Home Biznes RCS, czyli kolejny kanał komunikacji z klientami

RCS, czyli kolejny kanał komunikacji z klientami

0
0
187

Rich Communication Service (RCS), nazywany SMS-em 2.0, pozwala nie tylko wysyłać długie wiadomości tekstowe, ale także wysokiej jakości grafiki, slidery, a także daje możliwość umieszczania aktywnych przycisków w konwersacji. SerwerSMS przeprowadził kampanię na tym narzędziu na abonamentach sieci Play i Orange, z której wynika, że blisko 70 proc. osób odczytało wiadomość, a 20 proc. weszło z nią w interakcje, co jest bardzo obiecującym wynikiem.

Możliwość sprawdzenia statystyk oraz angażowania użytkowników

RCS rewolucjonizuje komunikację z użytkownikiem. Poza wprowadzeniem możliwości wysyłania grafik czy czatowania, angażuje on użytkownika. Odbiorca ma możliwość interakcji z otrzymanym komunikatem, przez co staje się on bardziej atrakcyjny oraz umożliwia przekazanie informacji w ciekawszy i nieszablonowy sposób.

RCS pozwala prowadzić zaawansowaną analizę działań, jeśli chodzi o współczynnik klikalności (CTR) oraz open rate. Przeprowadzone przez SerwerSMS dwie kampanie, jedna na abonamentach sieci Play, druga w sieci Orange pokazały, że blisko 70 proc. osób odczytało wysłaną wiadomość, z czego co piąta osoba weszła w podesłany link. Takie dane są niezwykle cenne, ponieważ monitorując je, można lepiej dopasowywać komunikat do odbiorców. To pokazuje, jak ważnym narzędziem może być SMS 2.0 i jak dobrze może współpracować ze standardową wiadomością.

Pomimo tego, że 70 proc. odbiorców odczytuje wiadomości, a co piąty z nich wchodzi w interakcję, co marketingowo jest świetnym wynikiem, szykujemy się na to, że klientów będzie trzeba przyzwyczaić do nowego kanału komunikacji. Jest to pewnego rodzaju ewolucja, ponieważ RCS skupia w sobie funkcje zarówno SMS-a, E-maila oraz prostej aplikacji mobilnej. A to pozwala na jeszcze lepsze dotarcie z odpowiednią treścią w odpowiednim czasie – komentuje Daniel Zawiliński, Managing Director w SerwerSMS.

 Polskie beta wdrożenia

W ramach Google RCS Early Access Program realizowane są międzynarodowe beta wdrożenia, w których uczestniczą m.in. takie firmy jak Subway czy BMW. Pozwala to na zamówienie klientom ulubionej kanapki czy przypomnienie im o przeglądzie lub dostarczeniu opcji leasingowych. Polskie firmy także uczestniczą w tym programie, a oficjalnym polskim partnerem posiadającym dostęp do Google RCS Early Access jest SerwerSMS, który realizuje projekty demo w branży travel dla Rainbow, który prowadzi w ten sposób kampanie promocyjne, prezentując swoje najciekawsze oferty wakacji w różnych zakątkach świata.

Wprowadziliśmy nasze demonstracyjne wdrożenie dla firmy Rainbow. Zdecydowaliśmy się na współpracę, ponieważ byliśmy przekonani, że z Rainbow przeprowadzenie testów pójdzie bardzo sprawnie, a użytkownicy będą zadowoleni z wachlarza możliwości, jakie oferuje RCS – rozszerzony content, wysokiej jakości grafiki, oraz slider z kilkoma celami podróży i możliwościami spędzenia wakacji. To narzędzie sprawdza się bardzo dobrze w branży travel – dodaje Daniel Zawiliński.

 RCS oraz SMS będą się uzupełniać!

SMSy są z nami od 30 lat. Obecnie korzysta z nich ponad 5 miliardów użytkowników na całym świecie, 93% firm uważa je za skuteczne narzędzie komunikacji z klientem, a ponad 80% użytkowników chce otrzymywać właśnie tą drogą informacje handlowe[1]. SMS jest silnie zakorzeniony w świadomości ludzi i zadaniem RCS wcale nie będzie jego wyparcie, lecz współistnienie. Już niedługo będziemy mieć możliwość wysyłania i odbierania trzech typów wiadomości – SMS, MMS i RCS, a podmiot korzystający z tych kanałów komunikacji będzie mógł płynnie poruszał się pomiędzy nimi, w ramach jednej platformy.

RCS docelowo będzie wypełnieniem luki, która jest pomiędzy standardową komunikacją a tą zaawansowaną w formie aplikacji. Szacujemy, że ten komplementarny kanał komunikacji będzie jednym z szybciej rozwijających się rozwiązań CPaaS. Spodziewamy się, że w przyszłości będzie odpowiadał za dodatkowy strumień przychodów. Patrząc na wdrożenie RCS w Rainbow możemy przewidywać, że kanał ten sprawdzi się dobrze np. na rynku premium, gdzie klienci oczekują więcej niż prostej komunikacji – dodaje Daniel Zawiliński.

[1] Komunikacja SMS w Polsce – Wyd. 6; Mobile Intelligence Review – edycja 2 (2015); Introducing RCS Business Messaging (A2P) – Jan 2018

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Polacy chcą pracować elastycznie. Praca z biura? Tak, ale w zamian za  podwyżkę o minimum 20 proc.

Polscy pracownicy biurowi oczekują od pracodawców większej elastyczności względem lokaliza…