Home Na czasie A co, jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła? Odpowiadamy na pytania

A co, jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła? Odpowiadamy na pytania

0
0
188

 To już naprawdę dużo! Sama świadomość dotycząca alternatywnych źródeł energii oraz ogrzewania to pierwszy DUŻY krok do zmiany swoich przyzwyczajeń na te bardziej ekologiczne. Z pewnością pojawi się także wiele pytań. Czy to faktycznie działa? Czy mnie na to stać? Czy to się opłaca? Z pomp ciepła korzystają w Polsce już tysiące osób, które przekonały się, że są one niezawodne i trwałe. Pragniemy przybliżyć Ci nieco więcej informacji o działaniu pomp ciepła, powiedzieć o ich zaletach oraz wspomnieć o dofinansowaniu.

Czym są pompy ciepła?

Wyobraź sobie jak tanie i ekologiczne może być ogrzewanie twojego domu bądź mieszkania. Wystarczy wybrać energooszczędne rozwiązanie jakim jest pompa powietrze-woda. Pompa ciepła to nowoczesne, ale przede wszystkim oszczędne urządzenie generujące ciepło, które gwarantuje minimalne koszty eksploatacyjne. Jak to możliwe? Technologia zastosowana w pompach doprowadza do pomieszczenia więcej ciepła niż zużywa energii na jego uzyskanie. Co ważne, minimalizuje redukcję gazów cieplarnianych szkodliwych dla naszego zdrowia. Urządzenie to czerpie energię z dolnego źródła ciepła, czyli źródła o niższej temperaturze. Pompa ciepła uzyskuje energię z nagrzanego słońcem powietrza zewnętrznego, dzięki temu ciepło w Twoim domu jest procesem energetycznie efektywnym. Najprościej mówiąc, Twoja pompa składa się z 2 głównych elementów. Są nimi: urządzenie wewnętrzne, do którego należy regulacja pracy ze zbiornikiem CO/CWU oraz urządzenie zewnętrzne, czyli tzw. pompa właściwa.

Prosto i opłacalnie?

Tak. Pompa ciepła to urządzenie wpasowujące się we współczesne eko-tredny. Najistotniejsze jest jednak to, że jest wynalazkiem ergonomicznym i prostym w użytkowaniu. Obsługa pompy odbywa się bez udziału użytkownika co gwarantuje oszczędność czasu, komfort oraz wygodę. Po stronie właściciela pozostaje tylko ustawienie wymaganej temperatury na termostacie lub ściągnięcie dedykowanej aplikacji, która umożliwia zdalne ustawienia urządzenia. Istnieje także możliwość ustawienia regulacji pogodowej oraz różnych wartości temperatur w ciągu doby. Metoda pozyskiwania ciepła jest coraz bardzo efektywna – a co ważne – opłacalna. Instalacja pompy ciepła generuje duże oszczędności w skali roku. Właściwy dobór i dostosowanie budynku pozwalają uzyskać jak najlepsze i niewyczerpalne źródło ciepła. Niestety, zdecydowana większość ludzi budujących domy nie próbuje nawet rozważyć takiej inwestycji. Dlaczego? Wiedza na temat urządzeń jest nadal znikoma. Dotyczy to również osób pracujących w branży instalatorskiej i grzewczej. Warto odwiedzić wybrany salon i porozmawiać ze specjalistami, którzy, doradzą, wyliczą wszystkie koszty, zamówią transport i załatwią montaż.

Z czego się składa?

Najpopularniejsza z pomp, czyli sprężarkowa składa się z następujących, podstawowych elementów: wymienników ciepła, parownika i skraplacza, sprężarki i zaworu rozprężnego. W pozostałym wyposażeniu znajdziemy: zbiornik, czujniki i inne elementy systemu automatyki takie jak: zawory i pompki obiegowe. Zależnie od tego, jakie wybierzemy źródło, z którego dana pompa odbiera ciepło urządzenia możemy podzielić na:

 

  • pompy ciepła gruntowe, wykorzystujące geotermalną energię skumulowaną w gruncie;
  • pompy ciepła powietrze/woda, wykorzystujące ciepło powietrza zewnętrznego, które zasila wodną instalację c.o.
  • pompy ciepła powietrze/powietrze, wykorzystujące ciepło powietrza zewnętrznego, które trafia do instalacji powietrznego ogrzewania, zapewniającej nadmuch ciepłego powietrza do pomieszczeń;
  • pompy ciepła korzystające z energii hydrotermalnej, wykorzystujące energię hydrotermalną;
  • pomy ciepła korzystające z energii skumulowanej w wodach podziemnych, powierzchniowych lub morskich.

Jak to dokładnie działa?

