Home Na czasie Polska mierzy bezpieczeństwo kibiców

Polska mierzy bezpieczeństwo kibiców

0
0
92

Wskaźniki informują o bezpieczeństwie w usługach m.in. telekomunikacji, transporcie, opiece medyczne bezpieczeństwie, informacji, zakwaterowaniu. Wskaźniki zostały wypracowane przez PL.2012 we współpracy z partnerami przygotowań w poszczególnych obszarach obsługi.

Jak działa wskaźnik

Parametry jakości zostały określone tak, aby w maksymalnym stopniu odzwierciedlały oczekiwania kibiców wobec oferowanych im usług – od czasu przekroczenia granicy, przez czas dostępu do pomocy medycznej, po czas oczekiwania na przysłowiowego „hot-doga” w strefie kibica. Głównym celem wyznaczenia wskaźników było precyzyjne określenie i rozumienie przez wszystkie zaangażowane w organizację podmioty, jakości obsługi gości, dzięki czemu zagraniczni turyści, którzy przyjadą do Polski na EURO 2012, po powrocie będą pozytywnie wypowiadali się o Polsce i chętnie wracali do naszego kraju. Wskaźniki pomagają też mierzyć rzeczywisty poziom zaoferowanego serwisu na bieżąco – dzięki czemu można go tam gdzie jest to możliwe usprawniać na bieżąco. Jednym z  kluczowych dla poczucia komfortu i bezpieczeństwa obszarów, w których przyjęto jakościowe wskaźniki poziomu usług, są publiczne usługi telekomunikacyjne.

Metodykę badania i same wskaźniki dla dostępności usług w warunkach imprezy masowej stworzyliśmy i uzgodniliśmy z operatorami telefonii komórkowej oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej, z którymi współpracujemy od ponad 3 lat – mówi Małgorzata Olszewska, krajowy koordynator ds. telekomunikacji w PL.2012 –  Podczas tak dużej imprezy kluczowa jest optymalna dostępność usług komórkowych, bo praktycznie każdy kibic chce podzielić się wrażeniami z Mistrzostw i Kraju Gospodarza ze swoimi bliskimi lub przesłać im zdjęcia MMS-em czy e-mailem w momentach najbardziej emocjonujących. Dążyliśmy do osiągnięcia optymalnej dostępności usług w trakcie imprezy z udziałem tak wielkiej liczby użytkowników, czyli uzyskania jak najmniej przypadków niedostępności sieci, która zdarza się i jest rzeczą normalną w takich warunkach. 

Struktura medialna dla stadionów

PL.2012, wskazała wszystkie kluczowe z punktu widzenia uczestników Euro 2012, czyli kibiców, drużyn, UEFA, mediów, miejsca w Polsce. Najistotniejsze z punktu widzenia dostępności usług i jednocześnie stanowiące największe wyzwania dla obsługi użytkowników, są stadiony, strefy kibica, lotniska i dworce. Na wszystkich stadionach została wybudowana osobna, wewnętrzna infrastruktura sieci.

  • W pozostałych miejscach wszyscy operatorzy przeprowadzili bardzo szczegółową analizę zasobów, podejmując, tam gdzie było to konieczne, decyzję o ich rozszerzeniu, m.in. poprzez inwestycje w rozbudowę infrastruktury lub niezbędne rekonfiguracje. W niektórych przypadkach wykorzystana została infrastruktura tymczasowa – stacje mobilne. Znacznie rozszerzono także łącza międzynarodowe i przeprowadzono dodatkowe testy roamingowe z operatorami zagranicznymi.

Pomiar

Badania jakości i wydajności sieci zostały przeprowadzone 8 i 10 czerwca na stadionach w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu przez regulatora rynku telekomunikacyjnego – Urząd Komunikacji Elektronicznej. Obejmowały sprawdzenie  skuteczności  połączeń głosowych i transmisji danych. Pomiary przeprowadzone zostały w czasie największego obciążenia sieci na stadionach. Inicjowane były na godzinę przed meczem,  a kończyły 30 minut po jego zakończeniu, gdy ostatni kibice opuszczali areny.

W części głosowej pomiar polegał na jednoczesnej próbie wykonania połączenia z 4 identycznych pracujących terminali w sieciach polskich operatorów komórkowych. W przypadku nawiązania połączenia trwało ono 10 sekund (czyli tyle, ile szybka rozmowa telefoniczna w warunkach „stadionowych”) i było rozłączane. Minimalna liczba prób  skorzystania z usługi w ciągu 30 minut to 24. Jako wynik badania wskazano procent udanych połączeń. Średnia pomiaru osiągnięta na wszystkich polskich arenach EURO 2012 to niemal 99 proc.

Testy transmisji danych polegały natomiast na połączeniu z Internetem i pobieraniu około 200 KB danych ze strony m.uefa.com. Każda z prób mogła trwać maksymalnie 50 sekund. Po takiej sesji system odczekiwał 30 sekund i pomiar powtarzano. Wynikiem badania w tym przypadku był procent skutecznych pobrań danych. Tu uśredniony wynik dla wszystkich stadionów osiągnął ponad 96 proc.

Obydwa wyniki oznaczają naprawdę wysoki poziom dostępności usług w badanych miejscach. Ponieważ w tak  wyjątkowych warunkach nie da się uniknąć chwilowych, miejscowych przeciążeń, cała sieć jest bardzo dokładnie monitorowana we wszystkich kluczowych dla Euro 2012 miejscach, a wyniki i statystyki szczegółowo analizowane. Dzięki temu możliwy jest ciągły proces optymalizacji dostępności usług. Monitorowana jest także bieżąca dostępność usług roamingowych dla zagranicznych uczestników Turnieju.


 

Related Posts

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Majówka ze skonfiskowanym samochodem? Sprawdź, czy możesz prowadzić

Długi weekend majowy za pasem, a wraz z nim kolejne zatrzymania nietrzeźwych kierowców. Ko…