Home Biznes Obcokrajowcy chętnie zakładają własne firmy w Polsce

Obcokrajowcy chętnie zakładają własne firmy w Polsce

0
0
117

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu dla obcokrajowców. Według danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w pierwszym kwartale 2024 roku blisko 12 tysięcy wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) wpłynęło od osób z obywatelstwem innym niż polskie. To prawie 16% wszystkich wniosków złożonych w tym okresie.

Ukraińcy prym wiodą wśród zagranicznych przedsiębiorców

Zdecydowanie najwięcej wniosków o założenie JDG w Polsce w I kwartale br. złożyli obywatele Ukrainy – aż 9 tysięcy. To o tysiąc więcej niż rok wcześniej. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że Ukraińcy od lat stanowią większość imigrantów w naszym kraju. Wielu z nich postanawia wykorzystać swoje umiejętności i doświadczenie, aby rozkręcić własny biznes na polskim rynku.

Niemcy, Białorusini i inni też dostrzegają potencjał

Na kolejnych miejscach wśród zagranicznych założycieli JDG w Polsce znaleźli się obywatele Białorusi (ponad 1000 wniosków), Niemiec (130), Rosji (101), Bułgarii (89), Rumunii (78) oraz Włoch (64). Ciekawostką jest też fakt, że wnioski składały również osoby z podwójnym obywatelstwem, np. polskim i niemieckim czy polskim i ukraińskim.

Eksperci komentują trendy i perspektywy

Zdaniem ekspertów, wzrost zainteresowania zakładaniem JDG przez obcokrajowców może mieć związek z chęcią wyjścia z szarej strefy oraz sugestiami pracodawców, którzy w ten sposób szukają oszczędności. Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan podkreśla, że otwieranie firm przez cudzoziemców jest korzystne dla polskiej gospodarki, bo pozwala zaspokoić część popytu na usługi.

Z kolei Marek Zuber z Akademii WSB zwraca uwagę na problemy niemieckiej gospodarki, które skłaniają firmy do szukania oszczędności poprzez przenoszenie działalności do Polski. Mecenas Łukasz Goszczyński dodaje, że niektórzy obcokrajowcy rejestrują w Polsce JDG, aby zdalnie świadczyć usługi do swoich ojczystych krajów.

Co przyniesie przyszłość?

Eksperci przewidują, że liczba JDG zakładanych przez obcokrajowców w Polsce może dalej rosnąć, szczególnie w handlu i drobnych usługach. Wpływ na to będzie miała sytuacja na rynku pracy, trendy demograficzne oraz ewentualne zmiany w przepisach ułatwiających prowadzenie biznesu. Wiele zależy też od rozwoju sytuacji w Ukrainie – jeśli wojna będzie się przedłużać, można spodziewać się kolejnej fali imigrantów zainteresowanych założeniem własnej firmy w Polsce.

Podsumowując, rosnąca liczba zagranicznych przedsiębiorców zakładających jednoosobowe działalności gospodarcze w Polsce to ciekawy trend, który warto obserwować. Może on pozytywnie wpłynąć na polską gospodarkę, wzbogacając ją o nowe usługi, produkty i punkty widzenia.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Jak uzyskać efekt zdjęć niczym z Instagrama?

Wakacje to czas, kiedy najczęściej sięgamy po telefon, żeby uwiecznić swoje wspomnienia. C…