Home Bezpieczeństwo Poczucie bezpieczeństwa ważniejsze od rekomendacji influencerów

Poczucie bezpieczeństwa ważniejsze od rekomendacji influencerów

0
0
73

Badanie PayPal pokazuje, że influencer marketing nadal ma wysokie współczynniki konwersji, ale tylko w połączeniu z bezpieczeństwem płatności.

W czasach, w których coraz więcej osób poszukuje produktów bezpośrednio w mediach społecznościowych, influencer marketing pozostaje ważnym elementem procesu podejmowania decyzji przez konsumentów [1]. Według badania „Milenialsi vs. Gen Z – postawy wobec zakupów online” przeprowadzonego na zlecenie PayPal, tylko 1 na 10 respondentów reprezentujących pokolenie Z i milenialsów wskazuje influencerów jako ich najbardziej zaufane źródło rekomendacji dla produktów. Ponad 40 proc. badanych potwierdziło natomiast, że czuje się bezpieczniej podczas zakupów, jeśli sprzedawca zapewnia im dobrze znane i bezpieczne metody płatności.

Influencer marketing to jeden z najpopularniejszych sposobów promowania produktów lub usług za pomocą treści organicznych. Niemal jedna na trzy osoby kupujące online przyznaje, że dokonała zakupu produktu lub usługi po tym, jak zobaczyła je na profilach społecznościowych influencerów. Jednocześnie prawie 35 proc. badanych obserwuje konta influencerów, aby zobaczyć, co noszą lub czego używają. W rezultacie, pomimo szeregu różnego rodzaju ryzyk wizerunkowych, wielu sprzedawców w dalszym ciągu decyduje się na współpracę z influencerami przy promowaniu swoich produktów lub usług.
Jak pokazuje badanie PayPal, ponad połowa badanych Polaków z pokolenia Z i Y przegląda media społecznościowe, aby zobaczyć produkt lub usługę, którą są zainteresowani oraz zrozumieć, jak działa w rzeczywistości. Co trzeci milenials rozpoczyna swoje poszukiwania zakupowe na Facebooku, podczas gdy jedna czwarta pokolenia Z na Instagramie. Jeśli treść jest przekonująca, może pomóc w zwiększeniu konwersji w sklepie internetowym. Prawie 47 proc. respondentów zadeklarowało, że weszło na stronę internetową konkretnej marki po tym, jak w ten czy inny sposób trafili na nią za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Projekt bez nazwy (2).png
Współpraca z influencerami może wprawdzie pomóc sprzedawcom napędzić sprzedaż i zwiększyć współczynniki konwersji, ale nie jest kluczowym elementem udanej finalizacji transakcji. Z punktu widzenia konsumentów znacznie ważniejszą rolę odgrywa poczucie bezpieczeństwa.

Prawie jedna trzecia osób z pokolenia Z i jedna piąta milenialsów przynajmniej raz zrezygnowała z zakupu ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem transakcji. Współpraca z influencerami z pewnością może zwiększyć wiarygodność e-sklepu, ale to, co w ostatecznym rozrachunku przełoży się na poczucie bezpieczeństwa klientów, to konkretne narzędzia i rozwiązania oferowane przez sprzedawców. Z perspektywy właścicieli sklepów umożliwienie kupującym finalizacji transakcji za pośrednictwem znanych i bezpiecznych systemów płatności powinno być absolutnym priorytetem”

– komentuje Efi Dahan, wiceprezydent i dyrektor generalny PayPal na Europę Środkowo-Wschodnią i Izrael.

Projekt bez nazwy (3).png
Influencer marketing nie zniknie w najbliższym czasie, a dla wielu sprzedawców może być użytecznym narzędziem wsparcia sprzedaży i zwiększania bazy konsumentów. Właściciele sklepów powinni być jednak świadomi tego, że w kontekście finalizacji transakcji jego znaczenie jest drugorzędne w stosunku do innych elementów. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw, w przypadku których klienci mogą być mniej skłonni do podania swoich danych finansowych. Rozpoznawalne i wiarygodne metody płatności są w stanie pomóc mniejszym sprzedawcom w zdobyciu zaufania ze strony kupujących, a tym samym zachęceniu ich do ukończenia procesu zakupowego.

[1] O ile nie wskazano inaczej, wszystkie dane przedstawione w niniejszym komunikacie pochodzą z badania „Millennials vs. Gen Z – postawy wobec zakupów online ” przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie PayPal w maju 2023 r., w Polsce wśród n=1010 respondentów należących do grupy wiekowej: milenialsi – urodzeni w latach 1981-1995, pokolenie Z – urodzeni w latach 1996-2010.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Majówka ze skonfiskowanym samochodem? Sprawdź, czy możesz prowadzić

Długi weekend majowy za pasem, a wraz z nim kolejne zatrzymania nietrzeźwych kierowców. Ko…