Home Chmura Do 2024 roku dwie trzecie firm przeniesie się do chmury. Tylko co czwarta ma plan, jak to zrobić

Do 2024 roku dwie trzecie firm przeniesie się do chmury. Tylko co czwarta ma plan, jak to zrobić

0
0
192

Gartner prognozuje, że do końca 2024 roku dwie trzecie zasobów firmowych znajdować się będzie w chmurze. Ale w tej chwili tylko co czwarta firma realizuje migrację w oparciu o przyjętą strategię. Ustalenie powodów, dla których dane powinny znajdować się w chmurze, wizji efektu oraz mierzalnego harmonogramu wdrożenia i zarządzania rozwiązaniem cloud to podstawy strategii, nad którą już dziś powinna pracować każda firma. Eksperci Abile Consulting przybliżają wytyczne Gartnera i radzą, jak sprawnie opracować plan migracji biznesu do chmury.

– Migracja do rozwiązania cloud to standard, z którym zmierzyć się musi każda firma chcąca liczyć się na współczesnym rynku. Nie jest już pytaniem „czy” tylko „jak” to zrobić, by dane uczynić jeszcze bardziej dostępnymi dla klientów wewnętrznych i zewnętrznych organizacji. A jak podaje Gartner tylko co czwarta firma wdrożyła strategię o którą opiera działania zmierzające do uruchomienia rozwiązania cloud. Gartner podpowiada nam, że punktem wyjścia powinna być wartość wdrożenia i jego znaczenie dla poszczególnych części firmy. Liczy się mierzalny plan, przygotowanie do wdrożenia, ustalenie odpowiedzialności oraz ryzyk, optymalizacja i skalowanie. Biorąc pod uwagę wartość finansową i znaczenie chmury dla współczesnego biznesu, strategia migracji to „must have” każdego przedsiębiorstwa – wskazuje Mariusz Gołębiewski z Abile Consulting.

Cele biznesu bujające w chmurach

Opracowując strategiczne podejście do wdrożenia rozwiązania cloud warto spojrzeć szerzej na firmę i wskazać miejsca, które budują jej największą wartość. Ustalmy też, które cele działu IT pokrywają się możliwie dokładnie z potrzebami biznesu. Swego rodzaju dostrojenie celów całej organizacji pomoże precyzyjnie ustalić na czym skupić się powinna strategia cloud i jakie działania podjąć do efektywnej jej realizacji. Na tym etapie nie bez znaczenia pozostaje zbieranie wiedzy, szczególnie dobrych praktyk firm, które wdrożenie chmury przeszły z sukcesem.

Plan tak samo ważny, jak podróż

Planowanie wdrożenia jest tak samo ważne, lub ważniejsze, od późniejszej migracji. Na tym etapie firma powinna skupić się na realizacji szeroko zakrojonych szkoleń i warsztatów, które uświadomią organizację, zaprezentują możliwości nowego rozwiązania, a tym samym zbiorą oczekiwania biznesu w kwestii chmury. Istotny jest wybór dostawcy rozwiązań oraz identyfikacja potrzeb w zakresie infrastruktury czy bezpieczeństwa sieciowego. Z dobrą mapą drogową wdrożenia przejście do chmury będzie dla Twojego biznesu niczym niedzielny spacer.

Mierz siły na zamiary

Egzekucję planu wdrożenia powinien realizować wykwalifikowany zespół konsultantów. Jeśli nie masz ich w swoich zasobach, zainwestuj w kadry, które bezboleśnie przeniosą firmę do rozwiązania cloud. Stawiaj też na produktywną współpracę wszystkich pracowników, którzy w zakresie swoich umiejętności cyfrowych wesprą migrację. Działania wdrożeniowe warto realizować z zachowaniem priorytetów, umiejętnie rozkładając obciążenia zespołu i infrastruktury w czasie. Mierz siły na zamiary, szczególnie przy projekcie o znacznej wartości dla Twojej organizacji.

Uwaga na ryzyka

Opracowanie strategii migracji do chmury powinno poświęcać szczególną uwagę ryzykom i odpowiedzialności za poszczególne etapy wdrożenia. Eksperci mówią tutaj jednym głosem. Należy wskazać osoby odpowiedzialne za kamienie milowe projektu, dbać o kontrolę nad dostępem do zasobów i opracować polityki pracy z danymi wrażliwymi. Przeniesienie firmy do chmury stanowić może doskonałą okazję do weryfikacji tych zagadnień w firmie. A niekiedy stanie się szansą na przeanalizowanie ryzyk, które podczas korzystania z tradycyjnej infrastruktury mogły okazać się nieuświadomione nawet w działach IT firmy.

Optymalizuj, skaluj, zyskuj

Odpowiednio zaplanowane wdrożenie technologii cloud zakładać powinno ewaluację i skalowanie rozwiązań w przyszłości. Tylko regularna praca nad rozwijaniem chmury pozwoli na odpowiedni zwrot z inwestycji. Zyski przyniesie też skalowanie. Od teraz dostęp do mocy obliczeniowej czy danych firmowych będzie nieporównywalnie łatwiejszy, a korzyści wielokrotnie przewyższą poniesione nakłady finansowe.

– Strategia przejścia do chmury powinna być zwartym, 10-20 stronnicowym, ale stale aktualizowanym dokumentem. Nawet jeśli firma częściowo wdrożyła już takie rozwiązanie, nigdy nie jest za późno, by doskonalić swoje plany i ubrać je w formę, która pozwoli nam na skalowanie chmury w przyszłości. Współpracując z klientami zwracamy też szczególną uwagę na zaangażowanie interdyscyplinarnych zespołów, wskazanie odpowiedzialnych za proces i dokładne zaplanowanie dalszych kroków. Wszystkich namawiamy też do optymalizacji. Ewaluowany projekt żyje, rozwija się i ostatecznie pozwala zwiększyć zyski, niezależnie od branży w jakiej działa firma wdrażająca cloud computing – zaznacza Mariusz Gołębiewski z Abile Consulting.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Czego na temat cyberbezpieczeństwa może nas nauczyć afera ze zdjęciem księżnej Kate?

Opinię publiczną wciąż mocno angażuje afera z przerobionym cyfrowo zdjęciem, zamieszczonym…