Home Praca zdalna Nowoczesny właściciel małej firmy

Nowoczesny właściciel małej firmy

0
0
77

Nawet w trudnych czasach na rynku świadomy właściciel małego biznesu będzie planował nie tylko, jak nie stracić, ale i nieustannie rozwijać swoją działalność. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Keralla Research dotyczących sektora MSP 39,8% badanych spodziewa się pogorszenia sytuacji na rynku, dlatego zamiast szukać pomocy z zewnątrz lub czekać, aż sytuacja się ustabilizuje, lepiej zacząć działać na własną rękę. Usprawnienie systemu zarządzania firmą nawet w mikroprzedsiębiorstwie pomoże zarówno w efektywnym pozyskiwaniu nowych klientów oraz ""zminimalizowaniu kosztów.

Innowacyjne rozwiązania – konkretny zysk

Według badań Instytutu Keralla, pomimo negatywnych nastrojów prawie połowa przedsiębiorców nie zamierza całkowicie rezygnować z inwestycji. Właściciele małych firm w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę, że innowacyjne rozwiązania czynią wartość rynkową przedsiębiorstwa bardziej atrakcyjną. Specjaliści twierdzą, że sytuację ekonomiczną firm z sektora MSP mogą poprawić m.in. inwestycje, które w przyszłości pozwolą zredukować wydatki firmy. Dlatego 9,7% małych przedsiębiorstw w I kwartale 2012 roku planowało inwestycje w oprogramowanie. Biorąc pod uwagę fakt, że rozwój rynku wymusza na przedsiębiorcach mobilność i zdolność do przebranżowienia, rozwiązaniem może okazać się oprogramowanie w chmurze.

– Obecnie nawet mikroprzedsiębiorcy zaczynają doceniać korzystanie z systemu cloud computingu.  Coraz większa liczba aplikacji dedykowanych małym przedsiębiorcom jest przystosowana do działaniaw chmurze obliczeniowej. Można korzystać zarówno z systemów CRM, programów ułatwiających zarządzanie kadrami lub księgowością. Te innowacyjne rozwiązania IT nie tylko usprawniają funkcjonowanie firmy, ale również przyczyniają się do budowania przewagi konkurencyjnej – dodaje ekspert. Działania proklienckie w postaci systemów CRM i ułatwiające zarządzanie biznesem, takie jak programy kadrowe, mogą przynieść mikroprzedsiębiorcom długofalowe korzyści. Choć do tej pory tego typu rozwiązania IT były kojarzone raczej z inwestycjami korporacyjnymi, to obecnie właśnie dzięki takim aplikacjom działającym w chmurze, każda, nawet najmniejsza firma może sobie na nie pozwolić. – Inwestycja w oprogramowanie
w chmurze, niezależnie, czy jest to system CRM, czy księgowość internetowa jest swego rodzaju outsourcingiem –
mówi Jakub Wietrzyk, specjalista od nowych technologii wfirma.pl.

Nowoczesne myślenie – realna oszczędność

Aby uchronić się przed brakiem płynności finansowej w momencie największych kryzysów, małe firmy chcą szybko i efektywnie zmniejszyć wydatki. Często jednak takie doraźne działania w dłuższej perspektywie są niekorzystne, a stosowanie krótkoterminowych środków zaburza plany biznesowe firmy. Dlatego zamiast starać się za wszelką cenę ciąć koszty i rezygnować z usług ułatwiających zarządzanie firmą, warto zamienić je na bardziej ekonomiczne.

  • Nowoczesny właściciel firmy chce korzystać z rozwiązań udostępniających narzędzia, które z jednej strony wspomagają prowadzenie działalności, z drugiej zaś zapewniają swobodę w zarządzaniu informacjami. Świadomie rezygnując z działu kadr lub księgowej, mikroprzedsiębiorca nie tylko oszczędza pieniądze, ale skraca czas ścieżki formalnej, samodzielnie operując danymi. Jeśli rozlicza i tworzy swoje dokumenty podatkowo-finansowe wewnątrz firmy, może liczyć na oszczędność rzędu 100–350 złotych miesięcznie. Prawie 40% firm z sektora MSP rozlicza się samodzielnie, a obawiając się nakładów finansowych, jakie muszą ponieść w pierwszym okresie wdrażania tradycyjnego oprogramowania, obawiają się tego typu rozwiązań IT.

– Działające w chmurze obliczeniowej aplikacje do fakturowania, czy księgowania nie muszą być systematycznie aktualizowane, ani specjalnie przygotowywane do użytkowania w konkretnym środowisku. Właściciel małego biznesu oszczędza również na kosztach związanych z osobnym działem IT, czy pomocą merytoryczną, ponieważ za każdą platformą tego typu stoi sztab specjalistów, rozwiązujący problemy bez dodatkowych opłat – dodaje Jakub Wietrzyk

Choć prognozy na poprawę sytuacji gospodarczej nie napawają optymizmem, właściciele firm MSP planują sukcesywnie inwestować w nowoczesne rozwiązania, mając świadomość, że ten, kto w biznesie stoi w miejscu, tak naprawdę uwstecznia się. Ponadto nieustająco zmieniający się rynek wymaga od mikroprzedsiębiorcy elastyczności i umiejętności dostosowania się do każdej sytuacji. Modułowa budowa aplikacji CRM, czy księgowości internetowej pozwala precyzyjnie dopasować oprogramowanie do potrzeb przedsiębiorstwa, a każda funkcja może zostać w dowolnym momencie rozbudowana. Dlatego kiedy skończą się „chude lata” i zacznie czas prosperity, ta kryzysowa inwestycja będzie się rozwijać razem z firmą.


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …