Home Maszyneria Komputer w Firmie testuje Lenovo ThinkCentre E93z

Komputer w Firmie testuje Lenovo ThinkCentre E93z

0
0
152

Jak prognozowaliśmy, komputery all-in-one (AIO) weszły na stałe do programów produkcyjnych. Firma Lenovo dostrzegając trend do kompaktowania komputerów stacjonarnych i maksymalizacji wykorzystania przestrzeni pracy rozwija własną linię all-in-one.

AiO ThinkCentre E93z jest propozycją uniwersalną: od profesjonalnego wykorzystania przez mikro-przedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy, do dowolnych zastosowań konsumenckich.

Dla większości użytkowników korzystających na co dzień z laptopów pierwsze wrażenie po ustawieniu ThinkCentre E93z na biurku to widok dużej i masywnej maszyny. Urządzenie jest ciężkie: waga wynosi prawie 8 kg. Jednak coś za coś: zintegrowany z obudową monitora 21,5 cala komputer posiada znacząca przewagę nad poprzednimi historycznie generacjami np. typu tower. ThinkCentre oprócz podłączenia do sieci prądowej nie wymaga innych kabli.

Technika, monitor, porty

Lenovo ThinkCentre E93z jest tabletem. Oczywiście chodzi o typ matrycy, a co za tym idzie – klasyfikację formalną Speccy. Jest to jednak ważna funkcjonalność urządzenia, która – wbrew powszechnej opinii dotyczącej dużych wyświetlaczy tabletowych, jest wartościowa i można z niej korzystać na co dzień. Testowy komputer był wyposażony w procesor firmy Intel Core i7 4770S taktowany zegarem w częstotliwości 3,10 GHz.

Ta doskonała jednostka centralna zbudowana w technologii Haswell 22 nm cicho obsługuje kluczowe interfejsy komputera:  1GB kartę graficzną  (1023MB) NVIDIA GeForce 720A dedykowaną do modelu z matrycą dotykową oraz 1-terabajtowy dysk twardy Seagate i audio składające się ze zintegrowanej karty Realtek HD i 2 głośników oraz mikrofonu. Całości dopełnia nagrywarka DVD.

Głównym podzespołem  Lenovo ThinkCentre E93z jest ekran: 21,5-calowy panoramiczny wyświetlacz LED Full HD (1920 x 1080), którego faktyczne właściwości rekompensują początkowe odczucie ciężkości zestawu. Dostępem do panelu rządzi użytkownik za pomocą klawiatury oraz myszy fabrycznie dostarczanej z zestawie a kluczem do doskonałości operowania tymi zewnętrznymi urządzeniami jest Bluetoooth 4.0. lub funkcja dotykowa. Oczywiście komputer ma zestaw wejść, które obsługują połączenia przewodowe. Szczególne wrażenie robi liczba 4 wejść USB 2.0 oraz dwóch 3.0. ThinkCentre E93z ma również zestaw 2 wejść (in/out) HDMI oraz gniazdo audio typu combo 3,5 mm obsługujące słuchawki i mikrofon.

W najwyższej kompletacji w szufladzie napędu optycznego może być zabudowana nagrywarka płyt  Blue-Ray. Mimo większości opinii uznających ten standard za niepotrzebną fanaberię, uważamy że szczególnie w przypadku tak wysokiej rozdzielczości ekranu jak 1920 na 1080, właśnie Blue-Ray daje subiektywne poczucie odbioru najwyższej jakości rejestracji filmowych. Jest to niezwykle ważne przy użytecznych produkcjach wideo, które obecne są już wszędzie: od sfery jutuberów do narzędzi informacyjnych przedsiębiorstw a czasami przesądzają o przewagach konkurencyjnych produktu lub usługi.

Przewagi AIO w porównaniu do laptopa

Lenovo ThinkCentre E93z jest zestawem multimedialnym i sformatowanym pod komunikację nowej generacji czyli m.in. wideo konferencje. Zestaw jest skonstruowany tak aby sprawnie korzystać z sieci VoIP czy połączeń wideo on-line. Kamera internetowa 1080 p korzysta z dwóch mikrofonów z funkcją separacji dźwięków typu ambient i posiada przy tym funkcje mechanicznego wyłączania, co gwarantuje bezpieczeństwo tak ważne z punktu widzenia firm. Osobny port HDMI out umożliwia wykorzystanie ekranu dla  innych urządzeń podających sygnał.

Kluczowa jest jednak funkcja dotykowa ekranu, który jest  obsługiwany wielodotykowo (10 punktów jednocześnie). Funkcjonalność ujawnia się z elastycznością mechaniczną samego ekranu, który – mimo, że nie posiada funkcji liniowej regulacji w pionie – doskonale dopasowuje się właśnie do pracy dotykowej. Opieranie dolnej krawędzi ekranu na biurku (doskonale przemyślane gumowe podstawki obudowy ekranu) i jednoczesna regulacja kąta widzenia może istotnie ułatwić pracę np. operatorowi sklepu internetowego, handlowcowi prowadzącemu jednoczesną rozmowę z klientem lub prezenterowi w czasie rozmowy wideo.

