Home Analizy Niezbędnik przedsiębiorcy

Niezbędnik przedsiębiorcy

0
0
125

No dobrze…może zakup czwartego aparatu fotograficznego można już uznać za przejaw "gadżeciarstwa", ale już korzystanie z telefonu komórkowego przez wszystkich uznawane jest za coś naturalnego. Przez ostatnie lata zmienił się nieco katalog sprzętów, jakie przedsiębiorcy uznają za "niezbędne" do prowadzenia biznesu. Spróbujemy przyjrzeć się co dzisiaj okupuje pierwsze miejsca tego rankingu.


Miejsce I. Telefon.

Jeszcze kilka lat temu otwierałby ją z pewnością telefon stacjonarny, najlepiej wyposażony w fax. Trudno powiedzieć, w którym momencie to ostatnie urządzenie przestało odgrywać zasadniczą rolę w kontaktach z klientami i kontrahentami, ale z pewnością wpływ na to miało rozpowszechnienie poczty elektronicznej. Naturalnie są firmy, które nie dostrzegły, że coś się zmieniło (sztandarowy przykład to sieci telefonii komórkowej, które gapowiczom opóźniającym się z zapłatą cały czas polecają przesyłać potwierdzenie właśnie drogą faksową). Tak czy inaczej – dzisiaj można wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy bez urządzenia wypluwającego z siebie zadrukowane kartki papieru przesyłane z innych rejonów świata.

A co z telefonem stacjonarnym? Jak on odnalazł się w nowej technologicznej rzeczywistości?

Oczywiście cały czas jest i ma się nie najgorzej, ale to już nie jest ten sam telefon. Od podłączonego kablem urządzenia oczekujemy dzisiaj dużo więcej. Coraz większe znaczenie mają usługi towarzyszące komunikacji "kablowej". Głos to tylko strumień danych – jeden z wielu. Cyfrowe technologie pozwalają na jednym łączu wygodnie komunikować się głosem, a jednocześnie korzystać np.: z internetu.

Poważnym zagrożeniem dla tradycyjnego telefonu jest już dzisiaj przesyłanie głosu za pomocą protokołu IP, czyli VoIP. Skoro nawet Telekomunikacja Polska zauważyła, że z tradycyjnej telefonii nie da się już wiele wycisnąć i oferuje tego typu usługi – można powiedzieć, że kierunek zmian jest już znany.

Wreszcie telefonia komórkowa. Telefon umożliwiający rozmowy z niemal dowolnego miejsca na świecie okupuje dzisiaj z pewnością pierwsze miejsce rankingu sprzętów wykorzystywanych w biznesie. Śmiesznie brzmi dzisiaj taka łopatologiczna definicja telefonu komórkowego. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do tego urządzenia, że trudno wyobrazić sobie, że naprawdę nie tak dawno, był to luksus oglądany na filmach z Jamesem Bondem.

Miejsce II. Komputer.

No dobrze – pierwsze miejsce jest już zajęte. Pora zająć się kolejnymi. Badania pokazują, że – zgodnie z oczekiwaniami – na drugim miejscu uplasował się komputer. To co w tym wyniku zaskakuje to fakt, że nie jest to komputer stacjonarny. Najbardziej naturalnym towarzyszem właściciela firmy jest notebook. Na wyposażeniu firmy znajduje się często również popularny "blaszak", ale notebook wymieniany jest zdecydowanie częściej jako sprzęt niezbędny w biznesie.

Ale tak naprawdę nie chodzi tylko o komputer. Nie wystarcza nam dostęp do dokumentów zgromadzonych na dysku notebooka. Chcemy korzystać z internetu gdziekolwiek jesteśmy, mieć dostęp do danych zgromadzonych na dysku komputera stacjonarnego lub do firmowej sieci i poczty. Dlatego też wspomniany wcześniej telefon komórkowy nie może być byle jaki – nie chodzi o to, by potrafił odgrywać tysiąc melodyjek lub miał dwa aparaty fotograficzne, tylko by umożliwiał szybką transmisję danych.

Miejsce III. Drukarka, xero, skaner.

Telefon komórkowy i notebook to najczęściej wykorzystywane urządzenia. Na kolejnych miejscach znajdują się tradycyjnie drukarka i xero. Ale tutaj też zaszła zmiana – coraz chętniej wybieramy urządzenia wielofunkcyjne, które potrafią wydrukować, skopiować lub zeskanować dokument czy zdjęcie. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce, ale raczej nie nadaje się do zastosowań profesjonalnych. Jeśli planujemy skanować wiele dokumentów lub zdjęć i oczekujemy wysokiej jakości powinniśmy zastanowić się nad skanerem lepszej jakości. Jeśli chodzi o drukarki – jeśli już decydujemy się na jej zakup coraz częściej bierzemy pod uwagę urządzenia laserowe. Ich ceny znacznie spadły i dla osób drukujących głównie czarno-białe dokumenty jest to kusząca alternatywa dla mniej wydajnych drukarek atramentowych.

Kolejne miejsca w rankingu urządzeń przydatnych w prowadzeniu biznesu zajmują kamery i cyfrowe aparaty fotograficzne. Tych pierwszych używamy najchętniej do monitoringu. Największym bodźcem wykorzystywania w biznesie cyfrowych aparatów fotograficznych stał się handel internetowy. Dobrze obfotografowany produkt ma większe szanse na znalezienie nabywcy – wiedzą o tym doskonale stali bywalcy serwisów aukcyjnych.

Coraz przychylniejszym okiem zerkamy na technologie. Nie bez wpływu na naszą przychylność są z pewnością ceny – jeszcze kilka lat temu kupno dobrego notebooka wiązało się z wydatkiem rzędu 4000 złotych. Dzisiaj na dobry komputer przenośny musimy przeznaczyć niewiele ponad połowę tej kwoty. Zauważyliśmy już, że mądrze wykorzystana technologia jest w stanie skutecznie pomnażać zyski. A że czasami kusimy się na nowinki technologiczne po prostu żeby sprawić sobie przyjemność…No cóż. Zadowolony z życia właściciel firmy emanuje optymizmem.. To z kolei na pewno nie pozostaje bez wpływu na przychylność potencjalnych klientów.

I tej interpretacji najlepiej się trzymać!



Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Telewizor, smartfon, pecet. W ten sposób Polacy spędzą najbliższe Święta

Wielkanoc będzie leniwa – wynika z badania online, przeprowadzonego przez firmę Komputroni…