Home Analizy Słabe I półrocze na rynku laptopów

Słabe I półrocze na rynku laptopów

0
0
215

Liczba odsłon w porównywarce cenowej Skąpiec w II kwartale tego roku, w kategorii „notebook”, stanowiła zaledwie 65% adekwatnej wartości w I kwartale. Warto przypomnieć, że już początek roku zapowiadał znaczący spadek zainteresowania. Podczas gdy w styczniu potencjalny popyt – wyrażony liczbą zapytań  w stosunku do grudnia – spadł niecałe 9 %, to w lutym i marcu było to już 25%. Tym samym spadło zainteresowanie produktami większości producentów. Wyjątkiem jest firma Dell, które może pochwalić się znaczącym wzrostem zainteresowania internautów.  W stosunku do I kwartału zainteresowanie jej produktami wzrosło o 100%. Nieźle radzi są również firma MSI, która najwyraźniej odcina kupony od wrocławskiej inwestycji.

Dla pozostałych dostawców I półrocze to okres stagnacji i „zamrożenia” udziałów w rynku. Wyjątkiem jest Fujitsu, które od początku roku systematycznie traci zainteresowanie swoimi produktami, do czego dodatkowo na pewno przyczyniło się rozstanie z Siemensem.

Układ czołówki pozostał praktycznie bez zmian – największym zainteresowaniem internautów cieszą się w kolejności komputery firm: HP, Toshiba i Asus. Pomimo spadku ogólnej liczby zapytań nadal nie daje się zaobserwować przesunięcia popytu w stronę tańszych marek i uboższych konfiguracji. Może to napawać umiarkowanym optymizmem – spadek potencjalnego popytu może mieć charakter sezonowy, choć upalne lato na pewno nie sprzyja inwestycjom w sprzęt. Pozostaje liczyć na poprawę w IV – tradycyjnie dobrym – kwartale.

Poszukiwana klasyka

Laptop uniwersalny nadal jest najbardziej poszukiwanym komputerem. Podobnie jak w minionych okresach szukamy niedrogiego sprzętu (cena poniżej 3000 zł), o wyświetlaczu 15,4”, pojemnym dysku (250GB) i pamięci (2 GB) która zaspokoi wymagania najnowszych systemów operacyjnych.

Takiego notebooka poszukuje blisko połowa  internautów. Jest to jednak już o blisko 10 pp mniej niż w IV kwartale ubiegłego roku. Zdecydowanie wzrosło zainteresowanie netbookami – już niemal co czwarty internauta poszukuje tego typu komputera. Ustabilizował się również popyt na laptopy z nieco większymi przekątnymi ekranu (16”-18”).

Co ciekawe o 2 pp spadło zainteresowanie komputerami wyposażonymi w system Linux. Obecnie zainteresowanie tym systemem przejawia niecałe 8% internautów.  Spada również zainteresowanie laptopami oferowanymi bez systemu operacyjnego.

Intel rządzi nadal

Prymat firmy Intel na rynku komputerów przenośnych jest niepodważalny. Ponad 90% zapytań dotyczyło właśnie procesorów tej firmy.

Największym zainteresowaniem nadal cieszą się procesory Core 2 Duo. Udziały w liczbie zapytań pozostałych procesorów pozostawały na podobnych poziomach, przy czym zainteresowanie procesorami konkurencyjnej firmy AMD ustabilizowało się – podobnie jak w poprzednim okresie – na poziomie 7% .

Źródło wiedzy

Porównywarka cen to nie tylko wygodne narzędzie dla kupującego, lecz również fascynujący materiał do badań preferencji nabywców. Wspólnie z serwisem Skąpiec.pl  prowadzimy stały monitoring zachowań konsumentów w procesie wyboru sprzętu komputerowego. Preferencje konsumenckie są analizowane na podstawie rzeczywistej liczby odsłon strony www dla poszczególnych  kategorii.

Notebook najbardziej pożądany:

– sugerowany dostawca komputera:, HP, Toshiba lub Asus 

– cena poniżej 3000 zł

procesor Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz)

– matryca 15,4 (1440×900)

– dysk twardy 250-320 GB

– RAM 2 GB

 

Dell E4300: mały, lekki i szykowny

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …