Home Bezpieczeństwo Bezpieczne upublicznianie dokumentów firmy

Bezpieczne upublicznianie dokumentów firmy

0
0
141

Case

 Jedna z bardziej spektakularnych afer związanych z ujawnieniem źle zabezpieczonych informacji miała miejsce w USA. W 2005 roku Pentagon opublikował na swojej stronie dokument będący odpowiedzią na zarzuty o zastrzelenie przez amerykańskie siły agenta włoskiego wywiadu – Nicola Calipari. W dokumencie zapisanym jako PDF zostały zaczernione fragmenty z poufnymi informacjami, jednak jeden z włoskich internautów szybko odkrył, że wystarczy przekopiować tekst z PDF do Worda lub innego edytora tekstu, aby zaczernione informacje stały się w pełni czytelne. Wszystko trwało nie dłużej, niż dwa kliknięcia myszką.

Dlaczego tak się stało, tłumaczy Jacek Wójcik z firmy AutoID, będącej dystrybutorem programu ABBYY FineReader, służącego do przetwarzania dokumentów:

“Fragmenty tekstu znajdującego się w zamieszczonym przez Pentagon dokumencie PDF zostały jedynie przysłonięte w Wordzie, wskutek czego po przeklejeniu tekstu do edytora ukryte fragmenty stały się na powrót widoczne. Taki incydent może przytrafić się każdej firmie” – tłumaczy Wójcik.

Jak można było temu zapobiec?

Wspomniana afera oraz inne, podobne sytuacje stały się bodźcem dla rosyjskiej firmy ABBYY do stworzenia rozwiązania, które zabezpiecza treść w dokumentach. W ostatniej wersji programu FineReader, producent udostępnił funkcję, która pozwala skutecznie usunąć poufne informacje czy dane wrażliwe.

“Wskazane informacje zostają zastąpione czarnym paskiem w przypadku programu typu Word lub czarnymi kropkami w przypadku programu typu notatnik (nie obsługującego zaawansowanego formatowania tekstu) na wszystkich warstwach dokumentu – tłumaczy działanie programu Wójcik – Dzięki temu dokument może zostać zapisany i w razie potrzeby upubliczniony bez ryzyka ujawnienia np. danych osobowych czy tajemnic handlowych, które mogłyby mieć negatywny wpływ na dobro publiczne, dobro osoby, której dotyczą lub osób trzecich.”

3 zasady bezpiecznego upubliczniania dokumentów

  1. Zapisuj dokument jako PDF, aby uniknąć  ujawnienia metadanych.
  2. Zadbaj o skuteczne usunięcie danych poufnych lub wrażliwych (np. wykorzystując program ABBYY FineReader).
  3. Po dodaniu załącznika do wysyłanego maila sprawdź, czy załącznik jest tym, który chcesz wysłać.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Groźne w skutkach i trudne do wykrycia – ataki podsłuchowe to realne zagrożenie

Cyberataki bazujące na podsłuchu to zagrożenie, którego nie należy lekceważyć. Prowadzący …