Home Maszyneria Jak zoptymalizować wydajność firmowego sprzętu?

Jak zoptymalizować wydajność firmowego sprzętu?

0
0
91

Jeśli chcesz mieć szybki i niezawodny komputer, nie musisz kupować nowego. Wystarczy, że zainwestujesz w dobry dysk, który znacznie poprawi wydajność Twojego sprzętu. Dysk to serce komputera, które odpowiada za przechowywanie i odczytywanie danych. Im lepszy dysk, tym szybciej działa komputer. Radosław Szulik, Product Manager Samsung Memory, radzi, jak wybrać najlepszy dysk dostosowany do potrzeb.

Wydajny – również kosztowo – komputer to absolutny must have. Jednak, gdy nadchodzi czas na modernizację infrastruktury technologicznej, nie można zlekceważyć kluczowego elementu, który często pozostaje w cieniu – dysku. Decyzja o substytucji kości pamięci może stanowić kluczowy krok w zapewnieniu płynności operacyjnej i konkurencyjności firmy. Nie zawsze, a nawet niezwykle często, wymiana całego komputera jest po prostu zbędna. Optymalnym zaś rozwiązaniem może okazać się właśnie wymiana dysku.

System naczyń połączonych

Z punktu widzenia rozwoju biznesu, a także komfortu i wydajności pracowników, kilkuletni sprzęt stanowi ograniczenie – dłuższe czasy uruchamiania, opóźnienia w pracy z aplikacjami, czy niewydajność przy działaniu kilku projektów jednocześnie. W tej sytuacji dla dyrektorów IT podejmujących decyzje zakupowe dla kilkudziesięciu jednostek sprzętowych, priorytetowe są kwestie optymalizacji kosztowej.

Drugie życie

Przy upgradzie infrastruktury komputerowej w firmie, kluczowym jest niwelacja „wąskich gardeł”. Na wydajną maszynę składa się szereg komponentów, jak pamięć, procesor, płyta główna czy właśnie dysk. Niemniej, po kilkuletniej eksploatacji sprzętu usprawnienia warto rozpocząć od wymiany tego ostatniego.

Absolutnym standardem są dziś nośniki SSD. Oferują wielokrotnie – w przypadku niewielkich plików nawet kilkudziesięciokrotnie – większą wydajność w porównaniu do technologii HDD. Ponadto, z uwagi na brak części mechanicznych, zapewniają całkowitą ciszę podczas pracy i ważną szczególnie w przypadku laptopów odporność na uderzenia czy upadki. SSD zużywają mniej energii, co jednocześnie przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji.

Następnym krokiem jest określenie potrzeb pracowników. Dla – najszerzej ujmując – branży kreatywnej (projektantów, inżynierów, animatorów, architektów, montażystów czy fotografów), ale również analitycznej, najlepszym wyborem będzie interfejs NVMe. To obecnie najnowocześniejszy protokół, oferujący najwyższe prędkości odczytu i zapisu danych – zapewniający szybkość odpowiednio do 7450 MB/s i 6900 MB/s.

Zgodność przede wszystkim

Warto mieć na uwadze, że postawienie na NVMe nie jest decyzją zerojedynkową. Wszystko zależy od kompatybilności posiadanej platformy. Starsze laptopy i komputery w ogóle nie posiadają gniazda M.2 lub nowszego (M.2 NVMe PCIe 3.0, 4.0 lub 5.0) – charakterystycznego dla NVMe. Część sprzętów, wyposażona już w złącze M.2, może posiadać ograniczoną przepustowość płyty głównej (posiadające połączenie np. PCI Express 2.0 x 2, do maksymalnie 10 Gbps – ok. 1 GB/s). W efekcie, przy zakupie dysku ze standardem M.2 PCIe 3.0, komputer będzie korzystał z potencjału złącza, nie zaś możliwości nośnika. Clou wyboru leży w zgodności sprzętowej.

Z kolei do regularnej pracy biurowej optymalnym rozwiązaniem jest protokół SATA, trzeciej generacji, który usprawni pracę „wiekowych” sprzętów. Jego tradycyjne złącze oferuje przepustowość do 600MB/s. To rozwiązanie budżetowe, które już w niedługim czasie odejdzie do lamusa.

Wśród propozycji Samsung ze standardem NVMe dostępne są modele 970 EVO Plus, Samsung SSD 980, Samsung SSD 980 PRO i Samsung SSD 990 PRO. Jesteśmy w pełni niezależni od zewnętrznych dostawców, ponieważ posiadamy swoje własne fabryki, w których produkowane są moduły V-NAND oraz nasze autorskie kontrolery. Obydwa elementy są integralną częścią wyłącznie nośników Samsung.

Koszty i oszczędności

Przy ocenie modernizacji infrastruktury komputerowej w firmie nie sposób pominąć kwestię kosztów i oszczędności. Zaopatrzenie się w nowy sprzęt wiąże się z zakupem samego urządzenia, co może być obciążające finansowo, szczególnie jeśli firma potrzebuje kilku lub kilkunastu nowych modeli. Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę wydatki związane z przekształceniem zakupionych komputerów w pełnoprawne narzędzia pracy. Do wymaganych czynności zaliczyć można konfigurację systemu, transfer danych, a także czas, jaki jest potrzebny na przygotowanie pracowników do obsługi nowego wyposażenia.

Natomiast wymiana dysku stanowi de facto bezprzestojowy proces. Klonowanie zasobów dotychczasowej pamięci odbywa się przy użyciu dedykowanych aplikacji, jak  Samsung Magician 8.0. Przenosi ona wszystkie dane z jednego nośnika na drugi, tworząc wierną kopię. Pozwala to na używanie nowego dysku bez konieczności reinstalacji całego oprogramowania. Co więcej, software poinformuje użytkownika o dostępności nowego oprogramowania układowego dysku, przekaże informacje o jego kondycji, wskaże maksymalne osiągi i przeprowadzi pełną diagnostykę

Po zainstalowaniu nowego dysku użytkownicy mogą kontynuować dokładnie w miejscu, w którym przerwali pracę, korzystając z tych samych aplikacji i ustawień systemowych, co wcześniej. Nie zachodzi potrzeba ponownej konfiguracji systemu czy instalacji oprogramowania, co oznacza minimalne zakłócenia w codziennych operacjach firmy.

W porównaniu do zakupu nowego komputera uaktualnienie napędu zazwyczaj jest zdecydowanie efektywniejsze kosztowo. Wymiana dysku jest również rozwiązaniem zgodnym ze strategią zrównoważonego rozwoju. Pozwala na wykorzystanie istniejącego sprzętu, w zamian za generowanie odpadów poprzez utylizację starych komputerów. W konsekwencji, z jednej strony mamy do czynienia zwiększeniem wydajności, zaś z drugiej znacząco obniżamy koszty w porównaniu z zakupem nowego sprzętu.

Efektywność czasowa

Kolejnym kluczowym aspektem, który warto uwzględnić przy rozważaniu wymiany kości pamięci jest optymalne wykorzystanie czasu. To zazwyczaj znacznie szybszy proces niż zakup i konfiguracja nowego komputera. Szybki montaż nowego nośnika oznacza, że firma nie jest narażona na zbędne przestoje w rodzaju oczekiwania na kilkudniową dostawę nowego komputera i jego setup.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Czas na złożenie PIT-ów ucieka. Korzystają na tym cyberprzestępcy

Niemal połowa (49%) Polaków zgłasza, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową – wy…