Home Biznes Co najbardziej wkurza Polaków w wiadomościach od rekruterów?

Co najbardziej wkurza Polaków w wiadomościach od rekruterów?

0
0
114

Aż 92,5 proc. pracowników biurowych otrzymuje bezpośrednie wiadomości od rekruterów, np. z ofertą pracy czy zaproszeniem do udziału w rekrutacji. Prawie 40 proc. dostaje je codziennie lub kilka razy w tygodniu. U co trzeciej osoby takie kontakty wywołują negatywne emocje. ASM Research i portale pracy rocketjobs.pl oraz justjoin.it sprawdziły, co w propozycjach pracy najbardziej denerwuje Polaków.

Rekruterzy piszą do nas na potęgę

Ze zrealizowanego w kwietniu 2024 r. badania na grupie ponad 800 pracowników biurowych wynika, że zdecydowana większość z nich ma bezpośredni kontakt z rekruterami co najmniej kilka razy w miesiącu. Więcej niż co dziesiąty otrzymuje wiadomości z propozycjami pracy codziennie, np. za pośrednictwem portali społecznościowych lub bezpośrednio na skrzynkę mailową, a jedynie 7,5 proc. deklaruje zupełny brak zainteresowania kontaktem ze strony pracowników działów HR. Patrząc na to, że rekruterzy wykazują się tak dużą proaktywnością, można pomyśleć, że rynek pracy white-collar jest w bardzo dobrej kondycji. A jak jest w rzeczywistości?

Rynek pracy w sektorze white-collar przekształca się w reakcji na dynamiczne zmiany o zasięgu globalnym i lokalnym. Pomimo wyraźnej ostrożności w planowaniu nowych rekrutacji, ponad 30% firm nadal planuje zatrudnienie pracowników. To wyraźny sygnał, że mimo niepewności, firmy nadal widzą potrzebę wzrostu i rozwoju – mówi Justyna Krzewska, HR Generalist w justjoin.it i rocketjobs.pl.

Grupą zawodową, z którą najczęściej kontaktują się rekruterzy, są specjaliści IT. Jedynie 4 proc. z nich w ogóle nie otrzymuje zapytań od pracowników HR. Najwięcej ofert dziennie dostają z kolei marketerzy. Aż 20 proc. z całej grupy badanych specjalistów od marketingu otrzymuje propozycje nowej pracy każdego dnia.

Żyjemy w erze cyfrowej, a znaczenie technologii w biznesie wciąż rośnie. Systemy i aplikacje, marketing internetowy czy analiza danych są dziś kluczowe dla sukcesu biznesu. W przypadku specjalistów IT i marketerów, ich umiejętności są często poszukiwane przez wiele różnych firm. Warta uwagi jest także dynamika rynku pracy w tych branżach. Zmiany technologiczne i trendy marketingowe mogą prowadzić do częstych rotacji pracowników, co z kolei generuje większe zainteresowanie ze strony rekruterów – wyjaśnia Justyna Krzewska.

Nie każdy odpisuje

Co trzecia badana osoba odpowiada im na praktycznie wszystkie wiadomości dotyczące propozycji pracy – to grupa najbardziej aktywnych kandydatów na rynku. Kolejna jedna trzecia ankietowanych odpisuje na połowę lub więcej niż połowę wiadomości. Najbardziej pasywna grupa – tych, którzy nie odpowiadają w ogóle – stanowi niecałe 4 proc. Nie jest ona też większa w branży IT, jak mogłoby się wydawać po lekturze wpisów na forach profesjonalistów HR. Grupy zawodowe, których przedstawiciele najrzadziej odpisują, to w rzeczywistości sprzedawcy i designerzy (powyżej. 6 proc.).

Branża technologiczna, charakteryzująca się szybkim tempem rozwoju i ciągłym zapotrzebowaniem na nowe talenty, wymaga innowacyjnych podejść do rekrutacji (…), ale spamowanie wiadomościami na Facebooku, LinkedInie i innych platformach, choć może z początku wydawać się nobilitujące (…) okazuje się męczące, gdy akurat nie szukamy nowego zatrudnienia (…) lub zwyczajnie nie odpowiadają nam proponowane warunki pracy – wskazuje Joanna Pasterczyk na łamach magazynu Just Geek IT w artykule o działaniach direct search.

Czas na nowe rozwiązania

W badaniu sprawdzono również stosunek do wiadomości od rekruterów i okazuje się, że co trzecia osoba ma jednoznacznie negatywne lub nieco negatywne odczucia do tego typu wiadomości. Im bardziej niedopasowana oferta, tym wyższy poziom zirytowania. W tym miejscu można przytoczyć jeden z najczęściej przywoływanych przykładów z branży IT: wysyłania do programisty Java ofert na JavaScript, która to jest zupełnie innym językiem programowania.

Rekruterzy używają całego wachlarza narzędzi, ale żeby nie zrażać do siebie kandydatów, oprócz perfekcyjnej znajomości dobrych praktyk HR, potrzebują wsparcia rozwiązań IT. Jednym z nich jest Matchmaking Beta, który łączy pracodawców z kandydatami po konkretnych preferencjach i daje tym ostatnim możliwość odpowiedzi tylko na oferty, które spełniają ich kryteria, np. mają widełki. Do momentu podjęcia decyzji o udziale w procesie kandydat jest anonimowy, co oszczędza mu czas na czytanie niedopasowanych ofert i tym samym zmniejsza poziom irytacji. Korzyścią dla rekrutera jest zaś gotowa w kilka sekund lista kandydatów dopasowana pod konkretną ofertę, co ułatwia direct search – tłumaczy Justyna Krzewska.

8 grzechów głównych rekruterów

Jakie są najczęstsze powody, dla których pracownik działu HR pozostawiany jest bez odpowiedzi, a oferta odrzucana? Na pierwszym miejscu (50,9%) jest brak widełek finansowych. Pozostałe to:

  • 49,1% Niedopasowanie oferty do umiejętności
  • 42,6% Niedopasowanie oferty do doświadczenia zawodowego
  • 37,2% Niedopasowanie oferty do specjalizacji / stanowiska
  • 30,7% Brak informacji o projekcie, przyszłych zadaniach
  • 29,9% Niepodanie nazwy firmy / przyszłego pracodawcy
  • 10,9% Błędnie użyte imię lub zaimki, np. Pani zamiast Pan
  • 10,0% Błędy stylistyczne i ortograficzne w wiadomości

Podstawowe informacje o stanowisku są dla kandydatów o wiele cenniejsze niż “młody dynamiczny zespół” czy ekspres z sojowym latte.

Jak powinno wyglądać dobre ogłoszenie o pracę? Patrząc na aktualne trendy w HR, oprócz wskazania widełek finansowych, powinniśmy mocno podkreślać elastyczność oraz dbałość o dobrostan i zdrowie psychiczne pracowników. Warto wspomnieć również o kulturze zaufania, ścieżkach rozwoju i szkoleniach, na które w czasach dynamicznych zmian na rynku pracy zwracają uwagę kandydaci. Jeżeli chodzi o podejście do kandydatów, konieczna jest transparentność, szybkość i prostota procesu rekrutacyjnego. Jasne komunikowanie jego długości, etapów oraz osób zaangażowanych w realizację, buduje zaufanie i szacunek – wyjaśnia Marcin Nowosad, HRBP Manager w justjoin.it i rocketjobs.pl.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Koniec SMS-owych oszustw? Niekoniecznie.

Ostatnie lata przyniosły ze sobą znaczny wzrost liczby oszustw za pomocą SMS-ów. Nowa usta…