Home Na czasie Kolejna dekada, która ukształtuje nasze życie na nowo

Kolejna dekada, która ukształtuje nasze życie na nowo

0
0
127

Do 2030 roku świat przejdzie znaczącą transformację. Na globalne tempo adaptacji technologii będą miały wpływ takie trendy jak zrównoważenie środowiskowe i cyberbezpieczeństwo. Postęp w dziedzinie półprzewodników, rozwoju oprogramowania, sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML) będzie nadal przyspieszać. Jednak to rozwój technologii zasilających metaverse, chmurę i Web3 będzie miał potencjał do poprawy zarówno jakości naszego życia codziennego, jak i usprawnienia pracy zawodowej.

Technologia taka jak rzeczywistość rozszerzona (AR) zapewni coraz bardziej angażujące i interaktywne wirtualne symulacje w otaczającym nas świecie fizycznym. Chmury obliczeniowe będą miały kluczowe znaczenie dla Internetu przyszłości, który musi być zarówno zrównoważony, jak i bezpieczny. Blockchainy, kryptowaluty i NFT z kolei oddadzą kontrolę nad nimi użytkownikom, którzy są ich właścicielami.

Metaverse będzie światową rewolucją

Konsumencki metaverse przyciąga wiele uwagi, ale największy pożytek z tej technologii mogą odnieść przedsiębiorstwa i przemysł. Będzie on daleko wykraczał poza obecne sfery rzeczywistości wirtualnej (VR), gier i interakcji społecznych. Metaverse dla przedsiębiorstw i przemysłu ma potencjał, aby znacząco zwiększyć ich produktywność, bezpieczeństwo i poziom wiedzy.

Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, sieć i szeroka gama technologii, które nas otaczają, będą musiały radykalnie ewoluować. Należy opracować i wdrożyć sieci nowej generacji, aby wysokowydajna łączność stała się bardziej użyteczna, adaptowalna i autonomiczna. Kolejna ewolucja w tej dziedzinie będzie polegała na połączeniu sieci i chmury, co stworzy nowe możliwości w świecie przyszłości. Postęp ludzkości i fuzja cyfrowo-fizyczna to dwie najważniejsze siły napędowe przyszłego rozwoju sieci. Pięć lat badań prowadzonych przez Nokia Bell Labs nad tymi technologiami stworzyło podwaliny dla nowej, rewolucyjnej ery komunikacji i metaversu.

Rozszerzenie ludzkich możliwości

Podstawowe cele zwiększenia obecności ludzkości w metaversie to poprawa interfejsów człowiek-komputer oraz tworzenie w pełni immersyjnych doświadczeń. Osiągnięcie poszerzonych interakcji w metaverse umożliwią dodatki – np. gogle VR, okulary rozszerzonej rzeczywistości (XR), zdalnie sterowane haptyczne sprzężenie zwrotne oraz interfejsy mózg-maszyna.

Połączenie ze światem wirtualnym stanie się podstawą usprawnienia przemysłu. Fuzja cyfrowo-fizyczna polega na tworzeniu dynamicznych, cyfrowych reprezentacji obiektów, systemów i procesów ze świata rzeczywistego. Cyfrowe bliźniaki pojazdów, magazynów i linii produkcyjnych już są wykorzystywane przez nowoczesne zakłady produkcyjne i logistyczne w celu zwiększenia wydajności, obniżenia kosztów i poprawy bezpieczeństwa pracowników. Do 2030 roku technologia ta będzie powszechnie stosowana w przedsiębiorstwach. Umożliwi to wszechobecna sieć nowej generacji.

