Home Analizy Bankowość internetowa – hit w Polsce!

Bankowość internetowa – hit w Polsce!

0
0
125

Wg AC Nielsen Polskich internautów wyprzedzili jedynie Portugalczycy i Brazylijczycy. W badaniu wzięło udział prawie 25,5 tysiąca internautów z 46 krajów.

Komputer zamiast okienka
W Polsce z bankowości on-line korzysta stale 28% internautów. Korzystanie z bankowości on-line przynajmniej raz w tygodniu zadeklarowało 69%. W Portugalii i Brazylii z elektronicznej bankowości korzysta 30% użytkowników Internetu. Polacy znaleźli się także wysoko w klasyfikacji użytkowników, którzy deklarują, że nigdy nie odwiedzają oddziału swojego banku. W Polsce takich odpowiedzi było 28%.

Wyszukuje, sprawdza, kupuje

Wyniki badania Nielsena są zbieżne z wynikami badań Gemiusa przeprowadzonymi na zlecenie Google Polska w lutym tego roku. Prawie 80 proc. użytkowników deklaruje, że w Internecie szuka informacji o usługach finansowych. 68 proc. badanych poszukuje w sieci informacji o usługach bankowości elektronicznej. Większość internautów poszukujących danych o produkcie, w rezultacie go kupuje. O tym, że dobrze poinformowany klient jest klientem tańszym w obsłudze, przekonuje Jerzy Warchałowski z Google Polska.

Szpaner i gadżeciarz?

Wyniki badań dotyczących wykorzystania bankowości elektronicznej stoją w sprzeczności z wizerunkiem Polaka jako konsumenta mediów.

Kilka tygodni temu dom mediowy MPG opracował wyniki europejskiego ilościowego badania The Forrester Technographic Survey. Śledzi ono globalny wpływ technologii na zachowania konsumenckie: odbiór nowych urządzeń, mobilność i otwartość konsumentów, zachowania w Internecie oraz konsumpcję mediów. Rocznie udział w nim bierze 24 tys. respondentów z 8 krajów Europy. Z badania wynika, że Polaków niełatwo przekonać do nowych technologii, a ci już przekonani szpanują przede wszystkim wyglądem gadżetów IT, na dalszym miejscu stawiając ich funkcjonalność.

Wyrachowany racjonalista

Na tle tego badania, wnioski z raportów AC Nielsen oraz Google brzmią nieco zaskakująco. Oba raporty pokazują bowiem, że Polacy jednak traktują Internet użytkowo i kierują się przede wszystkim racjonalnością. Dzięki Internetowi mogą w krótkim czasie, bez konieczności wstawania zza biurka, porównać oferty wielu banków i instytucji finansowych, wybrać tę, która oferuje im najkorzystniejsze warunki i zainicjować kontakt ze sprzedawcą (poprzez wysłanie formularza kontaktowego). Oszczędzają na tym nie tylko czas, który ma wymierną wartość finansową, ale także realne pieniądze (koszty prowadzenia rachunków, opłaty za dokonywanie transakcji, opłaty za wydanie i korzystanie z kart, oprocentowanie).

Nie bez znaczenia jest fakt, że transakcje realizowane za pośrednictwem Internetu są zazwyczaj znacznie tańsze niż operacje realizowane w oddziale banku. Przede wszystkim jednak Polacy szanują swoje zdrowie psychiczne i oszczędzają sobie frustracji, omijając kolejki do bankowych okienek.



Dodaj komentarz

Przeczytaj również

10 najtańszych samochodów na abonament

Masz 10 tys. zł na wkład własny i zastanawiasz się jakie auto możesz wynająć, aby miesięcz…