich intuicyjnie, nie …