Home Na czasie Smart home jest jedną z najlepszych odpowiedzi na podwyżki cen energii

Smart home jest jedną z najlepszych odpowiedzi na podwyżki cen energii

0
0
151

Prawie 90% Polaków spodziewa się w najbliższym czasie wzrostu kosztów za ogrzewanie – wynika z badania przeprowadzonego przez UCE Research na zlecenie firmy Netatmo. 3 na 4 ankietowanych ma zamiar oszczędzać na ogrzewaniu tej zimy. Ankietowani stawiają m.in. na montaż inteligentnych urządzeń.

Podwyżki dla wielu mogą okazać się zbyt duże

Ponad połowa respondentów uważa, że podwyżki rachunków za ogrzewanie nie będą wyższe niż 40% względem kosztów z zeszłego roku. Z badania wynika również, że blisko 37% Polaków nie będzie w stanie udźwignąć spodziewanego przez nich wzrostu rachunków za ogrzewanie. W związku z tym większość szuka sposobów na zabezpieczenie domowego budżetu.

Polacy zamierzają oszczędzać również ze smart homem

Zdecydowana większość Polaków chce w jakiś sposób ograniczyć koszty. Receptą na rosnące rachunki dla 3/4 respondentów jest oszczędzanie.

Najbardziej popularnym sposobem oszczędzania w tym sezonie grzewczym będzie obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Takiej odpowiedzi udzieliło 71% respondentów, którzy zdeklarowali chęć ograniczenia kosztów ogrzewania. Popularnym rozwiązaniem jest także montaż dodatkowej izolacji okien lub/i drzwi (wskazany przez 40% ankietowanych). Zmianę źródła ogrzewania na tańsze rozważa 24% Polaków. Na montaż specjalnych inteligentnych urządzeń, takich jak głowice termostatyczne, zdecyduje się 15% ankietowanych.

Wiele osób poszukuje w ostatnim czasie sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Dobrym pomysłem mogą okazać się rozwiązania inteligentnego domu, które pozwalają dokładnie ustawić optymalną temperaturę w dowolnych pomieszczeniach. Może ona być różna w zależności od pory dnia oraz tego, czy domownicy przebywają aktualnie w domu czy poza nim. – komentuje Michał Sroka z Netatmo

Odpowiednia temperatura to oszczędność, wygoda i zdrowie

Ci Polacy, którzy chcą się zdecydować na zakup smart home, najczęściej wykazują zainteresowanie inteligentnymi termostatami oraz głowicami termostatycznymi (łącznie prawie 40%). Dzięki nim użytkownicy mogą ograniczyć koszty ogrzewania, jednocześnie zachowując komfort termiczny. Według badania Polacy są gotowi do obniżania temperatury w pomieszczeniach od 1 do nawet 4 stopni Celsjusza.

Dzięki smart home można również zarządzać ogrzewaniem zdalnie, nie będąc w domu lub dostosować automatyczny harmonogram do swojego trybu życia. Skutkuje to ograniczaniem zużycia energii kiedy tego nie potrzebujemy np. obniżając temperaturę w nocy czy wyłączając ogrzewanie na czas naszej nieobecności, uruchamiając je dopiero chwilę przed powrotem do mieszkania. Nie jest to tylko wygoda, ale również pomoc w zachowaniu zdrowej temperatury w mieszkaniu.

– Jedną z najbardziej odczuwalnych właściwości pomieszczeń domowych jest temperatura powietrza, często więc zadajemy sobie pytanie, jaka będzie odpowiednia dla pracy, relaksu, snu? Odpowiedź – nie taka sama dla wymienionych aktywności oraz spersonalizowana dla poszczególnych grup domowników. Najbardziej wrażliwą populacją i wymagającą specjalnych warunków temperaturowych są osoby w podeszłym wieku, niemowlęta, osoby przewlekle chore oraz obarczone deficytem ruchowym. –  wskazuje dr n. med. Tomasz Sanak, specjalista od hipotermii.  

Polacy wykazują chęć zakupu urządzeń smart home niezależnie od poziomu zarobków. Badanie pokazało, że zainteresowanie wdrożeniem inteligentnych rozwiązań jest na podobnym poziomie wśród ankietowanych z każdej grupy zarobkowej.

Metodologia badania

 Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w Polsce w październiku 2022 roku przez firmę UCE Research dla Netatmo, metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1059 osób płacących w pełni lub współdzielących rachunki za energię.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Cisco rewolucjonizuje biura i fabryki nowymi punktami dostępowymi Wi-Fi 7

Wyobraź sobie szpital, gdzie tysiące urządzeń medycznych działa bez najmniejszych zakłóceń…