Pompa ciepła może być zasilana z paneli fotowoltaicznych. Np. pompa ciepła NETSU przetwarza energię pobieraną z powietrza na ciepło użytkowe. System składa się z dolnego źródła ciepła, pompy ciepła raz górnego źródła, czyli systemu dystrybucji w budynku. Czynnik roboczy przekazuje ciepło z dolnego źródła do instalacji grzewczej w budynku. W przypadku chłodzenia cykl jest odwrócony. Pompa ciepła jest urządzeniem, które nie produkuje energii, unikamy więc jakiegokolwiek procesu spalania, co jest oczywiście ogromnym plusem, ponieważ nie wytwarzamy żadnego kurzu, popiołu, spalin i innych efektów ubocznych. Urządzenie w pełni wykorzystuje energię zgromadzoną w środowisku naturalnym z wody, gruntu czy powietrza. Dzięki zastosowaniu odpowiednich procesów pompa potrafi przetworzyć zebraną, pierwotną energię, którą dostarczy do naszej instalacji grzewczej. Pompa ciepła to jednak nie tylko ogrzewanie, jak wielu z nas myśli. Podczas upałów, możemy ją również wykorzystać do ochłodzenia budynku, w dodatku na dwa różne sposoby:

 

  • poprzez chłodzenie aktywne – w trakcie, którego pracuje sprężarka. Przy tej formie ochładzania konieczne jest, by proces czynnika chłodniczego był odwracalny.
  • poprzez chłodzenie pasywne – w tym wypadku nadmiar ciepła jest usuwany z budynku tylko przez działanie pomp obiegowych. Ten sposób możemy zastosować tylko w systemach połączonych z gruntem i wodą gruntową.

 

Co z montażem, jakie koszty?

Pompy ciepła potrzebują nieco miejsca na zewnątrz, urządzenie można zamontować na ścianie lub umieścić bezpośrednio na ziemi. Co jest ważne, wokół instalacji trzeba zostawić trochę wolnej przestrzeni, w celu uzyskania dobrego przepływu powietrza. Dlatego też umieszczenie pompy na nasłonecznionej ścianie byłoby rozwiązaniem idealnym. Inwestowanie w systemy pomp ciepła może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszty instalacji są jednak trudne do przewidzenia, będą one się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość domu, ocieplenia i izolacji domu czy temperatury, którą mamy zamiar osiągnąć.

Awaria?

A co w momencie, gdy Twoja pompa ulegnie awarii? Jest to możliwe, ale niezwykle rzadko gdyż pompa ciepła to jedna z najmniej awaryjnych instalacji gwarantująca Ci ciepło, zawsze wtedy, kiedy go potrzebujesz. W razie problemów przysługuje Ci gwarancja, która obejmuje naprawę, wymianę podzespołów lub zwrot kosztów. Instalacja pompy ciepła w Twoim miejscu zamieszkania to inwestycja pewna i opłacalna! Zakup pompy ciepła szybko się zwróci. Jest to urządzenie ergonomiczne i ekonomiczne. Współczynnik wydajności pomp ciepła (w zależności od warunków działania i modelu) to zakres około 2-6 gdzie 1 to 100% stosunku przetransportowanej energii otrzymanej przez pompę. Dzięki instalacji pompy uzyskuje się ciepło w cenie konkurencyjnej względem ogrzewania węglowego lub gazowego.

A dofinansowanie?

Jest możliwe! Program „Czyste powietrze” to rządowa inicjatywa mająca na celu ochronę środowiska naturalnego poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Teraz, inwestując w nowoczesne pompy ciepła możesz otrzymać nawet 37 000 tys. złotych dotacji! Dowiedz się więcej wchodząc na stronę https://czystepowietrze.gov.pl/ lub zapytaj w wybranym salonie.

Czas na zmiany?

To jest najlepszy moment na zastanowienie się nad swoim systemem ogrzewania. Jak dużo mnie on kosztuje? Jak bardzo jego obsługa jest czasochłonna? Te pytania stanowią o wadach dotychczasowych urzadzeń do ogrzewania domu. Warto pochylić się nad nowczesnymi technikami, które w przyszłości będą ekologicznym standardem – mówi Paweł Kaproń, Dyrektor Zarządzający spółki NETSU S.A. – producenta pomp ciepła. Przepisy wdrażane przez UE będą wkrótce bardziej restrykcyjne, ale to dobrze, być może w końcu każdy z nas przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Polsce – dodaje.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

W ciągu dwóch lat 85% osób pracujących w branży oprogramowania będzie korzystać z AI [Raport]

Trzy na pięć organizacji uważa, że możliwość wdrażania innowacyjnych rozwiązań to najwięks…