Home Biznes Europejski sektor MSP korzysta z chmury

Europejski sektor MSP korzysta z chmury

0
0
132

Ankietę wypełniło 1,616 osób zarządzających MSP w ośmiu krajach Europy: Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Polsce, Rosji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Firma VMware zleciła przeprowadzenie ankiety, aby poznać skalę wykorzystania wirtualizacji oraz przetwarzania w chmurze w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Badanie pozwoliło także ocenić poziom zrozumienia oraz nastawianie do tej technologii wśród osób zarządzających firmami. Do chmury przeniesiono głównie zasoby pamięci masowej – storage (56%). Dotychczas trafiło do niej jedynie 33% zasobów obliczeniowych (compute resources) i 27% desktopów. Wśród aplikacji, w chmurze działa najwięcej poczty elektronicznej i oprogramowania biurowego (odpowiednio 61% i 45% programów posiadanych przez firmy, które zdecydowały się na przejście  do chmury).

Wyniki ankiety

  • 60% europejskich MSP przeniosło już część swej infrastruktury IT do chmury
  • 73% MSP zwirtualizowało przynajmniej część swych zasobów IT
  • Firmy, które zdecydowały się na wirtualizację, aktywniej korzystają z przetwarzania w chmurze (cloud computing): aż 79% MSP wykorzystujących chmurę, wcześniej zdecydowało się na wirtualizację. Jedynie 8% z nich obywa się bez wirtualizacji
  • 86% MSP, które przeniosły infrastrukturę IT do chmury, uważa że wirtualizacja im to ułatwiła.

“Dyskusja o przydatności przetwarzania w chmurze dla MSP przeszła już do historii. Nasze badanie pokazuje, że nie tylko zrozumiały one idę chmury, ale także są już w drodze do niej. To jednak dopiero początek, wiele organizacji korzysta z wirtualizacji i przetwarzania w chmurze jedynie w części” – powiedział Jürgen Kühlewein, dyrektor odpowiedzialny na sektor MSP w regionie EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki) VMware.

Rosnąca świadomość korzyści z wirtualizacji i przetwarzania w chmurze

Mimo, że oszczędność jest wciąż najważniejszym argumentem przekonującym firmy do wejścia w chmurę, rośnie świadomość możliwości zwiększenia elastyczności przedsiębiorstwa poprzez zastosowanie nowych rozwiązań. 37% pytanych o korzyści z wirtualizacji, wskazała na znaczne obniżenie wydatków na sprzęt i utrzymanie infrastruktury IT. Podobne są oczekiwania względem chmury: 34% przedsiębiorców liczy na redukcję wydatków na sprzęt IT, a 35% na zmniejszenie kosztów jego utrzymania. Równocześnie ¼ badanych stwierdziła, że wirtualizacja ułatwiła ich firmom wdrożenie nowych aplikacji i usług. To samo o przetwarzaniu w chmurze powiedziało 26% badanych.

“Cloud computing to znacznie więcej niż oszczędności. Przetwarzanie w chmurze gwarantuje automatyzację najważniejszych procesów IT i większą elastyczność świadczenia usług. Może być ono związane z każdym z aspektów działalności biznesowej przedsiębiorstwa, dlatego tak ważne jest by dobrze rozumiały je osoby zarządzające organizacją” – podkreśla Jürgen Kühlewein.

MSP w Polsce

W Polsce, dopiero 46% MSP przeniosła część infrastruktury do chmury. Oto jak przedstawia się porównanie wyników dla Polski z badanymi krajami Europy:

Kluczowe korzyści wynikające z wirtualizacji

Odsetek badanych firm

EMEA

Polska

Wirtualizacja ułatwiła przeniesienie infrastruktury do chmury 

86%

88%

Ograniczenie kosztów IT jest najważniejszą korzyścią z wirtualizacji

37 %

48 %

Wirtualizacja ułatwia wdrożenie nowych aplikacji i usług

25%

28 %

Nawet niewielkie polskie organizacje doceniają zalety wirtualizacji. Przykładem może być Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jest to samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, wykonujący zadania z zakresu ratownictwa medycznego i transportu sanitarnego. Jednostka nieustannie rozwija się, unowocześnia flotę śmigłowców i samolotów ratunkowych. Rozwój ten, a także związana z nim większa ilość pracy administracyjnej spowodowały, że konieczne stało się zapewnienie niezawodnej i stabilnej pracy infrastruktury informatycznej, umożliwiającej reagowanie na bieżąco na potrzeby nawet tak niewielkiej instytucji.

„Kupno dwóch wydajnych serwerów z oprogramowaniem VMware jest znacznie tańsze, niż kupno dziesięciu, nawet najmniejszych maszyn. Dodatkowo zyskujemy możliwość szybkiego uruchomienia kolejnego wirtualnego serwera, oszczędzając czas i pieniądze. Gdy wybieraliśmy oprogramowanie firmy VMware do wirtualizacji serwerów, nie było dla niego żadnej rozsądnej, stabilnej alternatywy. Dziś jesteśmy zadowoleni z tej decyzji i nie zamienilibyśmy go na rozwiązanie konkurencyjne” – podsumowuje Maciej Paczesny, Główny Informatyk Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Niemal co piąty Polak nie wie, czy był ofiarą internetowego oszustwa. Kto jest najbardziej narażony na ataki?

Ponad 17% Polaków nie jest pewnych czy padło ofiarą oszustwa w sieci. Aż 40% nie weryfikuj…