Home Bezpieczeństwo Testy pokazują prawdę – Google Play Protect jednak zawodzi?

Testy pokazują prawdę – Google Play Protect jednak zawodzi?

0
0
105

Test wytrzymałości przeprowadzany od listopada 2017 do marca 2018 pokazuje, że aplikacje zabezpieczające na Androida zapewniają dużo większą ochronę niż narzędzie Google Play Protect.

Podjęte przez firmę Google zobowiązanie odnośnie ochrony swoich użytkowników przed złośliwymi aplikacjami jest owszem ambitne i godne szacunku, jednak sama ochrona wciąż nie funkcjonuje tak, jak firma Google by sobie tego życzyła. Potwierdza to wynik testu wytrzymałości przeprowadzonego na przestrzeni 6 miesięcy. Testowane oprogramowania, jak również narzędzie Google Play Protect, miały za zadanie wykryć prawie 9500 świeżo zainfekowanych aplikacji oraz przefiltrować ponad 8500 aplikacji zawierających przykłady złośliwego oprogramowania zidentyfikowanych 2 tygodnie wcześniej.

Google Play Protect na szarym końcu…

Wszystkie aplikacje oraz Google Play Protect, zostały przetestowane w ramach trzech oddzielnych rund w okresie od listopada 2017 do marca 2018. Kategorie testów to: ochrona, użyteczność oraz funkcje. W pierwszych dwóch kategoriach możliwych do zdobycia było 6 punktów, a w zakresie funkcji 1 punkt, co razem daje maksymalny wynik 13 punktów.

W każdej z trzech rund przed wszystkimi aplikacjami zabezpieczającymi postawiono najpierw zadanie wykrycia 3200 zupełnie nowych przykładów złośliwego oprogramowania w teście typu „real world”. Kolejnym celem było wykrycie zbioru referencyjnego złożonego z kolejnych 2800 aplikacji zawierających złośliwe oprogramowanie, które już od dwóch tygodni siało spustoszenie w sieci. Łącznie należało więc przefiltrować około 18 000 złośliwych aplikacji.

Narzędzie Google Play Protect znalazło się daleko w tyle, osiągając wykrywanie na poziomie 56.8% i 61.5%.

Irytujące aplikacje

Niezależnie od tego, jak skuteczna jest aplikacja zabezpieczająca, jeżeli irytuje ona użytkownika lub ciągle prowadzi do rozładowywania się baterii w urządzeniu, z pewnością zostanie z niego usunięta. AV-LAB opracowało zbiorcze kryterium użyteczności, na podstawie którego dokładnie analizowane jest, co dana aplikacja robi podczas testu. Gdy jej działanie wymaga zbyt dużej mocy przetwarzania, prowadzi ona do szybkiego rozładowywania się baterii; tak samo, jak ciągły dostęp do danych w tle. Ponadto test miał na celu sprawdzenie, o czym raportują aplikacje zabezpieczające podczas masowej instalacji nieszkodliwych aplikacji. W tym celu w laboratorium pobrało z Google Play Store bądź z innych źródeł około 2500 do 3000 programów na system Android, a następnie instaluje je. Jeśli wykrywanie działa poprawnie, nie powinien pojawić się żaden fałszywy alarm.

Dodatkowe punkty za dodatkowe funkcje

Za dodatkowe funkcje oferowane przez aplikacje laboratorium przyznawało maksymalnie jeden punktu z uwagi na fakt, że funkcje te nie są powiązane z kwestią bezpieczeństwa. Użytecznym dodatkiem jest ochrona przed kradzieżą. Następną funkcją, która wydaje się przydatna, jest ochrona bezpiecznego przeglądania stron, która chroni użytkownika przed zainfekowanymi stronami i phishingiem. Posiadają ją wszystkie spośród ocenianych aplikacji z wyjątkiem Google Play Protect.

Jak się ostatecznie okazało, narzędzie oferowane przez Google uplasowało się ostatecznie na ostatniej pozycji z łącznym wynikiem 6 punktów.

Pewne bezpieczeństwo

Rozwiązania G DATA po raz kolejny zdobyło komplet punktów. Oprogramowanie otrzymało 13 na 13 punktów możliwych do zdobycia we wszystkich kategoriach, zajmując tym samym czołową pozycję.

– Tego rodzaju testy jasno pokazują, że stanowisko testerów jest jednoznaczne: produkty oferowane przez G DATA zapewniają najwyższy poziom ochrony przed zagrożeniami. Warty podkreślenia jest fakt, że badanie przeprowadzane były przez niezależny instytut badawczy, dzięki czemu użytkownicy mają 100% pewności, że za wynikami stoją „twarde dowody” w postaci liczb i efektów – tłumaczy Robert Dziemianko. – Rozwiązanie G DATA Mobile Internet Security dodatkowo po raz czwarty z kolei zdobyło komplet punktów w najnowszym teście AV-TEST, przeprowadzanym w maju. Narzędzie G DATA Mobile Internet Security wykryło sto procent złośliwego oprogramowania – dodaje ekspert.

Firma Google stawia sobie za cel zapewnienie większego bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom systemu Android. Z czegoś przecież wynika ciągłe skanowanie Play Store oraz automatyczna analiza każdego urządzenia mobilnego z wykorzystaniem narzędzia Google Play Protect. Bieżące wyniki testu dla narzędzia Google Play Protect pokazują, że warto jednak zainwestować w dodatkowe rozwiązanie zabezpieczające.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Niezdrowe praktyki mobilnych aplikacji medycznych. Czy dbają o nasze dane?

Informacje o kolejnych wyciekach danych medycznych elektryzują opinię publiczną. Warto w t…