Home Maszyneria Wielofunkcyjnie, ale oszczędnie

Wielofunkcyjnie, ale oszczędnie

0
0
167

Długofalowe myślenie ekonomiczne sprawiło, że największym wzrostem zainteresowania nabywców cieszyły się laserowe urządzenia monochromatyczne, co widać w wynikach badań pracowni analitycznej PART IT Reseller.

Spadło wszystkim

W efekcie, w największym segmencie wielofunkcyjnych urządzeń atramentowych, w którym sprzedaż w pierwszej połowie 2011 r. wyniosła prawie 350 tys. egzemplarzy, prawie wszyscy producenci zanotowali spadki. W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, jedynie Brother zwiększył swoją sprzedaż o prawie 22 proc. Wynik na poziomie 49 889 sztuk pozwolił firmie uzyskać nieco ponad 14 proc. udziałów w rynku i awansować na trzecie miejsce w zestawieniu, w którym mimo niewielkiego spadku (2,5 proc.) cały czas dominuje HP. Firma znalazła nabywców na ponad 189 tys. swoich urządzeń, co, pomimo redukcji ilościowej, pozwoliło poprawić udział w rynku, który wzrósł do nieco ponad 54 proc.

Drugi w zestawieniu, Epson, sprzedał już znacznie mniej, bo 53 270 urządzeń, co w porównaniu do roku 2010 oznacza redukcję o niecałe 24 proc. Kłopoty te spowodowane były m.in. katastrofą w Japonii i wynikłym z niej brakiem dostępności najlepiej sprzedających się modeli. Jeszcze więcej, bo prawie 29 proc., stracił Canon, który w efekcie przesunął się na czwartą pozycję. Osiągnięte wyniki przełożyły się dla obu firm, odpowiednio, na nieco ponad 15 i 11 proc. udziałów w rynku.

Preferencje nabywców

Jak uważa Robert Pudło, OPP product business development professional z Canona, można przyjąć, że jeśli chodzi o rozwiązania atramentowe, klienci wybierali najczęściej albo modele w cenie do 200 zł, albo produkty z tzw. średniej półki (200-400 zł). Z kolei w segmencie urządzeń laserowych, w zależności od modelu, średnia cena zakupu wahała się od 500 do 800 zł. Monika Michalska, product business developer DIMS & LASER z Canona, twierdzi, że właśnie urządzenia z tego przedziału cenowego są najczęściej wybierane przez małe i średnie firmy, które oczekują wysokiej jakości, wydajności i niezawodności. Z kolei firmy powyżej 20 osób wybierają bardziej zaawansowane rozwiązania z serii imageRUNNER. To produkty oferujące wyjątkową wartość i wydajność, a także wysoką jakość wydruków – zachwala.

Wszyscy producenci zgodnie potwierdzają, że klienci poszukują rozwiązań kompleksowych. Jest to też kolejny rok, w którym odnotowano znaczny wzrost w segmencie urządzeń wielofunkcyjnych pracujących w formacie A3.

„Wynika to przede wszystkim z faktu, że coraz więcej odbiorców dostrzega nowe możliwości wykorzystania tego typu urządzeń” – tłumaczy Katarzyna Idzkiewicz, marketing coordinator w firmie Brother.

Coraz większe zainteresowania urządzeniami z obsługą Wi-Fi oraz wzrost sprzedaży urządzeń atramentowych dla biznesu wymienia z kolei Aleksander Całko, channel sales manager Epsona. Jego zdaniem, jest to wynik dokładnego liczenia kosztów druku

Największy wzrost

Na rynku laserowych monochromatycznych urządzeń wielofunkcyjnych, który wzrósł o ponad 37 proc. i w całości szacowany jest na ponad 70 tys. urządzeń, nie ma już tak zdecydowanej różnicy między wynikami czołowych producentów.

  • Największy, prawie 18-procentowy udział w rynku ma HP, któremu udało się sprzedać 12 520 egzemplarzy, co w porównaniu do roku ubiegłego oznacza wzrost o prawie 74 proc.
  • Taki wynik przesunął tego producenta o dwie pozycje do góry, kosztem kolejnych w zestawieniu: Brothera i Samsunga. Obie firmy również poprawiły swój zeszłoroczny wynik, osiągając podobną sprzedaż, na poziomie nieco ponad 11 tys. urządzeń, co daje im po ok. 16 proc. rynku. Także i te firmy poprawiły swoje zeszłoroczne wyniki o prawie 36 proc. (Brother) i 21 proc. (Samsung), zamieniając się przy tym miejscami w tabeli.
  • Najbardziej spektakularnie, bo ponad dwukrotnie, zwiększyła swoją sprzedaż Kayocera, której udało się znaleźć nabywców na prawie 4800 urządzeń. Mimo dobrej koniunktury, nie wszystkie firmy poprawiły jednak swój wynik.
  • Najwięcej straciły Oki oraz Konica Minolta, odnotowując redukcję sprzedaży na poziomie, odpowiednio, 37 i 25 proc..

