Home Analizy 2/3 firm w Polsce skorzysta z chmury

2/3 firm w Polsce skorzysta z chmury

0
0
115

Według IDC, w skali globalnej, aż 9/10 firm korzysta z cloud computingu, a do 2025 roku biznes umieści w chmurze 60% swoich danych. Warto zauważyć, że niestety te statystyki zawyżone są przez firmy, które korzystają wyłącznie z podstawowych usług w chmurze, takich jak poczta mailowa czy programy do przechowywania i współdzielenia dokumentów.

Nie taka chmura straszna…

58,3% przedsiębiorców uważa rozwiązania cloudowe za bezpieczne, w stosunku do 41,7% ankietowanych, którzy nie ufają chmurze. Skąd zatem coraz wyższy stopień wdrożenia rozwiązań cloudowych pomimo wciąż istniejących obaw przed chmurą?

Otóż, ciężko nie zauważyć jej zalet. Aż 92% firm jest zdania, że chmura ułatwia codzienną pracę. Korzyściami, które za nią przemawiają jest stosunkowo niski koszt utrzymania i wdrożenia, brak inwestycji w sprzęt, płatność w przypadku korzystania czy ułatwienie pracy zdalnej.

Mam wrażenie, że te statystyki o nieufności przedsiębiorców do chmury mają swoje podłoże w dwóch źródłach. Pierwszym jest dość abstrakcyjny i nienamacalny charakter rozwiązań cloudowych – mówi Bartosz Jurga, Head of Sales w Xopero Software – Drugą przyczyną są powszechne mity na temat chmury. Obawy o to, że jest ona niebezpieczna, droga czy mało wydajna są bezpodstawne. Dostawcy usług chmurowych korzystają z takiego poziomu zabezpieczeń, którego wdrożenie w pojedynczym przedsiębiorstwie jest co najmniej nieopłacalne, a często wręcz niemożliwe. 

Rozwój rynku SECaaS

Po fali ataków i wycieków danych w 2018 roku, przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają również po usługi cyberbezpieczeństwa w chmurze, a więc rozwiązania w modelu SECaaS (ang. Security-as-a-Service), które znacznie szybciej nadążają za błyskawicznie ewoluującymi zagrożeniami.Przewiduje się, że wartość globalna tego rynku do 2020 roku wyniesie ok. 8,5 miliarda USD.

-Firmy świadome cyberzagrożeń i ich wpływu na swój biznes nie myślą o budowaniu własnej „serwerowni-twierdzy” – jest to działanie zbyt kosztowne – mówi Tomasz Stępski, Prezes Zarządu w Sinersio Polska – Takie firmy od razu decydują się oddać najważniejsze systemy w ręce specjalistów, zamiast iść na kompromisy w zakresie zabezpieczeń, spowodowane brakiem środków na dokończenie projektów własnych serwerowni.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

50% więcej ataków na urządzenia mobilne. Czy nadchodzące regulacje zmienią zasady gry dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego?

W 2023 roku liczba cyberataków na urządzenia mobilne osiągnęła prawie 33,8 mln przypadków,…