Ocena subiektywna ThinkCentre E93z

Komplet funkcjonalności stacjonarnych połączony z stosunkowo dużym (21,5 cala) wysokiej rozdzielczości ekranem daje w tym kompaktowym komputerze doskonałe rezultaty. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że podstawa utrzymująca ekran jest jedynym przedmiotem wiążącym nieduże z zasady powierzchnie przeznaczone na biurku głownie pod monitor – otrzymamy odpowiedź na pytanie dlaczego Lenovo ThinkCentre E93z to doskonały uniwersalny komputer. Przestrzeń wyświetlacza w porównaniu do standardu obecnych monitorów (27-29 cali i więcej) nie jest duża, ale to przecież obudowa komputera wzbogaconego o przemyślaną funkcję dotykowej matrycy wysokiej rozdzielczości.

Komputer jest szybki i reaktywny, również dotykowo i zapewnia pełną paletę technologii komunikacyjnych wraz z gotowością do obsłużenia standardu wideo-konferencyjnego (kamera obsługuje 1080p Lync) . Ten ostatni przestał być egzotyką dla korporacji za 100 K dolarów za zestaw  a stał się realną alternatywą oszczędzania czasu i pieniędzy w kontaktach na odległość: nie angażuje  czasu, ludzi i środków transportu. Lenovo pokazuje, że za rozsądne pieniądze można mieć i w domu i w firmie użyteczne narzędzie pracy.

  • Oferta chińskiej firmy dla sektora firm – głównie MSP – jest wzmocniona  rozwiązaniem Lenovo Solutions for Small Business z wbudowaną platformą firmy Intel  Small Business Advantage zapewniającą zestaw funkcji bezpieczeństwa dla małych firm, którymi są m.in. monitoring oprogramowania, blokada portów USB, oszczędzanie energii oraz możliwość tworzenia kopii zapasowych oraz przywracania aplikacji.

Gumowe nóżki klawiszy klawiatury, zamknięcie mechaniczne kamery, gumowe hamulce podstawy ekranu to dopełnienie dobrej konstrukcji ThinkCentre E93z, która możemy polecić.

Komputer jest również przemyślany pod względem technologii: wysokiej klasy procesor, duże możliwości współpracy z urządzeniami zewnętrznymi oraz wystarczający zasób pamięci masowej (1 TB) oraz nowoczesny moduł łączności bezprzewodowej uzupełniają  obraz urządzenia.

Osobiście brakuje mi jednak klasycznej regulacji pionowej (osiowej) gdyż istniejąca regulacja wiąże ruch pionowy z lekkim przesunięciem mimośrodowym. Również obracanie wokół własnej osi komputera jest utrudnione z powodu zakotwiczenia na dużej  (i trzeba podkreślić: stabilnej) podstawie. Aby obrócić  urządzenie w osi trzeba urządzanie lekko unieść. Daje to jednak bezpieczeństwo ruchu pionowego założonego jako podstawowa funkcjonalność , co było oczywistym priorytetem konstruktorów.

Jako słabe oceniłbym głośniki napędzane kartą Realtek, co oczywiście nie pozbawia nas  możliwości podłączenia urządzeń zewnętrznych. Jednak AIO ma być kompaktowym kombajnem – warto aby producent przywiązał do audio co najmniej taką samą wagę jak do wideo: to równoprawne media komunikacji. Skoro położono duży nacisk na komunikację wideo, należy dopieścić również i audio. To znana prawidłowość m.in. z technologii VoIP gdzie wchodzi standard HD Voice, dający niezrównany komfort pracy.

Plusy

  • Użyteczność komunikacyjna
  • Przydatność dla sektora firm MSP
  • Dotykowa matryca
  • Elastyczna konstrukcja
  • Dobrze dobrane komponenty

Minusy  

  • Audio
  • Mechanika regulacji położenia ekranu

Cena

  • od 3598 zł brutto ceneo.pl / Lenovo ThinkCentre E93z 10B90030PB – Core i5 4460S /21,5 Full HD/4 GB/508 SSHD/GeForce GT 720A/DVD/Windows 10 Pro lub 8.1 Pro lub 7 Pro/ w dostawie kuzniewski.pl

Geekbench LENOVO 10BAA00VPB

  • Operating System          Microsoft Windows 7 Professional (64-bit)
  • Processor           Intel Core i7-4770S @ 3.10 GHz
  • 1 processor, 4 cores, 8 threads
  • Processor ID      Genuine Intel Family 6 Model 60 Stepping 3
  • Processor Codename   Haswell
  • Processor Package         Socket 1150 LGA
  • L1 Instruction Cache      32 KB x 4
  • L1 Data Cache   32 KB x 4
  • L2 Cache             256 KB x 4
  • L3 Cache             8192 KB
  • Motherboard   LENOVO SHARKBAY
  • Northbridge      Intel Haswell 06
  • Southbridge      Intel ID8C50 05
  • BIOS      LENOVO FFKT34AUS
  • Memory             4096 MB DDR3 SDRAM 1MHz

Integer Performance Single-core 3417 / Multi-core 12347

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Dell rewolucjonizuje pracę hybrydową z nową generacją komputerów AI

Dell Technologies prezentuje nową generację komputerów osobistych, które integrują zaawans…