Home Analizy Ranking Internetu bez Polski

Ranking Internetu bez Polski

0
0
97

Badania przeprowadził zespół studentów MBA z uczelni Saïd Business School na Uniwersytecie w Oxfordzie oraz z wydziału ekonomii stosowanej Uniwersytetu w Oviedo. Sponsorem badania było Cisco.

W porównaniu z 2008, 62 z 66 badanych krajów poprawiło jakość usług dostępu szerokopasmowego dla konsumentów. Jednak wciąż widać dysproporcję pomiędzy obszarami miejskimi i wiejskimi. Po raz pierwszy porównano również jakość dostępu szerokopasmowego za pomocą połączeń stałych i komórkowych. Zauważono także, że kraje, w których dostęp szerokopasmowy należał do obszarów zainteresowania rządu, oferowały najwyższą jakość połączeń. W tegorocznym raporcie uwzględniono dodatkowo 24 nowe kraje i przeanalizowano jakość dostępu szerokopasmowego w ponad 240 miastach na całym świecie.

Korea Południowa liderem światowym

Wyniki badania z 2009 roku uwzględniają dane określające stopień rozwoju łączy szerokopasmowych w poszczególnych krajach w połączeniu z jakością usług dostępu szerokopasmowego, faktycznie odczuwalną przez obywateli tego kraju.

Przeciętna jakość dostępu szerokopasmowego wzrosła na całym świecie.

  • globalna przeciętna przepustowość pobierania danych wzrosła o 49%, do 4,75 Mb/s
  • globalna przeciętna przepustowość łączy wzrosła o 69%, do 1,3 Mb/s,
  • globalne przeciętne opóźnienie spadło o 21%, do 170 milisekund.

 

Nr

Kraj

Penetracja (% gospodarstw domowych z dostępem szerokopasmowym)

Wskaźnik BQS w 2009 roku

Liderzy dostępu szerokopasmowego w 2009 roku

1

Korea Południowa

97%

66

139

2

Japonia

64%

64

115

3

Hongkong

99%

33

111

4

Szwecja

69%

57

110

5

Szwajcaria

90%

40

108

6

Holandia

83%

46

108

7

Singapur

96%

32

107

8

Luksemburg

99%

27

107

9

Dania

82%

45

106

10

Norwegia

84%

38

102

 

Korea Południowa przed Japonią

Korea Południowa wyprzedziła Japonię – zeszłorocznego lidera jakości dostępu szerokopasmowego – poprawiając wynik badania jakości dostępu szerokopasmowego (Broadband Quality Score – BQS) o 72%. Taka poprawa była możliwa dzięki staraniom rządu mającym na celu umocnienie pozycji Korei wśród światowych liderów technologii teleinformatycznych. W połączeniu z wyższą penetracją gospodarstw domowych, wynik końcowy pozwolił Korei Południowej wyprzedzić Japonię w rankingu liderów w obszarze dostępu szerokopasmowego. Japonia wyróżnia się na tle konkurencji ze względu na liczbę miast o najwyższej jakości dostępu szerokopasmowego na świecie. W rankingu tym prowadzą Jokohama i Nagoja, a Sapporo zostało sklasyfikowane na czwartym miejscu.

Szwecja pierwsza w Europie – najlepsza na wsi

Szwecja oferuje najwyższą jakość dostępu szerokopasmowego w Europie. Szybko zbliża się do wyników uzyskanych przez Japonię i Koreę Południową, poprawiając jakość dostępu szerokopasmowego o 38% w stosunku do 2008 r. Szwecja odniosła największy sukces w walce z dysproporcjami jakości dostępu szerokopasmowego dla mieszkańców obszarów poza granicami największych miast. Mogą oni korzystać z dostępu wyższej jakości, niż mieszkańcy dużych aglomeracji.

Litwa, Bułgaria i Łotwa – za Szwedami

Litwa, Bułgaria i Łotwa plasują się tuż za Szwecją. Na uzyskane wyniki duży wpływ miały niedawno zakończone inwestycje w miejskie sieci światłowodowe i rozbudowa infrastruktury przewodowej. Jednak niska penetracja oznacza, że kraje te muszą podjąć działania, aby mogły być zaliczane do grupy liderów w tej kategorii.

Ilu jest technologicznych prymusów

39 krajów oferuje jakość dostępu szerokopasmowego powyżej progu wymaganego do zapewnienia stałej jakości usług dla najpopularniejszych zastosowań internetowych, takich jak: portale społecznościowe, transmisja strumieniowa wideo w niskiej rozdzielczości, korzystanie z komunikatorów internetowych i przesyłanie plików o niewielkim rozmiarze (zdjęć lub utworów muzycznych). Znacznie mnie krajów bo tylko 9 krajów – Korea Południowa, Japonia, Szwecja, Litwa, Bułgaria, Łotwa, Holandia, Dania i Rumunia – oferuje jakość dostępu szerokopasmowego wymaganą do obsługi przyszłych zastosowań internetowych, takich jak: telewizja internetowa w wysokiej rozdzielczości oraz wysokiej jakości komunikacja wideo (domowe systemy teleobecności). W 2008 roku powyższe kryterium spełniała tylko Japonia.

Ranking miast też bez Polski

Miastami oferującymi najwyższą jakość dostępu szerokopasmowego w krajach uczestniczących w badaniu są:

 

10 miast oferujących najwyższą jakość dostępu

Wskaźnik BQS

10 kolejnych miast oferujących najwyższą jakość dostępu

Wskaźnik BQS

Jokohama, Japonia

85

Rotterdam, Holandia

55

Nagoja, Japonia

82

Ryga, Łotwa

54

Kaunas, Litwa

79

Kopenhaga, Dania

53

Sapporo, Japonia

72

Bukareszt, Rumunia

52

Seul, Korea Południowa

68

Sztokholm, Szwecja

51

Malmo, Szwecja

67

Wilno, Litwa

50

Osaka, Japonia

65

Zurych, Szwajcaria

49

Wuhan, Chiny

60

Tokio, Japonia

49

Uppsala, Szwecja

57

Goeteborg, Szwecja

49

Sofia, Bułgaria

56

Koszyce, Słowacja

48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Upadek Polski


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

AI ludzi „nie zwolni”, bo ich brakuje. Za to ułatwi nam pracę

Jeśli myślicie, że sztuczna inteligencja zlikwiduje część zawodów i wpłynie negatywnie na …