Home Analizy Konsumenci w sieciach społecznościowych

Konsumenci w sieciach społecznościowych

0
0
77

 

Wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie firmy Interactive Intelligence wskazują, że choć użytkownicy portali społecznościowych swobodnie poruszają się w Internecie i wszechstronnie wykorzystują tę platformę komunikacji dla celów konsumenckich, to jednak z dystansem podchodzą do działalności firm w samych społecznościach. Jedynie 20% użytkowników poszukuje informacji konsumenckich na portalach społecznościowych, a 3,5% aktywnie takie informacje zamieszcza.

  • Celem sondażu przeprowadzonego przez IIBR na zlecenie Interactive Intelligence było zbadanie konsumenckiego wykorzystania portali społecznościowych oraz analiza popularności portali społecznościowych jako miejsca wymiany informacji konsumenckiej w porównaniu do innych narzędzi internetowych. Grupę docelową badania stanowili użytkownicy portali społecznościowych w wieku 15-55 lat.

Firmy aktywniejsze od konsumentów

Portale społecznościowe to niezwykle popularny sposób na spędzanie wolnego czasu – jedna czwarta respondentów odwiedza je przynajmniej kilka razy dziennie. Choć rodzima Nasza Klasa i zagraniczny Facebook cieszą się podobną, bardzo wysoką rozpoznawalnością, „królową” polskich społeczności wciąż pozostaje Nasza Klasa – niemal 90% respondentów posiada tam swój profil. 50% badanych zadeklarowało korzystanie z Facebooka. Pozostałe strony są znacznie mniej popularne, ilość użytkowników Grona, MySpace czy GoldenLine nie przekracza 10% ogółu badanych.

Portale? Towarzyskie…

Portale stanowią dla nas sposób na nawiązywanie lub podtrzymywanie kontaktów towarzyskich (68% respondentów), ale także narzędzie rozrywki (56%) i źródło informacji (50%). Co ciekawe, mężczyźni znacznie częściej niż kobiety wykorzystują portale dla nawiązywania romansów. Działalność konsumencka firm na portalach społecznościowych nie jest nam obca – spotkało się z nią 55% badanych. Jednak znacznie mniejszy procent użytkowników rzeczywiście wykorzystuje portale dla celów konsumenckich – co piąty badany przyznaje, że zdarza mu się poszukiwać informacji konsumenckich na portalach, zaś 3,5% aktywnie takie informacje zamieszcza. Gdy decydujemy się na wykorzystanie konsumenckie portali, zazwyczaj zamieszczamy własne opinie o produkcie lub usłudze bądź dodajemy markę do znajomych.

Precz z nachalną reklamą

Pytanie o sens promocji firm w społecznościach wyraźnie podzieliło użytkowników portali. Połowa z nich uważa, że taka działalność nie powinna mieć miejsca, zaś druga połowa się na nią zgadza. Zdaniem zwolenników jest to dobry sposób na reklamę o bardzo szerokim zasięgu, docierającą do osób z grupy celowej i dającą możliwość kontaktu firmy z konsumentem, a także użytkowników między sobą. Zdaniem przeciwników to tylko niepotrzebny spam zamieszczony w miejscu, które nie jest przeznaczone dla tych celów. Najbardziej drażni nachalność reklam lub ich kiepskie przygotowanie; te czynniki zniechęcają konsumentów do działalności firm w społecznościach.

Kto będzie konsumentem na portalach

Warto zauważyć, że akceptacja dla konsumenckiej działalności firm na portalach społecznościowych jest największa w grupie pracującej (25-34 lata) oraz wśród najmłodszych respondentów (15-18 lat). Młodzież również najczęściej aktywnie korzysta z portali dla celów konsumenckich. Może świadczyć to o rozwojowej tendencji; podczas gdy internet jest już od dawna powszechnym i popularnym narzędziem, społeczności internetowe stanowią w Polsce wciąż relatywnie nowe zjawisko. Dla nastolatków sieci społecznościowe są jednym z głównych sposobów komunikacji. Za kilka lat, gdy zaczną oni zarabiać na własne utrzymanie, mogą w naturalny sposób przenieść konsumenckie nawyki do internetowych społeczności.

Opinii dużo w Internecie…

Internet stanowi dla użytkowników społeczności wszechstronne narzędzie zdobywania wiedzy – poszukujemy tam opinii o produktach, porównujemy ceny, robimy zakupy, sprawdzamy szczegóły oferty i szukamy danych kontaktowych firm. Niemal 6 na 10 respondentów wykorzystuje internet do celów konsumenckich, zdecydowana większość jednak – 79% – wykorzystuje go tylko biernie (do poszukiwania informacji). Najpopularniejszą formę aktywnej działalności konsumenckiej stanowi zamieszczanie własnych opinii oraz ocen produktów lub usług, co czwarty badany przyznał się do tworzenia profili firm lub produktów w sieci. Na jakich stronach internetowych jesteśmy najbardziej aktywni? Lubimy dyskutować na forach – ponad połowa spośród osób publikujących informacje konsumenckie w sieci to aktywni użytkownicy forów. Popularne są także aukcje internetowe (41% z tej grupy), oraz portale społecznościowe (niemal 39%).

,…ale nie są wiarygodne

Mimo ogromnej popularności tej platformy komunikacji, dość ostrożnie podchodzimy do prezentowanych w sieci informacji. Strony internetowe firm i sklepy internetowe cieszą się ponad 50% zaufaniem respondentów, dobrze oceniamy również wiarygodność portali specjalistycznych i biznesowych, jednak mimo wszystko zdecydowanie bardziej polegamy na wiedzy zawartej w czasopismach branżowych. Brak zaufania nie oznacza, że pozostajemy obojętni na informacje i opinie znalezione w sieci. Fora internetowe posiadają większą siłę oddziaływania na zachowania konsumenckie niż prasa specjalistyczna. Ok. 40% respondentów zadeklarowało, że zdarzyło im się podjąć decyzję o zakupie produktu lub zrezygnować z zakupu pod wpływem opinii znalezionych na forach (33% badanych zasugerowało się podczas podejmowania decyzji prasą branżową). Wpływ portali społecznościowych odnotowało 18% respondentów.

 


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Co najbardziej wkurza Polaków w wiadomościach od rekruterów?

Aż 92,5 proc. pracowników biurowych otrzymuje bezpośrednie wiadomości od rekruterów, np. z…