Home Na czasie Polacy kupują samochody i długo, długo nic

Polacy kupują samochody i długo, długo nic

0
0
116

Takie wrażenie można odnieść analizując wyniki sprzedaży detalicznej w I kwartale. Kategoria „pojazdy samochodowe, motocykle i części” wzrosła aż o 18,7% rok do roku. Sprzedaż tych produktów przez internet wręcz wystrzeliła. Rynek jest w fazie ożywienia – potwierdza Carsmile.

Dane GUS nie pozostawiają złudzeń. Sprzedaż samochodów, motocykli oraz części zamiennych była najszybciej rosnącą, zdefiniowaną kategorią produktów w I kwartale br. Przyrost o 18,7% rdr pozwolił wyprzedzić drugie na liście paliwa ( plus 12,5%) oraz trzecie – farmaceutyki i kosmetyki (plus 6,1%). Szybciej rosła tylko kategoria „pozostałe”, ale ciężko powiązać ja z konkretną grupą produktów. Mniej niż przed rokiem Polacy kupili natomiast mebli i sprzętu RTV, odzieży i butów oraz … książek. Dane GUS podawane są w cenach stałych, co oznacza, że eliminują efekt wzrostu sprzedaży wynikający z inflacji.

Tak dobrych warunków nie był od dawna

– Na rynku motoryzacyjnym widać ożywienie. Dotyczy ono zarówno aut nowych, jak i używanych, a także części zamiennych. Sprzedaż nowych samochodów przez naszą platformę wzrosła o niemal jedną czwartą względem I kwartału 2023 roku, a przychody Carsmile w tym segmencie zwiększyły się o kilkadziesiąt procent. Tak dobrych warunków do prowadzenia działalności polegającej na sprzedaży samochodów nie było od kilku lat   – przyznaje Łukasz Domański, szef platformy Carsmile. Za jej pośrednictwem można kupić, wyleasingować lub wynająć nowy samochód.

Potwierdzeniem ożywienia w motoryzacji są też dane o rejestracjach nowych aut osobowych i dostawczych do 3,5 t, notujących wzrost o 11,5% w I kwartale względem analogicznego okresu przed rokiem. Z kolei rejestracje aut używanych skoczyły aż o 29,5% rok do roku. Dla pełnego obrazu sytuacji trzeba jednak przyznać, że sprzedaż aut., motocykli i części zamiennych ma 8,3-proc. udział w sprzedaży detalicznej. Największy udział ma żywność (niemal 26%), a na drugim miejscu są paliwa.

Ruch na rynku

Skąd takie dane? – Na ożywienie składa się kilka elementów. Obserwujemy poprawę sytuacji finansowej gospodarstw domowych i przedsiębiorców, wynikającą ze wzrostu realnych wynagrodzeń, a także polepszenia koniunktury gospodarczej. Jednocześnie na rynku samochodowym, zwłaszcza w segmencie aut nowych, mamy do czynienia ze spadkiem cen transakcyjnych, głównie za sprawą agresywnej polityki rabatowej dilerów – zauważa Łukasz Domański. Według danych Carsmile, średni upust cenowy oferowany obecnie przez dilerów wynosi obecnie 17% względem ceny katalogowej.

Internet wystrzelił

Prawdziwą perełką są natomiast dane GUS pokazujące dynamikę sprzedaży aut, motocykli oraz części zamiennych przez internet. Wynika z nich, że sprzedaż online zwiększyła się w lutym o 26,7%, a w marcu skoczyła o niebotyczne 75,7% rok do roku. – Będąc pionierami w sprzedaży aut przez internet, cieszymy się z tak dobrych wyników branży, skala wzrostu nawet nas jednak zaskakuje. Ani w lutym, ani w marcu nie miały bowiem miejsca żadne nadzwyczajne zdarzenia na rynku, które uzasadniałyby aż tak wysoką dynamikę  – ocenia szef Carsmile.

Analizując dane GUS o sprzedaży aut, motocykli i części zamiennych przez internet w poprzednich 11 miesiącach, które wykazały średni spadek wartości tego typu transakcji w cenach stałych średnio o 51% w skali roku, można przypuszczać, że wzrost w lutym i w marcu ma prawdopodobnie podłoże inne niż zjawiska czysto rynkowe. Być może widoczna w danych GUS „eksplozja” sprzedaży przez internet wynika ze zwiększenia bazy firm raportujących tego typu transakcje lub też z rozszerzenia definicji sprzedaży online. GUS podaje jedynie, że dane pochodzą z firm zatrudniających powyżej 9 osób.

autor: Katarzyna Siwek

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

4 na 5 polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych

Rozwój technologii kształtuje sposób, w jaki ludzie dokonują zakupów. Jednym z trendów sta…