Home Biznes Zarządzanie tożsamością i dostępem

Zarządzanie tożsamością i dostępem

0
0
91

Dla zarządzania IT i bezpieczeństwa stało się to jeszcze bardziej skomplikowane wraz z rozwojem usług w chmurze i zwiększonym wykorzystaniem urządzeń mobilnych, które tworzą o wiele więcej punktów dostępu w organizacjach.

Jak zauważyła firma badawcza Forrester Research, nowe modele partnerstwa i zaangażowania klientów rozszerzyły „granicę tożsamości” dzisiejszych firm cyfrowych, a Specjaliści ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego muszą zarządzać tożsamościami i dostępem w różnych populacjach, metodach dostępu do urządzeń i modelach hostingu.

Nic więc dziwnego, że rośnie światowe zapotrzebowanie na technologie zarządzania tożsamością i dostępem (IAM), które pomagają firmom kontrolować, kto może uzyskać dostęp do zasobów informacyjnych. Silna strategia IAM chroni firmy i ich klientów przed zaawansowanymi cyberprzestępcami i poprawia wydajność – potwierdzają specjaliści z Forrester.

W raporcie z 2018 r. oszacowano, że globalny rynek IAM osiągnie do 2025 roku  ponad 23 mld USD.

Rosnąca popularność usług w chmurze i urządzeń mobilnych oraz pojawienie się zagrożeń wewnętrznych – w połączeniu ze ścisłymi wymogami dotyczącymi zgodności z przepisami – prowadzą do wzrostu zapotrzebowania na tego typu funkcje bezpieczeństwa, czytamy w raporcie.

 „Przedsiębiorstwa muszą zabezpieczyć zdalny dostęp do swoich systemów,  jednocześnie nie wpływając negatywnie na produktywność pracowników i partnerów pracujących w tych systemach z uciążliwymi procesami dostępu i bezpieczeństwa” – czytamy w raporcie.

Ponieważ zagrożenia dla sieci i systemów rosną dzięki działaniom bardziej wyrafinowanych i agresywnych hakerów, dostawcy IAM reagują bardziej zintegrowanymi platformami. Więcej organizacji wdraża oparte na chmurze platformy IAM. Korzystając z usług w chmurze, duże firmy są w stanie łatwiej objąć model hybrydowy, który lepiej obsługuje zarówno środowisko lokalne, jak i chmurowe, wynika z raportu.

Jednym z celów używania narzędzi IAM, podobnie jak praktycznie każdego rodzaju technologii cyberbezpieczeństwa, jest zwiększenie bezpieczeństwa bez wpływu na wrażenia użytkownika końcowego i produktywność. Popularność systemów IAM, które mogą poprawić zarówno bezpieczeństwo, jak i produktywność, prawdopodobnie będzie rosła – mówią eksperci z Bitdefender.

Zarządzanie jest również kluczowym czynnikiem wpływającym na IAM, ponieważ wpływa na to nowe przepisy na całym świecie, takie jak ogólne rozporządzenie o ochronie danych (GDPR) w Unii Europejskiej. 

Gartner Inc. przewiduje, że uwierzytelnianie biometryczne skoncentrowane na urządzeniach mobilnych i dostarczanie za pośrednictwem oferty oprogramowania jako usługi (SaaS) będzie wzrastającym trendem na rynku IAM. Firma badawcza przewiduje, że do 2022 r. 70% organizacji korzystających z uwierzytelniania biometrycznego w celu uzyskania dostępu do pracowników, wdroży ją za pośrednictwem aplikacji na smartfony, niezależnie od używanego urządzenia końcowego. 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Rosnące zadłużenie firm w Polsce: Jak skutecznie zabezpieczyć się i odzyskać należności

W Polsce rosną zaległości firm, szczególnie w branżach meblarskiej, transportowej, budowla…