Home Analizy ICT generuje wzrost emisji gazów

ICT generuje wzrost emisji gazów

0
0
110

Sektor teleinformatyczny (ICT) odpowiada obecnie za 1,3% całkowitej emisji gazów cieplarnianych na świecie (GHG) wynika z raportu Ericsson Sustainability and Corporate Responsibility 2014. Nawet biorąc pod uwagę spodziewany gwałtowny wzost liczby subskrypcji mobilnych, wpływ ICT na klimat jest szacowany na 2% całkowitej emisji gazów cieplarnianych w 2020 roku.

“Nasza strategia to maksymalizowanie wydajności energetycznej naszych własnych produktów i rozwiązań, redukowanie śladu węglowego naszych aktywności, ale również napędzanie transformacji, która umożliwi powstanie gospodarki opartej na technologiach niskoemisyjnych” – powiedziała Katarzyna Pąk, dyrektor Public and Media Relations w firmie Ericsson.

ICT tworzy możliwości

Podczas gdy stały rozwój sektora teleinformatycznego tworzy wyzwania środowiskowe, daje on również ogromne możliwości i liczne rozwiązania, które pomagają niwelować emisję gazów cieplarnianych przez inne branże. Raport firmy Ericsson prognozuje, że rozwiązania ICT mają potencjał by zmniejszyć globalną emisję gazów cieplarnianych nawet o jedną szóstą. Odbywać się to będzie przede wszystkim za sprawą rezygnacji z fizycznych produktów i systemów na rzecz środowisk wirtualnych, zamiana podróży służbowych na efektywne środowiska telepracy i telekonferencji. Rozwiązania teleinformatyczne mogą również ograniczyć zużycie energii poprzez wykorzystanie smart pomierników i tzw. smart gridów – co szczególnie wpłynie na wzrost efektywności energetycznej takich sektorów gospodarki jak: energetyka, gazownictwo, transport i logistyka.

Wydajność energetyczna 5G

Najważniejsze wymagania i koncepcje funkcjonowania nowej sieci 5G są aktualnie ustalane.  Wydajność energetyczna ukierunkowana na ograniczenie konsumpcji energii elektrycznej jest jednym z kluczowych wymagań względem sieci nowej generacji. Ericsson przewiduje, że działania standaryzacyjne rozpoczną się już w przyszłym roku. W przypadku sieci poprzednich generacji: 2G, 3G i 4G wydajność energetyczna była zorientowana na  przejście z sieci „zawsze włączonej” do „zawsze dostępnej”. 5G pozwala potencjalnie na wykonanie kolejnego kroku do sieci „zawsze zoptymalizowanej”. Dzisiejsze sieci, ale również sieci przyszłości, będą musiały radzić sobie nie tylko z dużym natężeniem ruchu, ale również z dużymi amplitudami ruchu i niskim średnim napełnieniem sieci. Taka specyfika wymaga efektywnych trybów „wygaszania” sieci tak by zoptymalizować zużycie energii.

Raport Ericsson Sustainability and Corporate Responsibility 2014

Raport Ericsson Energy and Carbon Report 2014

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Rosnące zadłużenie firm w Polsce: Jak skutecznie zabezpieczyć się i odzyskać należności

W Polsce rosną zaległości firm, szczególnie w branżach meblarskiej, transportowej, budowla…