Home Na czasie Przełomowa technologia komunikacji bezprzewodowej

Przełomowa technologia komunikacji bezprzewodowej

0
0
110

Nowa, wielogigabitowa technologia przekazu danych powstała z myślą o urządzeniach mobilnych takich jak smartfony. Dotychczas do szybkiej komunikacji bezprzewodowej z urządzeniami mobilnymi używane były tylko pasma 2,4 GHz i 5 GHz, natomiast ultraszybka komunikacja bezprzewodowa 60 GHz jest wykorzystywana tylko w urządzeniach stacjonarnych, takich jak telewizory. Stosowanie jej w urządzeniach mobilnych utrudniało większe zużycie energii związane z szerszym pasmem częstotliwości. Nowe rozwiązanie, zgodne ze specyfikacjami WiGig  i/lub IEEE802.11ad  (wersja robocza), dzięki optymalizacji rdzenia transceivera i obwodów peryferyjnych, cechuje się poborem mocy mniejszy niż 1 W. Jest to więc wielogigabitowa komunikacja bezprzewodowa przyszłości o małym zużyciu energii.

Dzięki dużej szybkości, 20 razy większej niż obecne bezprzewodowe sieci LAN, technologia ta umożliwia przesłanie 30-minutowego, skompresowanego filmu HD w czasie 10 sekund. Jest to duży postęp na drodze do bezproblemowego, szybkiego przesyłania i transmisji strumieniowej treści wideo HD do urządzeń mobilnych.

Nowa technologia charakteryzuje się następującymi cechami:

  • Generator sygnałów wzorcowych o najniższym na świecie poziomie szumów (-95 dBc/Hz przy przesunięciu częstotliwości 1 MHz) umożliwia transmisję bezprzewodową z wysoką czułością. Transceiver jest wbudowany w układ CMOS, co umożliwia miniaturyzację urządzeń mobilnych.
  • W celu zapewnienia niezawodności w szybkiej komunikacji bezprzewodowej konieczna jest korekcja błędów FEC. Dzięki optymalizacji obwodów dekodujących blok dekodera jest o 30% mniejszy niż w konwencjonalnej architekturze firmy Panasonic. Efektem tego zmniejszenia jest niższy pobór mocy.
  • Zestaw układów jest zgodny ze specyfikacją WiGig, która stanie się standardem branżowym wielogigabitowych systemów komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Technologia ta zapewni zgodność operacyjną różnych urządzeń.

W skład tej technologii wchodzą następujące nowe rozwiązania firmy Panasonic:

  • Unikatowa technologia wielopasmowego oscylatora sterowanego napięciem, który osiąga znakomity współczynnik szumów fazowych, a jednocześnie pokrywa pasmo częstotliwości ponad 9 GHz wymagane w specyfikacji WiGig.
  • Technologia obwodów dekodujących FEC, która umożliwia używanie wspólnych modułów funkcjonalnych do obsługi różnych kodów korekcyjnych wymienionych w WiGig, a jednocześnie zmniejsza pobór mocy dzięki uproszczeniu obwodów i zmniejszeniu częstotliwości operacyjnej.

W zakresie tej technologii firma Panasonic ma 16 patentów krajowych i 16 zagranicznych (łącznie z rozwiązaniami zgłoszonymi do opatentowania). Rozwój tej technologii był częściowo finansowany w ramach projektu badawczo-rozwojowego Japońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunikacji dotyczącego rozszerzenia zasobów widma radiowego (ang. The research and development project for expansion of radio spectrum resources).


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Majówka ze skonfiskowanym samochodem? Sprawdź, czy możesz prowadzić

Długi weekend majowy za pasem, a wraz z nim kolejne zatrzymania nietrzeźwych kierowców. Ko…