Home Po godzinach Podatek wzrośnie 1500 razy? Społeczeństwo zapłaci.

Podatek wzrośnie 1500 razy? Społeczeństwo zapłaci.

0
0
288

Jest oczywiste, że nowoczesne technologie cyfrowe mogą służyć do powielania wszelkiego rodzaju utworów, na co zezwala zresztą instytucja tzw. dozwolonego użytku osobistego powołana ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.  Jednocześnie ustawodawca  przewidział w art. 20 i 211 ustawy system opłat uiszczanych na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi. Organizacje te dokonują repartycji zainkasowanych kwot na rzecz uprawnionych twórców i podmiotów praw pokrewnych.

Rozporządzenie zostało znowelizowane z dniem 1 stycznia 2009 r. w odpowiedzi na postęp technologiczny ostatnich kilku lat. Pojawiło się na rynku szereg nowych urządzeń i nośników, których rozporządzenie w dotychczasowym brzmieniu nie obejmowało (płyty Blu-Ray i HD DVD, urządzenia systemu High Definition, urządzenia z pamięcią FLASH oraz wykorzystujące możliwości komunikacji przez port USB itd.). Nowelizacja dotyczyła jednak tylko załączników nr 1 i 2, tj. katalogu urządzeń i nośników służących do kopiowania utworów z zakresu audio i wideo.

 W dniu 4 września 2009 r. przez trzy organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi – Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL, Stowarzyszenie Autorów i Wydawców „Polska Książka” oraz Stowarzyszenie Wydawców REPROPOL  przygotowany został nowy projekt, który dodaje nowe kategorie urządzeń – szybkie faksy i  cyfrowe aparaty fotograficzne.

Według pomysłodawców dotychczasowa stawka – 0,001% ceny sprzedaży – nie zapewnia twórcom wpływów, które pozwalają uznać, że cel ustawodawcy, jakim jest rekompensata strat ponoszonych przez twórców w wyniku obowiązywania w prawie autorskim instytucji dozwolonego użytku osobistego, został osiągnięty. Projekt przewiduje nową stawkę w wysokości 1,5% (!!!).

Jak to działa?

Mamy więc oto kilka słabo znanych organizacji, które w imieniu twórców zamierzają drastycznie podnieść haracz aby rekompensować ich potencjalne straty. Co ciekawe nie wiadomo przy tym do kogo (jeżeli w ogóle) trafiają te pieniądze i na jakich zasadach. Jest oczywiste, że podniesiona danina uderzy przede wszystkim w administrację publiczną, która wciąż zużywa olbrzymie ilości papieru, oraz przedsiębiorców. Warto podkreślić, że obu tych sektorów – ze względów oczywistych – „dozwolony użytek osobisty” nie dotyczy. Dlaczego więc mają ponosić skutki Tej nowelizacji?

Wydawać by się mogło, że z punktu widzenia budżetu Państwa zabieg nie ma większego znaczenia. Dodatkowe wpływy z VAT zapewne wyniosły kilkaset tysięcy. Jeżeli jednak wzrosną 1500 razy – to już jest nad czym się pochylić.

Nowy podatek miałby obowiązywać już od stycznia 2011. Czy będzie? Miejmy nadzieję, że protesty zgłoszone do ministra Zdrojewskiego między innymi przez KiG i Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji przyniosą skutek i nie będziemy musieli przełknąć kolejnej po VAT podwyżki podatku.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Rosnące zadłużenie firm w Polsce: Jak skutecznie zabezpieczyć się i odzyskać należności

W Polsce rosną zaległości firm, szczególnie w branżach meblarskiej, transportowej, budowla…