Otwieranie nowych możliwości metaverse

Nie da się zaprzeczyć ogromnemu potencjałowi, jaki oferuje technologia metaverse w sektorach konsumenckim, korporacyjnym i przemysłowym. Dlatego właśnie każda duża firma zaczyna wkraczać w tę technologię. Już teraz widzimy pozytywne rezultaty zastosowań metaverse w branżach, w których cyfrowe bliźniaki zostały zintegrowane z działalnością operacyjną, zapewniając znaczny wzrost wydajności, zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa pracowników. Metaverse może zrewolucjonizować metody, za pomocą których organizacje nawiązują kontakty z klientami, prowadzą działalność, tworzą i dostarczają towary i usługi oraz zarządzają relacjami biznesowymi.

Wyobraźmy sobie w pełni zautomatyzowaną fabrykę, która działa bez nadzoru człowieka. Podłączone cyfrowe bliźniaki monitorują i analizują w czasie rzeczywistym wydajność i stan wszystkich krytycznych zasobów i procesów. Umożliwia to podejmowanie zautomatyzowanych decyzji, takich jak zarządzanie etapami produkcji i wykorzystywanymi zasobami w celu zwiększenia wydajności lub uniknięcia przewidywalnej kosztownej awarii.

Dlaczego sieć ma znaczenie

Sieć ma kluczowe znaczenie dla wykorzystania ogromnego potencjału, jaki metaverse otwiera w sferze przemysłu, przedsiębiorstw i konsumentów, w miarę jak będziemy zbliżać się do roku 2030. Nokia przewiduje, że następna dekada będzie okresem głębokich zmian w technologii sieciowej.

Sieci następnej dekady, zbudowane z myślą o niespotykanej dotąd wydajności, umożliwią uzyskanie ogromnej przepustowości i skali potrzebnej do zaspokojenia rosnących wymagań metaverse. Usługi takie jak w pełni immersyjna rzeczywistość rozszerzona i wirtualna, cyfrowe bliźniaki i biosensory, mają bardzo różne potrzeby dotyczące optymalnej łączności. Wymagania te przetestują granice możliwości nawet najbardziej zaawansowanych sieci 5G.

Sieci przemysłowe będą musiały być często wysoce zoptymalizowane i dostosowane do wymagań konkretnych branż. Z kolei konsumenckie usługi metaverse będą musiały być wszechobecne, a więc wymuszą od sieci znacznie zwiększoną przepustowość – zarówno w kierunku downlink, jak i uplink. Sieci mogą świadczyć te usługi z optymalnym efektem dla użytkownika, jeśli są w stanie określić odpowiedni kontekst za pomocą zaawansowanych technologii wykrywania i pozycjonowania. A dostarczanie ich w sposób elastyczny, przy wykorzystaniu możliwości rozproszonej architektury chmurowej, może zapewnić optymalną równowagę między funkcjonalnym i łatwym użytkowaniem a wykorzystaniem zasobów sieciowych.

Sieć musi być zaprojektowana tak, aby sprostać najbardziej fundamentalnym wyzwaniom świata 2030 r., a jednocześnie koncentrować się na zrównoważonym rozwoju i wydajności, bezpieczeństwie i prywatności, a także odporności. Autonomia oparta na intencjach umożliwi sieciom przejście w kierunku pełnej autonomii, wykorzystując sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do zautomatyzowanego zarządzania operacjami w sieci.

Rozwój w kierunku 6G

Łączność bezprzewodowa będzie niezbędna w wielu innowacyjnych i angażujących sytuacjach. Wydajne nowe sieci 5G-Advanced, pod które Nokia położyła solidne fundamenty, pojawią się już w 2025 roku. Utorują one drogę prawdziwym doświadczeniom XR, które ostatecznie doprowadzą do połączenia świata fizycznego z cyfrowym oraz do rozwoju człowieka. Jednak prawdziwy potencjał metaverse będzie mógł być wykorzystany dopiero w erze 6G, czyli około 2030 roku.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Rosnące zadłużenie firm w Polsce: Jak skutecznie zabezpieczyć się i odzyskać należności

W Polsce rosną zaległości firm, szczególnie w branżach meblarskiej, transportowej, budowla…