Home Na czasie Użytkownik wie lepiej – czyli NaviExpert 11.0 z trasami alternatywnymi LIVE

Użytkownik wie lepiej – czyli NaviExpert 11.0 z trasami alternatywnymi LIVE

6 min
0
0
198

Dostępna od dziś dla wszystkich użytkowników wersja aplikacji NaviExpert na urządzenia z Androidem prezentuje w trakcie nawigowania alternatywne trasy z informacjami o różnicy czasu, dystansu oraz kosztu dojazdu do celu w zależności od wykonania danego manewru. Decyzja, którą drogę wybrać, należy do użytkownika.

NaviExpert to popularna, online’owa nawigacja samochodowa na smartfony z funkcją omijania korków, ostrzeżeniami o fotoradarach i kontrolach drogowych oraz codziennie aktualizowanymi mapami. Do tej pory, przed wytyczeniem trasy przez nawigację NaviExpert, każdy użytkownik po wskazaniu dokąd chce jechać, otrzymywał do wglądu dwa lub trzy warianty przebiegu tras omijających korki. Najczęściej była to trasa rekomendowana, najszybsza oraz ekonomiczna. Przed wyruszeniem w drogę wystarczył jeden rzut oka na mapę by porównać przebieg trasy, jej długość, czas trwania podróży oraz zużycie paliwa. Wybór należał do kierowcy. Po wybraniu określonej trasy, NaviExpert prowadził go zgodnie z tym wyborem, chyba że w trakcie nawigowania zmieniła się sytuacja drogowa. Wówczas aplikacja przeliczała trasę i omijała zakorkowany odcinek.

Teraz NaviExpert idzie o krok dalej i pokazuje kierowcom na żywo, w trakcie nawigowania, informacje dotyczące tego, z jakim zyskiem bądź stratą (w minutach i kilometrach, a przy drogach płatnych – także w złotówkach) będzie wiązało się wykonanie konkretnego manewru. Dane na ten temat prezentowane są kierowcom na skrzyżowaniach lub rozwidleniach, na których kierowca może podjąć decyzję o wybraniu innej drogi.

Zauważyliśmy, że część użytkowników ma ograniczone zaufanie do tego, co proponujemy. Widać to szczególnie wtedy, kiedy aplikacja rekomenduje inną drogę, niż ta, do której kierowca jest przyzwyczajony. Te, często nieoczywiste, rekomendacje wynikają z precyzyjnej analizy tego, co się dzieje na drogach – natężenia ruchu, zablokowanych odcinków przez np. wypadki etc. Oczywiście – do tej pory kierowca mógł nam wierzyć na słowo bądź jechać po swojemu. Teraz może powiedzieć: sprawdzam. Dzięki nowej funkcji wie z jaką stratą lub zyskiem będzie się wiązało wybranie innej drogi. I to on podejmuje świadomie decyzję. Może być również i tak, że oszczędność kilku lub kilkunastu minut będzie miała dla niego mniejsze znaczenie niż to, że pojedzie swoją ulubioną trasą – mówi Adam Bąkowski, prezes zarządu NaviExpert

Podczas jazdy samochodem ważne jest skupienie, dlatego tak istotne jest to, aby aplikacja zbyt często nie absorbowała uwagi kierowcy. – Mamy tego świadomość i w testach z kierowcami poprzedzającymi wydanie wersji z trasami alternatywnymi analizowaliśmy ich zachowanie. Nasze przypuszczenia się potwierdziły: kierowcy w większości zerkali na ekran nawigacji w momencie, w którym dany manewr wydawał im się nieoczywisty. Za kierownicą nie ma czasu na rozproszenie, dlatego tak ważne jest, by informacje widoczne na ekranie były czytelne i łatwe do przyswojenia. Tak, by wystarczył rzut oka, aby podjąć właściwą decyzję – tłumaczy Bąkowski

Nowa funkcja jest automatycznie włączona w najnowszej wersji aplikacji (NaviExpert 11.0) dla urządzeń z systemem Android dostępnej w sklepie Google Play oraz na stronie getne.pl. W pierwszym kwartale 2018 roku funkcja zostanie udostępniona także użytkownikom korzystającym z urządzeń z systemem iOS.

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Zestawy Poly i Microsoft Teams Rooms Studio do pracy hybrydowej

Firma Poly oferuje nowe rozwiązania dla Microsoft Teams Rooms w systemie Windows, współpra…