Home Maszyneria Najcieńszy na świecie hybrydowy dysk twardy

Najcieńszy na świecie hybrydowy dysk twardy

0
0
232

Producenci systemów komputerowych wyrazili zapotrzebowanie na małowymiarowe, wydajne pamięci masowej, dlatego też na początku tego roku firma WD rozpoczęła produkcję i sprzedaż dysków twardych o grubości 7 mm, przeznaczonych do użytku w notebookach o cienkim profilu. Do tej pory standardowe dyski twarde do laptopów miały aż 9,5 mm grubości. Nowe, pięciomilimetrowe napędy zajmują prawie połowę mniej miejsca od standardowych dysków, oferując pojemność sięgającą 500 GB, za jedną dziesiątą ceny dysków półprzewodnikowych, które pomieściłyby podobną ilość informacji.

Technologia hybrydowa i wielowarstwowe pamięci masowe

Innowacyjna technologia hybrydowa firmy WD łączy moduły wielowarstwowej pamięci NAND flash typu MLC z talerzami magnetycznymi. Pamięć flash zapewnia dużą wydajność znaną z dysków półprzewodnikowych, natomiast talerze pozwoliły na uzyskanie wysokiej pojemności danych. Technologia hybrydowa firmy WD została oparta na koncepcjach stosowanych w rozwiązaniach warstwowej pamięci masowej dla przedsiębiorstw. Tak, jak w profesjonalnych rozwiązaniach, kosztujących miliony dolarów, najczęściej używane „gorące” informacje są zapisywane na szybkiej pamięci NAND flash, aby dostęp do nich trwał możliwie najkrócej. Dane „chłodne”, do których sięgamy rzadziej, są przechowywane na solidnych i pojemnych talerzach magnetycznych. Warstwowa konstrukcja nowych dysków twardych zapewnia również większe bezpieczeństwo danych w porównaniu z rozwiązaniami dwudyskowymi, bowiem zawartość pamięci NAND flash jest na bieżąco kopiowana na talerz magnetyczny, co chroni „gorące” dane na wypadek nieuniknionego zużycia komórek błyskowych. Technologia hybrydowa firmy WD współpracuje z systemem operacyjnym komputera, dzięki czemu zapewnia wyższą wydajność w porównaniu ze starszymi systemami hybrydowymi, a także minimalizuje zużycie pamięci, co pozwoliło na zastosowanie tańszej pamięci typu MLC.

Hybrydowe dyski twarde łączą w sobie pamięć NAND flash i talerze magnetyczne, co znacznie ułatwia integrację pamięci masowych dostawcom OEM, a także przekłada się bezpośrednio na szereg korzyści dla odbiorcy końcowego – wyższą wydajność, krótsze czasy reakcji, niższe zużycie energii, większa wytrzymałość na wstrząsy podczas pracy i lepsza ochrona danych. Do tego, w przeciwieństwie do konstrukcji dwudyskowych, technologia hybrydowa firmy WD to jednolite, spójne rozwiązanie, które od dawna było obiektem poszukiwań dostawców OEM.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Podróże bez obaw: Innowacyjne zabezpieczenia dla telefonów w przypadku ich utraty

W dobie cyfrowej telefon komórkowy jest nie tylko naszym komunikatorem, ale także skarbnic…