Home Bezpieczeństwo Pierwsza masowa wysyłka spamu MP3

Pierwsza masowa wysyłka spamu MP3

0
0
88

Giełdowy spam omija filtry

Spam krążący w plikach MP3 to tak zwany spam giełdowy, którego celem jest sztuczne zwiększanie ceny pewnych akcji poprzez ich intensywne reklamowanie. Ten rodzaj spamu pojawił się po raz pierwszy w sierpniu ubiegłego roku i od tego momentu zyskuje coraz większą popularność. Warto podkreślić, że w celu omijania filtrów antyspamowych spamerzy giełdowi wykorzystują szereg innowacyjnych metod. To właśnie w spamie giełdowym po raz pierwszy zastosowano graficzne śmieci w tle wiadomości e-mail oraz pliki PDF. Wszystkie te technologie nie były wykrywane przez filtry antyspamowe w momencie ich pojawienia się.

Cele spamu: wpływ na wyniki sesji giełdowej

Masowa wysyłka plików MP3 jest najnowszym krokiem spamerów w walce z twórcami rozwiązań antyspamowych. Wiadomości e-mail wykryte przez Kaspersky Lab nie zawierają żadnego tekstu. Załączony plik MP3 zawiera nagranie o długości od 25 do 33 sekund, w którym zniekształcony kobiecy głos reklamuje akcje firmy o nazwie „Exit Only Inc.”. Celem spamerów jest więc tym razem wpłynięcie na ceny giełdowe i zarobienie pieniędzy na sprzedaży akcji należących do reklamowanej firmy.

Spam mp3 na marginesie?

Eksperci z branży bezpieczeństwa IT już od jakiegoś czasu przewidywali pojawienie się spamu MP3. Jednak, analitycy z Kaspersky Lab uważają, że prawdopodobieństwo rozwinięcia się tej gałęzi działalności spamerów jest mało prawdopodobne. Ze względu na to, że potencjalni odbiorcy spamu MP3 raczej nie będą mieli ochoty na wsłuchiwanie się w przekaz dźwiękowy o tragicznej jakości ten rodzaj spamu nie będzie po prostu wystarczająco efektywny, aby stosowanie go opłacało się spamerom.

„Użytkownicy komputerów bardzo często wysyłają do siebie krótkie pliki dźwiękowe zawierające śmieszne nagrania – spamerzy liczą na to, że użytkownik uzna ich empetrójki za warte odsłuchania. Mechanizm miałby działać następująco: użytkownik otrzymuje plik MP3, myśli, że jest to coś śmiesznego lub ciekawego i otwiera go. Jednak spamerzy są mocno ograniczeni rozmiarem nagrań, które mogą rozsyłać – stąd tragiczna jakość dźwięku w wykrytych przez nas spamowych plikach MP3. Prawdopodobnie będziemy w dalszym ciągu obserwować nowe masowe wysyłki spamu MP3, jednak nie odbiją się one szerszym echem w ogólnych statystykach dotyczących spamu” – powiedział Andrey Nikishin, dyrektor ds. outsourcingu w firmie Kaspersky Lab.




Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Pięć oznak kradzieży danych personalnych

Rachunek za usługę, z której nigdy się nie skorzystało lub przeciwnie, nagła przerwa w otr…