Home Biznes 5 sposobów na wykorzystanie geofencingu w biznesie

5 sposobów na wykorzystanie geofencingu w biznesie

0
0
113

Jak pokazują badania „Sklepy Przyszłości”[1], aż 49% badanych internautów chciałoby otrzymywać treści reklamowe na urządzenia mobilne. Jak zatem skutecznie wykorzystać dane lokalizacyjne w biznesie?

Tym, co odróżnia zakupy online od offline jest bezpośredni kontakt z produktem i możliwość porównania oferty tu i teraz nie tylko pod kątem ceny, lecz także faktycznej przydatności i użyteczności.  Geofencing wzmacnia proces zakupowy dzięki nakreśleniu wirtualnego obszaru, wewnątrz którego klient otrzymuje wiadomości tekstowe lub graficzne, w formie kuponu rabatowego lub innego powiadomienia o aktualnych promocjach i ofertach specjalnych.

Z badania „Sklepy przyszłości” wynika, że zaledwie 12% Polaków wie, co kryje się za słowem geofencing, jednak prawie połowa z nich chciałaby otrzymywać promocyjne treści generowane na podstawie lokalizacji na swoje urządzenia mobilne. Około 50% Polaków świadomie zezwala na używanie usług lokalizacji, na których geofencing opiera swoje algorytmy. Zdaniem ekspertów, za 5-7 lat może być już nawet 70% zwolenników udostępniania swojego położenia.

Nieodkryty potencjał

Dalszy rozwój geofencingu w dużej mierze zależy od gotowości konsumentów na dzielenie się informacją o swoim aktualnym położeniu w zamian za określone bonusy. Nie bez znaczenia jest tu postawa branży handlowej i firm, które w swojej działalności wykorzystują tego typu informacje.

Pełna transparentność i jasne komunikowanie firm o tym, że dane lokalizacyjne są zbierane i przetwarzane w celu, np. wysyłania powiadomień o ofertach specjalnych w pobliskich sklepach będzie ważnym elementem budującym zaufanie do tej formy dotarcia do klienta, ale także do samej marki. Trzeba pamiętać, że informacje o naszym położeniu mogą ujawnić informacje odnośnie naszego zamieszkania czy przekonań religijnych, na co zwraca uwagę, m.in. rozporządzenie RODO” – mówi Małgorzata Grzywacz, dyrektor marketingu w Esri Polska.

W jaki sposób geofencing może pomóc w rozwoju polskich przedsiębiorstw?

1)      Tworzenie sprecyzowanych kampanii lokalnych. Geofencing pomaga firmom dotrzeć do osób, które znajdują się w bezpośredniej okolicy danego sklepu. Technologia pozwala na określenie pola zasięgu dotarcia, a przez to, na celniejsze przesyłanie treści do klienta, którego smartfon znajdzie się w pobliżu.

2)      Wybór najlepszej strategii. Geofencing daje możliwość przetestowania różnych rodzajów treści tak, by zobaczyć, które przynoszą najlepsze efekty. Może się, np. okazać, że promocja dotycząca bezpłatnego napoju zadziała w danym obszarze miasta lepiej niż kupon o wartości 10 zł.

3)      Dokładne określenie grupy docelowej. Inteligentne narzędzie filtruje grono odbiorców za pomocą udostępnionych danych demograficznych lub zainteresowań. Reklamy można więc precyzyjnie skierować, np. do użytkowników biorących udział w programie lojalnościowym, klientów o statusie VIP lub do osób odwiedzających sklepy konkurencji.

4)      Pogłębiona analiza klienta. Bieżąca analiza lokalizacji konsumenta daje firmie możliwość zbadania jego schematów zachowań. Może to być informacja o tym, jak często odwiedza on dany sklep czy, w jakie miejsca udaje się przed przybyciem do konkretnego lokalu.

5)      Dostarczanie spersonalizowanych treści. W dzisiejszych czasach do konsumentów trafia bardzo duża liczba nieistotnych informacji, przez co te wartościowe są często pomijane. Dzięki geofencingowi można łatwo zbadać, które treści trafiają do poszczególnych grup i osób, co pozwala na odpowiednie dostosowanie swojej strategii.

Geofencing może być wykorzystywany nie tylko w branży retail, ale m.in. w motoryzacji, HR, sektorze medycznym, zarządzaniu zasobami czy w dozorze elektronicznym. Obecnie, najbardziej zainteresowane geofencingiem jest młode pokolenie, które wychowało się w świecie naszpikowanym nowoczesnymi technologiami. Wg badania „Sklepy Przyszłości”, wśród osób, które zdecydowanie skorzystałyby z takiej możliwości lub byłyby „raczej na tak” jest łącznie 69% respondentów poniżej 18 roku życia. Pokazuje to, że technologia ta ma jeszcze potencjał wzrostu. Firmy mogą ją wykorzystać w strategiach biznesowych, odpowiednio adresując swoją usługę.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Pranie nie musi być długie, żeby było skuteczne

Nowoczesne technologie coraz śmielej wchodzą do naszych domów, wnosząc ze sobą wygodę i wy…