Home Na czasie Nauka i biznes: związek idealny?

Nauka i biznes: związek idealny?

7 min
0
0
44

Wyniki badania przeprowadzonego w ubiegłym roku przez Ośrodek Przetwarzania Informacji na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, doskonale pokazują, że realizowane prace badawcze bardzo często prowadzone są wyłącznie dla samej idei i celów poznawczych. Bezcelowość takich działań, brak możliwości realnego wdrożenia i zastosowania wyników, to główna przyczyna, zniechęcająca środowiska biznesowe do podejmowania współpracy z ośrodkami badawczymi czy akademickimi. Sytuacja zaczyna się jednak zmieniać i coraz częściej podejmowane są inicjatywy, mające na celu połączenie tych obszarów. Wiedza i innowacje – to właśnie te dwa słowa są najczęściej przytaczane w dyskusjach na temat przyszłości europejskiej gospodarki. Są one ważnym elementem strategii Europa 2020.""

W czym tkwi problem?

Środowiska naukowe słabo radzą sobie z komercjalizacją swoich badań. Przedsiębiorcy podkreślają, że ich potrzeby zdecydowanie odbiegają od tego, co oferują badacze. Polska nauka i  polski biznes to wciąż dwa zupełnie różne światy. Naukowcy nie potrafią myśleć strategicznie i biznesowo o swoich projektach, są oderwani od rzeczywistości gospodarczej i ekonomicznej, jak również posługują się hermetycznym językiem. Nie pomaga również fakt, że zaledwie kilka procent polskich firm traktuje działalność badawczo-rozwojową, jako skuteczny sposób uzyskania przewagi konkurencyjnej. Większość postrzega współpracę z jednostkami naukowymi, jako nieopłacalną. Każda ze stron ma swoje obawy.

  • Istniejące problemy i bariery można jednak rozwiązać. Innowacyjna gospodarka stanowi priorytet dla wielu województw. Dlatego wychodzą one z inicjatywami, mającymi na celu stymulację środowisk biznesowych i naukowych do rozpoczęcia współpracy. Województwa przygotowują Regionalne Strategie Innowacji, wskazujące konkretne działania, mające przyczynić się do podniesienia konkurencyjności danego obszaru. 
  • Niektóre efekty tych działań można już obserwować. Jednostki takie jak parki technologiczne czy centra innowacji i transferu technologii, funkcjonujące przy uczelniach wyższych, to ośrodki, do których należy realne wsparcie i tworzenie przestrzeni umożliwiającej współpracę jednostek naukowych z przemysłem. Parki technologiczne stawiają sobie za cel: komercjalizację wyników badań, wymianę dobrych praktyk, doświadczeń czy szkolenie pracowników. To oczywiście tylko niektóre z możliwości, jakie oferuje Krakowski Park Technologiczny – deklaruje prezes KPT, Wiesława Kornaś-Kita. Umożliwienie dialogu między dwoma środowiskami oraz zaoferowanie przestrzeni do pracy, to kolejne korzyści.

Jak podkreśla Wiesława Kornaś–Kita: Warto wykorzystać zdolności młodych ludzi, inwestować i wspierać naukowców, którzy mają świadomość innowacji i rozwoju oraz potrzeb szybko zmieniającego się otoczenia. Ośrodki naukowe z wysokiej klasy specjalistami, którzy podchodzą do nauki w coraz bardziej praktyczny sposób, otwierają przed biznesem wiele nowych możliwości. Ich kontakt i współpraca będzie bardzo mocno procentowała. Wydaje się więc, że biznes i nauka mają szanse na stworzenie związku idealnego, który przyczyni się do inteligentnego rozwiązywania konkretnych problemów naszego życia codziennego.

Nie ulega wątpliwości, że przed nami jeszcze daleka droga do rozwiązań, które z powodzeniem funkcjonują już w innych krajach. Współdziałanie nauki i biznesu w Polsce znajduje się dopiero w fazie początkowej. Cieszy jednak fakt, że stopniowo pojawia się coraz więcej możliwości, pozwalających wejść na tę drogę rozwoju i podążać nią przy szerokim wsparciu instytucji, takich jak parki technologiczne. Druga dobra wiadomość to fakt, że sami zainteresowani, czyli przedsiębiorcy oraz naukowcy, zaczynają się przełamywać i dostrzegać realne korzyści wspólnego działania.

 


 

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Zestawy Poly i Microsoft Teams Rooms Studio do pracy hybrydowej

Firma Poly oferuje nowe rozwiązania dla Microsoft Teams Rooms w systemie Windows, współpra…