Home Analizy Przetestowaliśmy laserowy projektor Casio

Przetestowaliśmy laserowy projektor Casio

0
0
106

W nowych projektorach Casio tradycyjną lampę zastąpiono technologią laser & LED. Dzięki temu żywotność urządzenia według producenta ma sięgać 20000 godzin. To kilka razy więcej niż w przypadku dotychczasowo stosowanych rozwiązań. Jednak to nie jedyna zaleta nowych projektorów oferowanych prze firmę Casio.

Kompaktowa budowa

"XJ-A245"Pierwsze zaskoczenie przychodzi już po otwarciu pudła – projektor jest naprawdę kompaktowy, choć również dość ciężki.  Solidna, metalowa  obudowa musi trochę ważyć. Obiektyw zasłania sprytna zaślepka na magnes, zaś na górze umieszczono intuicyjny panel sterujący. Urządzenie wyposażono oczywiście również w pilota, ale sterowanie bezpośrednio z panelu wydaje się daleko wygodniejsze.

Warto wspomnieć, że projektor posiada również wbudowany głośnik, co w przypadku prezentacji multimedialnych może okazać się wielce pomocne.

Projekcja

W przeciwieństwie do większości projektorów wyposażonych w klasyczną lampę, Casio startuje natychmiast, bez konieczności „wygrzania” kolorów. Co istotne – również wyłączenie jest natychmiastowe, bez konieczności schłodzenia lampy. Ogromna zaleta technologii laser & LED.

Dzięki zastosowaniu szerokokątnego obiektywu, obraz o dużej przekątnej (80”) jest możliwy do uzyskania już z odległości 2 metrów. Producent zadbał również o automatyczną korekcję trapezu, zaś ustawienie ostrości jest półautomatyczne.

Jako że mamy do czynienia z technologią DLP nasycenie kolorów jest poprawne, choć przydałoby się więcej możliwości korekty ustawień. Charakterystyczny dla projektorów DLP efekt tęczy występuje w minimalnym stopniu.

Casio XJ-A245 emituje silny strumień światła o jasności 2500 lumenów, co w praktyce przekłada się na dobrą jakość projekcji nawet w mało zaciemnionych pomieszczeniach. Niestety okupione jest to dość głośną pracą wentylatora. Na szczęście pozostałe dwa tryby pracy wiatraka pozwalają na projekcję w nieco bardziej komfortowych warunkach.

"XJ-A245"

Co ciekawe producent – obok standardowych złącz AV, VGA HDMI – wyposażył projektor w moduł komunikacji bezprzewodowej, dzięki czemu można całkowicie zrezygnować z połączenia za pomocą kabli i zdać się na WiFi.

Model XJ-A245 pracuje w trybie panoramicznym 16:10 i rozdzielczości  WXGA (1280×800). Tym samym parametry ma zbliżone do standardu HD Ready (1280×720) co pozwala na wyświetlanie filmów HD, choć miłośnicy kina domowego będą lekko zawiedzeni. Jednak jak na projektor biznesowy – radzi sobie całkiem nieźle!

Podoba nam się:

  • kompaktowa budowa
  • nowatorska lampa o długiej żywotności
  • intuicyjna obsługa

Ale: mógłby pracować nieco ciszej …

Kieszonkowy projektor od Della 


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

50% więcej ataków na urządzenia mobilne. Czy nadchodzące regulacje zmienią zasady gry dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego?

W 2023 roku liczba cyberataków na urządzenia mobilne osiągnęła prawie 33,8 mln przypadków,…