Home Biznes Nawet 10% wzrostu sprzedaży dzięki In-store Assistant

Nawet 10% wzrostu sprzedaży dzięki In-store Assistant

0
0
83

Globalny rynek rozwiązań omnichannel dla branży retail ma urosnąć z obecnych 8 do 14,6 mld dolarów w 2026 roku – wynika z danych Research and Markets. Optymistyczne prognozy dla branży to dowód na zacieranie się granic pomiędzy sprzedażą online i offline. Sklepy stacjonarne szukają sposobu na podłączenie się do e-commerce’u, do którego w czasie pandemii przyzwyczaili się ich klienci. Z kolei e-commerce widzi dla siebie miejsce w przestrzeniach fizycznych m.in. dlatego, że tu znajduje nowych klientów, których pozyskanie w internecie kosztuje coraz więcej.

Jesteśmy świadkami integracji tych dwóch obszarów w formacie phygital, w którym doświadczenia zakupowe świata online (digital) łączą się z zakupami w przestrzeni fizycznej (physical) – m.in. poprzez automatyzację obsługi i udostępnienie z poziomu sklepu stacjonarnego pełnej oferty e-commerce. Wśród umożliwiających to rozwiązań można wymienić In-store Assistant, które pozwala na prezentację nieograniczonego portfolio produktów dostępnych we wszystkich kanałach sprzedaży – mówi Konrad Łucka, Chief Growth Officer w Nanovo, firmie dostarczającej technologie dla nowoczesnego retailu.

Klienci nie wychodzą z cyfrowego sklepu stacjonarnego

Technologia polega na wdrożeniu w przestrzeni fizycznej stacjonarnych lub mobilnych stanowisk połączonych z dotykową aplikacją sklepową. Klienci obsługują je samodzielnie lub korzystają ze wsparcia sprzedawców. Proces obsługi – skanowanie i wyszukiwanie produktu, płatność na miejscu i nawigacja po ofercie – jest maksymalnie uproszczony, a przez to o wiele bardziej efektywny od samego tylko wyświetlenia na urządzeniu w sklepie strony e-commerce’owej.

Efektywność potwierdzają nasze obserwacje. Na podstawie analizy działania ok. 3000 stanowisk In-store Assistant, które wdrożyliśmy do tej pory, widzimy, że pozwalają one: skrócić czas obsługi, zmniejszyć liczbę zwrotów i osiągnąć 7-10% wzrostu sprzedaży po krótkim czasie od uruchomienia ­– dodaje Konrad Łucka z Nanovo.

Osiągnięcie tych rezultatów jest możliwe z kilku powodów. Przede wszystkim podłączenie sklepu do omnichannel oznacza, że brak towaru na miejscu nie zamyka procesu zakupu, co zapobiega utracie przychodów. To bardzo ważne, bo aż 66% klientów opuszcza sklep, w którym nie znajdzie szukanego produktu – wynika z badania „Global Path to Purchase Survey”. Klient za pośrednictwem In-store Assistant zamawia podczas wizyty w sklepie niedostępny towar z dostawą do domu lub przenosi koszyk do konta online i finalizuje transakcję później – sprzedaż jest zaliczana na konto sklepu, który odwiedził.

Znaczenie ma też poprawa doświadczenia klientów. Innowacyjne otoczenie zachęca ich do interakcji, buduje lojalność i podnosi świadomość marki. In-store Assistant pozwala też na samodzielną obsługę i zakup produktów w momencie zwiększonego ruchu – bez udziału zajętego w danym momencie sprzedawcy i z pominięciem kolejek do kas. Z danych Nanovo wynika, że można dzięki temu usprawnić obsługę w sklepie nawet o 25%.

Tego rodzaju cyfryzowanie przestrzeni fizycznych jest możliwe w różnych branżach, a opisane wyżej rozwiązania to jedna z wielu możliwości wykorzystania formatu phygital. Na przykład wdrażane przez nas automatyczne przymierzalnie służą konkretnie branży fashion, w której pole do stosowanie technologii jest na pewno olbrzymie. Jednak realizacje dla Żabki na potrzeby bezobsługowych sklepów Żabka Nano czy automatyzacja procesu pozyskiwania podpisów cyfrowych w PKO Banku Polskim pokazują, że omnichannel z powodzeniem radzi sobie także w mniej oczywistych na pierwszy rzut oka kategoriach biznesowych – tłumaczy Konrad Łucka z Nanovo.

Źródło: Nanovo

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Koniec SMS-owych oszustw? Niekoniecznie.

Ostatnie lata przyniosły ze sobą znaczny wzrost liczby oszustw za pomocą SMS-ów. Nowa usta…