Home Na czasie Media idą w kierunku konwergencji

Media idą w kierunku konwergencji

0
0
86

Konwergencja i walka o odbiorcę
Część merytoryczną Kongresu zapoczątkował Dominik Kaznowski, dyrektor marketingu pionu Internet w Agorze SA, opowiadając o przyszłości mediów w dobie cyfrowej rewolucji. Przekonywał on, że media osobiste takie jak iPod, Xbox, Facebook.com walczą o to samo, co media tradycyjne, czyli o czas konsumentów. Wspomniał także o tym, że wszyscy wydawcy prasy, nadawcy telewizyjni i radiowi uznają za swoich konkurentów takich graczy, jak Google Inc., Microsoft Corporation, Apple i Sony. Wątek kontynuował Marek Ścibior, szef redakcji internetowej Polityki, który w swoim wystąpieniu „Konwergencja, czyli strategie adaptacyjne mediów” opowiadał o zderzeniu starych i nowych mediów oraz ewolucji 2.0.

Wyszukiwarki, gry, agregacja

Dawniej wysokie pozycjonowanie w wyszukiwarkach było stosunkowo proste bo opierało się na sztucznym page rank. Wystarczyło odpowiednio operować kodem strony, by osiągnąć zamierzony efekt – mówił Piotr Surmacki, wiceprezes Platformy Mediowej Point Group SA i prezes firmy 3P Inwestycje Internetowe SA.

Obecnie wprowadzane są takie zmiany w wyszukiwarkach, by na pozycjonowanie stron nie miały wpływu techniki spamerskie, lecz przede wszystkim kontent pierwotny, czyli tworzony przez redakcję danego serwisu.

Inną ciekawą tezę postawił Artur Potocki, dyrektor Marketingu i PR Interia.pl,, który gry internetowe określił mianem rozrywki przyszłości. Jego zdaniem bez gier trudno się obejść, w dodatku niewielu zdaje sobie sprawę z profitów, jakie można uzyskać w branży gier online, jak choćby ogromne wpływy z reklam.

Temat niekonwencjonalnych sposobów zarabiania w Internecie rozszerzył drugiego dnia Piotr Długi, prezes zarządu Cafe News w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Reklama a inne źródła przychodów”. Serwisy internetowe mogę spełniać tak różnorodne potrzeby, że możliwości zarabiania w Internecie ograniczone są jedynie naszą wyobraźnią, twierdził Piotr Długi. Jednym z takich pomysłów jest Cafe News Wire – system, który pozwala osobom odpowiedzialnym w firmach za komunikację i public relations „publikować komunikaty prasowe bezpośrednio w mediach”. To zupełnie nowe podejście do komunikacji z otoczeniem.

Broker mediowy

Równie interesujące tezy mogliśmy usłyszeć podczas prelekcji Leszka Bogdanowicza z Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP. Zaskakujące były nie tylko wizje dotyczące przyszłości telewizji, zwłaszcza tej dostępnej przez kanał internetowy, ale również zmiany w tradycyjnych modelach biznesowych producentów, operatorów, dystrybutorów i nadawców programów telewizyjnych. Bogdanowicz wysunął kontrowersyjną tezę, że skomplikowane relacje między tymi grupami interesów może już na przestrzeniu 2 lat rozwiązać tak zwany agregator, który będzie pośrednikiem (brokerem) miedzy twórcami treści, a widzami.

Eyetracking

Z dużym zainteresowaniem spotkała się prezentacja Szerana Millo z agencji e-biznes Symetria. Opowiedział on o możliwościach wykorzystania systemu eyetracking w badaniu reklam.

Sprzęt do eyetrackingu pozwala rejestrować, w jaki punkt ekranu komputera patrzy badana osoba. Czujniki podczerwieni, które przechwytują wzrok znajdują się w obudowie specjalnego monitora i nie wymagają jakiejkolwiek ingerencji w swobodę zachowań badanego, który może poczuć się jak podczas codziennego korzystania z komputera.

Oceny dobre

Od samego początku chcieliśmy, aby wydarzenie stało się przełomem w branży. Zaprosiliśmy prawdziwe „ikony Internetu” i  tak jak się spodziewaliśmy zaprezentowali oni naprawdę wysoki poziom merytoryczny – opowiada Michał Białek z firmy Cafe News.

Niemal każda prelekcja była żywo komentowana w kuluarach. To znak, że ten Kongres nie przejdzie bez echa i z pewnością wniesie sporo zmian. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w podobnym gronie i podsumujemy te zmiany.

Partnerzy

Partnerami Kongresu „Internet i media” byli:

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów

Netia

Stojaki-reklamowe.pl

Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu

Patronat medialny

TV BIZNES

PRESS

Polskie Radio

Onet.pl

Interia.pl

Wp.pl

Bankier.pl

Media2.pl

Polityka.pl

Dziennik.pl

Medialink.pl

Mediarun.pl.




Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Citizen developers zmieniają proces tworzenia oprogramowania

Citizen developers to osoby, które nie mają wykształcenia programistycznego, lecz dzięki w…