Praktycznie bez zmian

Sprzedaż kolorowych urządzeń laserowych zmieniła się bardzo nieznacznie (redukcja o 1,3 proc.) i wyniosła ogółem niecałe 15 tys. egzemplarzy. Zeszłoroczny lider – HP – utrzymał swoją pozycję, ale jego wynik na poziomie 4100 sztuk jest o 38 proc. słabszy niż poprzednio i zapewnił producentowi jedynie 27 proc. udziałów w rynku. Stratę prowadzącego wykorzystali jego najwięksi rywale w tym sektorze: Samsung i Konica Minolta. Firmy te zwiększyły swoją sprzedaż o 33 proc. każda. Nadrobiły zeszłoroczny dystans dzielący je od HP, znajdując nabywców na 3640 i 2572 urządzeń, co dało im, odpowiednio, 24 i 17 proc. rynku.

Wspomniana czołówka praktycznie zdeklasowała pozostałych konkurentów, których sprzedaż utrzymywała się na kilkukrotnie niższym poziomie. Oczywiście, warto odnotować tak spektakularne wzrosty, jak 493 proc. Epsona czy 61 proc. Oki, ale wynikają one głównie z tego, że firmy dopiero rozpoczynają swoją działalność w tym sektorze rynku.

Rynkowe premiery

W pierwszym półroczu 2011 wprowadziliśmy do sprzedaży nową serię urządzeń laserowych monochromatycznych – mówi Katarzyna Idzkiewicz z Brothera. W porównaniu do poprzednich wersji, ma ona nowe funkcje, takie jak dupleks, zwiększoną prędkość druku czy Deep Sleep Mode. – Pojawiły się również nowe wielofunkcyjne atramentowe urządzenia A3, pracujące wraz z nowymi wysokowydajnymi tuszami – dodaje.

  • Z kolei HP postawiło na technologię mobilnego drukowania (bez potrzeby włączania komputera), w którą jako standardowe rozwiązanie, została wyposażona większość najnowszych urządzeń drukujących atramentowych i laserowych z serii Photosmart, Ink Advantage, Officejet, Designjet i LaserJet. Nowością jest też m.in. HP Officejet Pro 8000 Enterprise „Maybach” – pierwsze urządzenie wielofunkcyjne z wbudowaną obsługą narzędzi HP do zarządzania drukiem.
  • Canon odświeżył swoją ofertę, wprowadzając pod koniec roku 2010 serię laserowych urządzeń i-SENSYS MF44xx. Później, na początku br., pojawiły się nowe urządzenia atramentowe z serii MX. – Oprócz nowoczesnego designu, zaoferowały one wiele praktycznych biznesowych opcji, takich jak w pełni zintegrowany system automatycznego podawania dokumentów (ADF) czy technologia wysyłania faksów Super Speed G3, z funkcją zapamiętywania zabezpieczającą przed utratą danych – wyjaśnia Robert Pudło.
  • Nowe linie urządzeń laserowych i atramentowych pokazał także Epson. Z tych ostatnich najciekawsze są dwie rodziny: Small-in-One – wielofunkcyjne urządzenia o bardzo kompaktowych wymiarach oraz WorkForce, umożliwiające oszczędności na kosztach druku i zużyciu energii. Aleksander Całko tłumaczy, że oszczędności są wynikiem optymalizacji wielkości kropli atramentu w głowicach Micro Piezo oraz zastosowania większych,  ekonomiczniejszych pojemników z atramentem.
  • Samsung zaproponował nową ofertę dla biznesu, do której dodatkowo wprowadzone zostały urządzenia o nie stosowanych wcześniej prędkościach druku 52 i 62 str./min (w formacie A4). – Cechą wspólną wszystkich nowych drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych jest nacisk na rozwiązania ekologiczne z punktu widzenia środowiska i ekonomiczne z punktu widzenia użytkownika – mówi Mateusz Wasilewski, product manager firmy. – Wyposażenie wszystkich urządzeń w łatwo dostępny tryb druku ECO czy przeniesienie włącznika zasilania na panel przedni to udogodnienia mające na celu przekonanie użytkowników do oszczędzania papieru/tonera i energii elektrycznej poprzez zwiększenie prawdopodobieństwa ich używania.



Żróło: ITReseller

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wiosenna promocja ZTE – smartfony od 249 zł

Szukasz niedrogiego smartfona na komunię? Padł ci telefon i szukasz nowego, by być w konta…