Home Analizy Migracja do chmury nieodwołalna

Migracja do chmury nieodwołalna

6 min
0
0
26
  

Konwergencja przetwarzania w chmurze zmienia sposób udostępniania technologii i korzystania z informacji. Z badań zleconych przez HP wynika, że ponad 80% dyrektorów ds. biznesowych i technicznych uważa, iż przetwarzanie w chmurze zmieni funkcjonowanie środowiska technologicznego co najmniej w takim samym stopniu jak wirtualizacja czy Internet. Badanie wykazało również, że choć do 2020 r. wdrażanie usług w publicznych i prywatnych chmurach obliczeniowych wzrośnie, to tradycyjna technologia pozostanie integralną częścią przedsiębiorstw.

Wybrane wnioski z badania 

  • Obecnie tylko 24% modeli świadczenia usług w przedsiębiorstwach opiera się na chmurach obliczeniowych. Dyrektorzy ds. biznesowych i technicznych szacują, że do 2020 r. liczba modeli publicznych i prywatnych chmur obliczeniowych ulegnie niemal podwojeniu.
  • Najważniejsze czynniki przemawiające za wdrożeniem przetwarzania w chmurze to szybkie opracowywanie aplikacji (50%), większa elastyczność reakcji na zmiany rynkowe (32%) i niższe koszty operacyjne (18%).
  • Ankietowani dyrektorzy ds. biznesowych i informatycznych podkreślają, że wdrożenia przetwarzania w chmurze będą miały kluczowe znaczenie dla zapewnienia dobrych wyników i wprowadzania innowacji. Mniej więcej co drugi dyrektor generalny i dyrektor ds. finansowych przygotowuje właśnie strategię wdrożenia chmury w swoim przedsiębiorstwie.
  • Firmy traktują inwestycje w przetwarzanie w chmurze priorytetowo. W latach 2012-2020 43% ankietowanych zamierza inwestować w ten obszar od 500 000 do 1 mln USD rocznie, a niemal 10% planuje co roku przeznaczać na ten cel więcej niż 1 mln USD.
  • Respondenci wskazali trzy kluczowe czynniki stojące na przeszkodzie wdrażania usług udostępnianych w chmurze: obawy o bezpieczeństwo (35%), problemy z przekształceniem infrastruktury (33%) i kwestie zgodności z przepisami lub nadzoru (17%).
  • W miarę jak firmy coraz częściej wdrażają usługi dla przetwarzania w chmurze, wyłania się potrzeba stworzenia kompleksowych strategii dla całego przedsiębiorstwa, które zapewnią ład korporacyjny i zgodność z przepisami, a przy tym pozwolą kontrolować środowiska IT i nimi zarządzać. Niemal 50% respondentów przyznało, że w ich przedsiębiorstwach uruchamiane są rozwiązania dla przetwarzania w chmurze, które nie zostały zatwierdzone przez dział IT, natomiast 18% ankietowanych nie dysponuje przejrzystym przeglądem rozwiązań tego typu działających poza działem IT.
  • Szacuje się, że problem ten będzie rósł, co odzwierciedla opinia 69% przedstawicieli kadry biznesowej i 54% dyrektorów ds. technicznych. Spodziewają się oni, że w 2020 r. nawet 50% firm będzie korzystać z rozwiązań udostępnianych w chmurze, które nie zostały zatwierdzone przez dział IT.
  • Przedsiębiorstwa potrzebują bezpiecznych rozwiązań, które ułatwią im wdrożanie przetwarzania w chmurze przy minimalnym ryzyku i zakłóceniu usług, a także nie uzależnią klienta od jednego dostawcy. W tym celu niezbędne jest hybrydowe środowisko świadczenia usług, obejmujące tradycyjną infrastrukturę IT i rozwiązania dla prywatnych, zarządzanych i publicznych środowisk przetwarzania w chmurze.

Metodyka

Ankieta Coleman Parkes została przeprowadzona przez firmę Coleman Parkes Research na zlecenie HP. W ramach badań przeprowadzono 550 wywiadów z dyrektorami przedsiębiorstw ds. biznesowych i technicznych. Ankietą objęto duże przedsiębiorstwa (ponad 1000 pracowników) oraz firmy średniej wielkości (500–1000 pracowników). Wywiady były przeprowadzane przez telefon w lutym 2012 r. w następujących regionach Ameryka Północna (Stany Zjednoczone i Kanada), Europa i Bliski Wschód (Wielka Brytania, Francja Niemcy, Dania, Rosja, Czechy i Zjednoczone Emiraty Arabskie), Daleki Wschód (Indie, Chiny, Japonia, Australia i Korea) oraz Ameryka Łacińska (Brazylia, Meksyk).


Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Analizy

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Badanie Citrix ujawnia wyzwania firm w zakresie bezpieczeństwa pracy zdalnej

74% decydentów do spraw bezpieczeństwa w Europie i USA twierdzi, że procedury stały się ba…