Home Bezpieczeństwo Świadomość bezpieczeństwa rośnie w zbyt wolnym tempie

Świadomość bezpieczeństwa rośnie w zbyt wolnym tempie

3 min
0
0
174

Autorzy badania „2021 Bitdefender Global Report: Cybersecurity and Online Behavior” zwracają uwagę na szereg błędów popełnianych przez internautów. Jednym z najczęstszych uchybień jest udostępnianie prywatnych danych.

Bitdefender przeprowadził badanie wśród konsumentów z 11 krajów świata. Analiza zachowań pokazuje, że aż 60 proc. respondentów jest poważnie narażonych na ataki, zaś zaledwie 11 proc. można zaliczyć ich do kategorii bezpiecznych internautów. Najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami do korzystania z usług online są smartfony, które wskazało trzy czwarte użytkowników badania. Co ciekawe, aż 61 proc. z nich posiada telefony z systemem operacyjnym Android. Na kolejnych miejscach znalazły się laptopy (45 proc.), inteligentne telewizory (30 proc.) oraz komputery stacjonarne (28 proc.). Warto podkreślić, iż prawie jedna czwarta respondentów przyznała, że używa urządzenia służbowego do obsługi osobistych kont internetowych.

Większość użytkowników badania korzysta z mediów społecznościowych i robi zakupy online. 63 proc. ankietowanych zgłosiło posiadanie konta w mediach społecznościowych, a 54 proc. korzystanie ze sklepów internetowych. Najczęściej używane platformy to Facebook, WhatsApp oraz Gmail.

Większość użytkowników (51 proc.) wie, jak zmienić ustawienia prywatności przeglądarki internetowej, a 46 proc. czyta politykę prywatności podczas tworzenia nowych kont. Ale z drugiej strony 46 proc. respondentów nie podoba się pomysł używania nowych haseł do każdego konta, tylko 38 proc. ma na ten temat odmienne zdanie. Jednym z najbardziej nieroztropnych zachowań internautów jest udostępniania danych osobowych, co naraża ich nie tylko na liczne ataki, ale również utratę cyfrowej tożsamości.  54 proc. ankietowanych udostępnia zawsze lub prawie zawsze informacje na temat płci, a 43 proc. imię oraz nazwisko, osobisty adres e-mail i data urodzenia (40 proc.) oraz adres fizyczny (29 proc). Nie jest niespodzianką, iż osoby w wieku 18-24 lat częściej dzielą się swoimi danymi osobowymi z innymi niż inne grupy wiekowe.

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  Robert Kamiński
Pobierz więcej z Bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Dlaczego profesjonaliści wybierają freelancing?

80% wolnych strzelców odnotowało wzrost morale oraz spadek poziomu stresu po wyborze freel…